Dentystka przyznaje, że jej dzieci też mają ubytki. "To żaden wstyd"

2024-04-07 11:19

To powszechne, że współcześni rodzice czują się odpowiedzialni niemal za wszystko, co dotyczy ich dzieci. Nakładamy na siebie ogromną presję, wyliczając i ucząc się niemal na pamięć zaleceń co do opieki nad dziećmi, prawidłowego ich żywienia i pielęgnacji. Ta dentystka radzi, by zrezygnować z presji dotyczącej zdrowia jamy ustnej malucha.

To normalne, że dzieci mają próchnicę?

i

Autor: Getty Images To normalne, że dzieci mają próchnicę?

Próchnica u dziecka nie oznacza, że źle się nim opiekujesz - twierdzi stomatolożka z TikToka znana jako @dr.amritasandhu. Filmik, na którym dentystka robi plombę własnemu dziecku, stał się na portalu viralem i zgromadził masę pozytywnych komentarzy rodziców. 

Ekspertka radzi rodzicom, by porzucili poczucie winy i nie doszukiwali się własnych błędów, gdy u ich dzieci pojawią się ubytki. Ma rację, że większość z nas, na wieść o konieczności założenia plomby wylicza w myślach, ile razy pozwolili dziecku położyć się spać bez umycia ząbków, albo ile szklanek słodkich napojów wypiły ich pociechy. Czujemy się wówczas złymi rodzicami, a to droga donikąd. 

Spis treści

  1. Dzieci tej dentystki też mają plomby
  2. Rodzice szukają przyczyn próchnicy
  3. Jak uniknąć próchnicy? Kluczowa jest nie tylko higiena i brak słodyczy
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Przeczytaj: Próchnica butelkowa u niemowląt - skąd się bierze i jak wygląda?

Dzieci tej dentystki też mają plomby

„To wiadomość dla każdego rodzica, który poczuł się zawstydzony z powodu próchnicy u swojego dziecka” – rozpoczęła dr Amrita Sandhu. „Oto film, na którym ja, dentysta, robię plomby mojemu dziecku” - napisała ekspertka.

Lekarka przekonuje, że czasami profilaktyka nie zapewnia nam stuprocentowej ochrony.

„Oczywiście wiem, jak szczotkować i nitkować zęby oraz wykonywać wszystkie niezbędne czynności ochronne, aby zapobiec próchnicy, ale zgadnijcie co? Nadal się zdarzają" - dodała.

Rodzice szukają przyczyn próchnicy

Opinię dentystki potwierdzają komentujący filmik rodzice. Niektórzy z nich nie mogą znaleźć racjonalnej przyczyny pojawienia się ubytków.

"Nie rozumiem, dlaczego synek ma próchnicę. Myję jego zęby przez 2 minuty rano i wieczorem, a potem on myje zęby dla zabawy. NIGDY nie jadł soku, słodyczy ani niczego podobnego. Do tego uwielbia surowe warzywa i je bardzo zdrowo. Ma dopiero 2 lata i już plombę" - skarży się jedna z mam. 

Jak uniknąć próchnicy? Kluczowa jest nie tylko higiena i brak słodyczy

Jak się okazuje, według światowych danych zgromadzonych przez amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, wśród dzieci w wieku od 6 do 8 lat ponad 52% miało próchnicę w zębach mlecznych.

Wśród nastolatków w wieku od 12 do 19 lat ponad połowa ma próchnicę w zębach stałych. U dorosłych dane te wcale nie są bardziej optymistyczne. U osób powyżej 20, roku życia, nawet 90 proc. miało co najmniej jeden ubytek.

Z badań wynika też, że dzieci z rodzin o niskich dochodach są dwukrotnie bardziej narażone na nieleczoną próchnicę niż dzieci o wyższych dochodach. W profilaktyce próchnicy istotne jest nie tylko niespożywanie słodyczy, ale przede wszystkim uważna dieta bogata w witaminy i mikroelementy oraz częstsze kontrole stomatologiczne.

Dla zdrowia zębów warto spożywać produkty bogate w witaminę A, takie jak: jajka, marchew, jarmuż, szpinak. Istotny jest również wapń, a więc spożywanie mleka i przetworów mlecznych. 

Wracając do słodyczy - według szwedzkich badań, dla zdrowia zębów nie jest istotna ich ilość, a częstotliwość spożywania. Okazuje się, że dzieci, które jadły taką samą ilość słodkości raz w tygodniu, miały mniejsze problemy z ubytkami niż dzieci, które tę ilość spożywały w mniejszych, podzielonych na każdy dzień porcjach. 

Zobacz: Dlaczego dzieci w Szwecji nie mają próchnicy? Ten brutalny eksperyment to cenna nauka