Całkowity zakaz sprzedaży napojów energetycznych w szkołach i innych jednostkach oświatowych oraz w automatach, a także ogólny zakaz sprzedaży takich napojów osobom poniżej 18 r.ż. w pozostałych sklepach, to już pewnik. W razie złamania tych regulacji prawnych, placówkom oświaty grozi kara nawet do 2 tys. złotych.
Dowiedz się: "Nie pij kawy, bo nie urośniesz"? Oto dlaczego nie powinnaś częstować dziecka kawą
Sprawdź: Dziecko nie kupi już energetyka. Zmiany w projekcie ustawy
Od kiedy zakaz sprzedaży energetyków w szkołach?
Ustawa wejdzie w życie jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego 2023/2024, bo 1 września tego roku. Z kolei zapis o zakazie sprzedaży energetyków w szkołach będzie obowiązywał dopiero od 1 stycznia 2024.
Do tego czasu, teoretycznie, energetyk będzie mógł kupić w szkole starszy kolega, który jest już pełnoletni i ewentualnie przekazać go młodszym uczniom. Eksperci prognozują jednak, że szkoły wycofają sprzedaż napojów jeszcze przed wejściem w życie zakazu.
Nie ma zakazu spożywania energetyków
Już w lutym Minister Sportu mówił o szkodliwości energetyków na antenie Polsat News.
- Jako minister sportu i turystyki zleciłem analizę dotyczącą szkodliwości tego typu napojów. Ta analiza była jednoznaczna. Pokazała przede wszystkim, że w kilku krajach Europy takie regulacje już funkcjonują, a wiele krajów rozważa ich wprowadzenie - mówił minister Kamil Bortniczuk
Choć połączenie kofeiny i tauryny zostało oficjalnie uznane za szkodliwe, to jak zaznaczają rządzący nie ma zakazu spożywania takich napojów przez nieletnich, a jedynie zakaz ich kupowania.
Młodzież pije dużo energetyków
Napoje energetyzujące cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży na całym świecie. Smakują jak słodki napój gazowany, a starsze dzieci piją je w dużych ilościach np. przed sprawdzianami, by zwiększyć wydajność nauki.
Tymczasem napoje energetyzujące to napoje, które zwykle zawierają kofeinę i inne stymulanty, które mogą być bardzo szkodliwe dla młodego organizmu, a także dla dorosłych, jeśli będą spożywane w zbyt dużych ilościach. Dane z USA pokazują, że napoje energetyzujące regularnie spożywa 31 proc. dzieci w wieku od 12 do 17 lat.