Spis treści
O krupie często czytaliśmy w XIX-wiecznych i XX-wiecznych powieściach. Niestety, nie oznacza to, że współcześnie ta choroba już nie występuje. Na ostre podgłośniowe zapalenie krtani (bo tak inaczej nazywany jest krup) wciąż choruje wiele dzieci.
Jakie są objawy krupu?
Na krup zapadają najczęściej dzieci między 6. miesiącem a 3. rokiem życia. Częściej też chorują na niego chłopcy niż dziewczynki. Choroba zwykle atakuje nagle, w nocy. Oddech dziecka staje się świszczący i nieregularny, pojawia się również charakterystyczny kaszel, który przypomina szczekanie. Świszczący oddech jest objawem zwężającej się okolicy podgłośniowej, którą zaściela błona. Dziecko ma trudności z oddychaniem, stara się nabierać powietrze nosem.
Jak pomóc dziecku?
Jeśli podejrzewamy, że dziecko choruje na krup, nie podawajmy środków przeciwkaszlowych. Krup to choroba wirusowa, popularne leki i antybiotyki nic nie pomogą. - Pierwszą doraźną pomocą domową powinno być wyprowadzenie dziecka do zimnego pomieszczenia - mówi ratownik medyczny Ariel Szczotok. - Jeśli jest zima, a na dworze panuje mróz, trzeba wyjść z dzieckiem na balkon. W lato z kolei należy otworzyć zamrażalnik i usiąść przed nim z dzieckiem, żeby mogło ono pooddychać zimnym i suchym powietrzem - dodaje.
Czytaj także: Błonica: zakaźna choroba podobna do anginy
Oddychanie zimnym powietrzem zmniejsza obrzęk krtani. Wystarczy, że dziecko weźmie kilka lub kilkanaście takich oddechów, a już dziecko zacznie swobodniej oddychać.
Jeśli oddychanie nie pomaga, krup się rozwija, a dziecko zaczyna się dusić i coraz mocniej płakać, wezwijmy pogotowie. Lekarz poda sterydy, które powinny ułatwić dziecku oddychanie i uniemożliwić rozwój choroby.
Dzień Dobry TVN/x-news