Dlaczego dziecko ma czerwone policzki? Zabawa na świeżym powietrzu nie jest jedyną możliwością

2025-01-13 14:51

Czerwone policzki u dziecka po zabawie na dworze raczej nie dziwią żadnego rodzica - szczególnie gdy za oknem śnieg i mróz. Jednak mogą być one zwiastunem i innych dolegliwości. Których konkretnie? Wszystko dokładnie tłumaczy aktywny w sieci pediatra.

Czerwone policzki u dziecka

i

Autor: Getty Images Czerwone policzki u dziecka są często po prostu oznaką dobrej zabawy na świeżym powietrzu

Czerwone policzki u dziecka są jednym z objawów, które możemy zaobserwować u malucha po zimowym spacerze. Jednak to symptom, który pojawia się i w innych porach roku, nie zawsze towarzyszy aktywności na zewnątrz. O czym mogą świadczyć czerwone policzki u dziecka? Na to pytanie odpowiedział na swoim instagramowym profilu dr hab. n. med. Wojciech Feleszko.

M jak Mama Google News
Autor:

Czerwone policzki u dziecka - zabawa na chłodnym powietrzu i inne przyczyny

Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko to pediatra i immunolog, który jest jednym z lekarzy, którzy szerzą wiedzę na Instagramie. Na profilu @dr_feleszko wyjaśniał m.in. czy powietrze w żłobkach może wpływać na zdrowie dzieci oraz czy antybiotyk podany w pierwszym roku życia niszczy odporność? Jego profil to źródło sprawdzonych informacji dla rodziców, ale i dla wszystkich tych, którym bliska jest tematyka związana ze zdrowiem maluchów.

Jeden z ostatnich wpisów dr. Feleszki poświęcony jest czerwonym policzkom u dzieci. Lekarz tłumaczy, o czym mogą one świadczyć. Oczywiście, najczęstszą przyczyną jest po prostu zabawa na świeżym, chłodnym powietrzu - rumieniec jest całkowicie naturalny. Pediatra zaznacza, że gdy maluch ma czerwone policzki, które swędzą, pojawiają się na nich jakieś krostki lub inne zmiany, powinnyśmy poszukać innej przyczyny.

Czerwone policzki mogą być oznaką:

  • atopowego zapalenia skóry,
  • kontaktowego zapalenia skóry,
  • wyprysku z podrażnienia,
  • odmrożenia,
  • tzw. trądziku niemowlęcego - u najmłodszych.

Czerwone policzki a alergia pokarmowa u dziecka

Dr Feleszko wymienia schorzenia, które mogą łączyć się z czerwonymi policzkami, ale podkreśla również wyraźnie, czego przejawem nie są.

W żadnym wypadku czerwone policzki nie są przejawem alergii pokarmowej, działa to odwrotnie, to znaczy jeżeli dziecko ma cechy atopowego zapalenia skóry w różnych innych miejscach, może przez tę skórę się uczulić się na alergeny pokarmowe

- tłumaczy lekarz.

Działa to w drugą stronę, ale nie jest to wyrazem alergii pokarmowej, więc nie odstawiajcie państwo pokarmów u takiego dziecka

- apeluje.

Jak objawia się alergia pokarmowa u dzieci?

Alergia pokarmowa może objawiać się:

  • biegunką,
  • wymiotami,
  • kolką,
  • wysypką.

To również mniej oczywiste symptomy, takie jak katar czy duszności. Przeczytaj więcej na ten temat: Jakie objawy u niemowlaka daje alergia pokarmowa? Jak ją rozpoznać?

Wróćmy jeszcze do czerwonych policzków u dzieci. Aktualnie ich główną przyczyną jest pogoda i aktywność na świeżym powietrzu. Rumieniec jest czymś normalnym, jednak to nie oznacza, że nie powinnyśmy zadbać o skórę maluszka. Przed zimowym spacerem warto posmarować twarz (ale i np. uszy) kremem na tę porę roku - najlepiej takim, który w swoim składzie nie ma wody. Dobrze jest też nie owijać buzi dziecka szalikiem, aby skóra nie miała kontaktu z wilgocią. Oczywiście malucha musimy ubrać tak, aby nie zmarzło na spacerze. I pamiętaj, aby temperaturę sprawdzać na karku.

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]
Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"