Są takie momenty w roku, gdy mamy wrażenie, że dzieci chorują cały czas. Kończy się jedna infekcja, zaczyna kolejna – i tak w kółko. Czasem dopiero po pewnym czasie orientujemy się, z czym tym razem musimy się zmierzyć. Tak jest z rumieniem zakaźnym – o tym, że dziecko choruje informuje wysypka, a wtedy maluch już nie zaraża.
Spis treści
Choroba z charakterystyczną wysypką
@eaty_moms to profil na Instagramie, który prowadzą wspólnie dwie mamy - Asia, specjalistka pediatrii, doktorka nauk medycznych oraz Kamila, fotografka. Znajdziemy tam wiele przydatnych informacji. "Pewnego dnia wymyśliłyśmy wspólny profil, żeby razem spędzać macierzyństwo. Z czasem konto ewoluowało zgodnie z naszymi profesjami" - napisały.
Jeden z ostatnich postów dotyczy szalejącej obecnie choroby wirusowej. "Rumień zakaźny znów na fali" - czytamy w opisie rolki. Pediatra opisuje sytuację, która mogłaby spotkać każdą z nas.
Twoje dziecko obudziło się dzisiaj z rumieniem na twarzy, wygląda jakby było spoliczkowane, zastanawiasz się, co mu się przytrafiło
- zaczyna nagranie jedna z mam. Opisuje także inne objawy: dziecko w ostatnich dniach było bardziej apatyczne, trochę nieswoje, niechętnie jadło, miało stan podgorączkowy… A następnego dnia na skórze kończyn widzimy plamistą wysypkę. Pędzimy do lekarza, a ten "spokojnie odpowiada, że to rumień zakaźny" - kończy lekarka.
Pediatra dodaje, że gdy wysypka się pojawia, to znak, że dziecko przestaje zarażać. Rumień zakaźny to choroba wirusowa, leczymy ją objawowo - to m.in. nawodnienie, leki przeciwgorączkowe (jeśli są potrzebne), oszczędny tryb życia. "Wysypka może trwać nawet kilkanaście dni i może się nasilać podczas ciepłej kąpieli i podczas ekspozycji na słońce" - wyjaśnia lekarka.
Przeczytaj także: Co to za wysypka? Zwykłe potówki, alergia, a może groźny wirus?
O tym, że obecnie dzieci często chorują na rumień zakaźny, w swoim "raporcie pediatrycznym" informował także dr Łukasz Grzywacz. Przeczytaj: Na co teraz chorują dzieci? "Jeśli kaszlało, nie jesteście sami"
Czy rumień zakaźny jest groźny?
Rumień zakaźny jest chorobą wirusową, wywoływaną przez parowirusa B19. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, najczęściej chorują dzieci - między drugim a dwunastym rokiem życia. Okres wylęgania choroby wynosi około dwóch tygodni. Przeczytaj więcej: Rumień zakaźny. Przyczyny czerwonych policzków u niemowlaka
Rumień ustępuje samoistnie. Choroba zazwyczaj nie ma negatywnych konsekwencji, jednak wystąpienie rumienia zakaźnego w trakcie ciąży może być niebezpieczne dla płodu - zwłaszcza w II trymestrze ciąży. Przeczytaj więcej: Rumień zakaźny może być groźny w ciąży - uważaj na te objawy