Dieta przy infekcji rotawirusowej - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

2023-02-16 10:17

Grypa żołądkowa to potoczna nazwa infekcji wywołanej przez rotawirusy. Biegunka, wymioty, gorączka wyczerpują organizm dziecka i mogą prowadzić do odwodnienia. Dlatego tak ważna w czasie infekcji jest właściwa dieta. Czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej, żeby szybko wróciło do zdrowia?

Dieta przy infekcji rotawirusowej

i

Autor: Getty images Czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

Biegunka i wymioty - objawy rotawirusa u dzieci bardzo wyczerpują organizm. Karmienie dziecka w czasie infekcji rotawirusowej musi być więc bardzo rozsądne. Na pewno dziecko będzie miało zmniejszony apetyt. W przypadku bardzo silnych wymiotów podawanie niewłaściwych posiłków w zbyt dużej ilości też nie jest wskazane.

Jaka powinna być dieta przy infekcji rotawirusowej i czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

Spis treści

  1. Dieta przy rotawirusie - nie dopuść do odwodnienia!
  2. Dieta przy biegunce rotawirusowej u dzieci
  3. Czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?
  4. Co pić przy biegunce rotawirusowej?
Rotawirusy

Dieta przy rotawirusie - nie dopuść do odwodnienia!

Nie ma leku, który zwalcza wirusa grypy żołądkowej – kuracja polega na łagodzeniu objawów i niedopuszczeniu do odwodnienia organizmu, co przy ostrej biegunce lub wymiotach może nastąpić bardzo szybko. Trzeba stale uzupełniać płyny i elektrolity. Zanim podasz dziecku jakikolwiek lek, skonsultuj jego podawanie z lekarzem i czytaj ulotki!

W aptece są specjalne preparaty do rozcieńczania wodą, można też przygotować taki napój w domu (letnia woda z cukrem i solą). Przy biegunce pomocny może być węgiel leczniczy albo leki przeciwbiegunkowe, zawierające np. loperamid (po 6. r. ż.) czy nifuroksazyd; niektórym osobom pomaga ciepła, odgazowana cola.

Gdy objawem choroby są wymioty, można ratować się, zażywając mleczko zobojętniające (jak np. przy zgadze). W każdym przypadku zalecana jest także bardzo restrykcyjna dieta.

Dieta przy biegunce rotawirusowej u dzieci

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna. Niewskazane jest więc podawanie surowych warzyw czy owoców, soków, napojów kolorowych i gazowanych, produktów wysokoprzetworzonych (sosów, mrożonych dań), słodyczy, cukrów. W czasie choroby rotawirusowej najlepiej sprawdzają się lekkie produkty, które wchłaniają wodę i mają działanie zapierające.

Czytaj również: Wzmocnienie odporności u dziecka: szczepienia na grypę, ospę, rotawirusy

Dieta lekkostrawna: co jeść? Zasady, jadłospis, dozwolone produkty

Czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

  • kleik ryżowy
  • marchwiankę - zupa z gotowanej marchwi i ryżu, bez dodatków przypraw
  • zupę z dyni i ziemniaków - lekka zupa z marchwi, dyni i ziemniaków
  • gotowany ryż z jagodami
  • kaszę mannę na wodzie
  • rosół z kury
  • chude mięso - kurczaka, indyka
  • sucharki
  • pieczywo pszenne (tzw. białe) z wędliną drobiową
  • kisiel z jagód

Co pić przy biegunce rotawirusowej?

  • jak najwięcej wody
  • lekka herbatka z mięty
  • herbatka z kopru włoskiego
Co trzeba wiedzieć o rotawirusach?

Rotawirusy to bardzo groźne patogeny, które wywołują ostrą, wodnistą biegunkę (oddawaną nawet kilkanaście razy dziennie), wysoką gorączkę (sięgającą nawet 40 st. C) i infekcje górnych dróg oddechowych. Nie należy ich lekceważyć, z powodu rotawirusów każdego roku do szpitala trafia 20-30 tys. dzieci.

Szczepienie przeciw rotawirusom należy wykonać pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia dziecka. Jest to szczepionka doustna. Nie istnieje lepsza forma profilaktyki przeciwko rotawirusom. Jednak nawet szczepienie może niedostatecznie chronić dziecko, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad higieny - mycia rąk, dezynfekcji smoczków i butelek (w przypadku małych dzieci) - uważnego korzystania z toalety, np. spuszczania wody przy zamkniętej desce.

Czytaj: Szczepienia niemowląt: poznaj aktualny kalendarz szczepień

Biegunka u dzieci. Przyczyny i leczenie rozwolnienia u dzieci

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie

miesięcznik "Zdrowie"