Dziecko w szkole: jak zadbać o wzrok dziecka?

2014-08-22 18:23

Rozpoczęcie przygody szkolnej oznacza początek przygody z nauką. Bardzo ważna jest wtedy dbalość o wzrok dziecka, wiedze trzeba przyswajać oczami: z książek, laptopów, iPadów, tabletów. Jak zadbać o oczy dziecka, aby je właściciwie przygotować do wytężonej pracy?

Oczy dziecka

i

Autor: thinkstockphotos.com Aby dziecko nie miało problemów ze wzrokiem, należy kontrolować czas, jaki spędza przed telewizorem czy laptopem.

Spis treści

  1. Oczy dziecka: najważniejsza jest profilaktyka
  2. Oczy dziecka: kiedy powinniśmy się zacząć niepokoić?

Sprawdź: czy warto wykupić dziecku polisę szkolną? >>

Laptopy, tablety, iPady, czytniki e-booków. Gadżetów elektronicznych na rynku jest coraz więcej, a wszystkie mają wspólną cechę - męczą wzrok. Czy można jakoś zabezpieczyć oczy dziecka, żeby zapobiec wadom wzroku?

Oczy dziecka: najważniejsza jest profilaktyka

W dużej mierze to od rodziców zależy, czy dziecko będzie miało w przyszłości dobry wzrok. Aby zadbać o oczy dziecka, należy stosować odpowiednią profilaktykę, np. kontrolując czas, który spędza przed telewizorem i komputerem oraz odległość, jaka je dzieli od ekranów (powinna wynosić minimum 3 metry).

Jeśli dziecko zaczyna chodzić do przedszkola i bardzo lubi rysować, powinniśmy jego miejsce pracy wyposażyć w lampkę. Lampka na biurku powinna zawsze stać w rogu, po lewej stronie - wtedy emituje światło najkorzystniejsze dla oczu.

Oczy dziecka: kiedy powinniśmy się zacząć niepokoić?

Jest kilka sygnałów, które świadczą o rozpoczynających się problemach ze wzrokiem. Gdy dziecko zaczyna zmniejszać odległość między sobą a ekranem komputera lub laptopa, rodzicom powinna zapalić się w głowie ostrzegawcza lampka. Podobnie jest gdy skarży się, że rozmazuje mu się obraz albo mruży i trze oczy. W takich wypadkach należy szybko udać się do okulisty - być może dziecko będzie już musiało nosić okulary. Kiedy jednak maluch skarży się na bóle głowy, należy udać się nie tylko do okulisty, ale również do neurologa. Częste bóle mogą oznaczać poważniejszą chorobę.