Komary mogą skutecznie popsuć popołudniowy letni spacer. Ich ugryzienia są bolesne i pozostawiają po sobie niemiłe pamiątki w postaci czerwonych bąbli. Szczególnie dotkliwe są ugryzienia tych owadów u dzieci. Na szczęście istnieją domowe sposoby, które pozwalają uchronić się przed komarami.
Spis treści
- Rośliny pomocne w walce z plagą komarów
- Olejki eteryczne jako sposób na komary
- Kadzidełka ziołowe odstraszają komary
- Preparaty na komary dostępne w drogerii
- Moskitiera na komary
Rośliny pomocne w walce z plagą komarów
Wśród domowych sposobów walki z komarami sprawdzają się rośliny, które wydzielają intensywny zapach.
- Komary „nie lubią” zapachu wanilii. Niestety, by ta stosowana już przez nasze babcie metoda była skuteczna, trzeba dość mocno skropić ciało. Na pomoc przychodzi znaleziony w kuchni zapach waniliowy do ciast.
- Skuteczne mogą być też liście pomidora, bazylii czy wreszcie czosnek.
- We własnym zakresie możemy przygotować napar z nagietka, wrotyczu pospolitego czy mięty
Olejki eteryczne jako sposób na komary
Dobrą bronią w wojnie z komarami mogą być olejki eteryczne:
- olejek z kocimiętki
- olejek lawendowy
- olejek herbaciany
- olejek miętowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek cedrowy
- olejek tymiankowy
- olejek bazyliowy
Kupimy je w sklepach zielarskich i kosmetycznych. Należy tylko pamiętać, by nie skrapiać ciała nierozcieńczonym ekstraktem.
Kadzidełka ziołowe odstraszają komary
Jeszcze innym domowym sposobem na odstraszanie komarów są kadzidełka zapachowe. Gotowy produkt można kupić w sklepie.
Skuteczny będzie zapach wydzielający się podczas spalania wymienionych już roślin: wrotyczu pospolitego czy lawendy. Specjalne mieszanki zawierają też zapachy huby brzozowej, piołunu czy ziela bagna.
Preparaty na komary dostępne w drogerii
Wśród naszych znajomych znajdziemy osoby omijane przez komary. Trudno wyjaśnić to zjawisko. W niektórych przypadkach naturalne i wyżej wymienione sposoby w ogóle nie działają. Wówczas możemy sięgnąć po broń chemiczną.
W aptece czy drogerii kupimy specjalne spraye, balsamy, pianki czy płyny. Dostępne są też bransoletki, których skuteczność jest jednak dyskusyjna.
W reklamach zachwalane są metody bardziej zaawansowane: ultradźwiękowe breloczki czy specjalne urządzenia, które wkładamy do kontaktu. Czy są skuteczne? Nie! Podobnie, jak aplikacje na smartfony do odstraszania komarów, które mają działać na podobnej zasadzie.
Moskitiera na komary
Nie wiadomo do końca, czy moskitierę można nazwać domowym sposobem na walkę z komarami. Faktem jest, że już nasze babcie korzystały z tego typu rozwiązań, wieszając w oknach i drzwiach cienkie materiały, które miały uniemożliwić insektom wejście do domu. Niestety, wadą moskitiery jest to, że działa wyłącznie w pomieszczeniu.
Nie przyciągaj komarów
Komary przyciąga nasz zapach. Przebywając w miejscach, gdzie obficie występują te owady, powinniśmy unikać:
- perfum
- zapachowych dezodorantów
- intensywnie pachnących kremów itp.
W pewnym stopniu pomóc może też odpowiedni strój: wkładajmy jasne i luźne ubrania z długimi rękawami. Jasne, bo ciemne przyciągają komary. Luźne, by owady nie miały łatwego dostępu do skóry. Nasi latający wrogowie są również bardziej nachalni, gdy pijemy alkohol.