Spis treści
- Zez u dzieci: dlaczego dziecko zezuje?
- Zez u dzieci: sposoby leczenia
- Zez u dzieci: rodzaje
- Zez u dzieci: co robić?
- Zez u dzieci: badania wzroku
Zez u dzieci jest trudny do przeoczenia. Gdy dziecko zezuje, nie zwlekaj z wizytą u lekarza okulisty. W wieku 10 lat proces kształtowania się obuocznego widzenia jest już zakończony i rozpoczęcie leczenia niewiele daje. Dlatego warto patrzeć dziecku w oczy i dla całkowitej pewności pójść do okulisty z kilkulatkiem, nawet jeśli nie masz zastrzezeń do jego oczu – można też poprosić pediatrę o kontrolę spojrzenia podczas bilansu zdrowotnego, jaki wykonuje się co 2 lata.
Zez u dzieci: dlaczego dziecko zezuje?
W większości przypadków zeza trudno przeoczyć. Dziecko patrzy przed siebie, ale oko zwraca się w kierunku nosa bądź policzka. Przyczyną jest najczęściej nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych, wywołane m.in. wadą wzroku. Z tego powodu przy patrzeniu na jakiś przedmiot lub osobę tylko jedno oko ustawia się prawidłowo – drugie „odchyla się” pod kątem od osi optycznej.
Obraz widziany przez dziecko jest nieostry, może być też podwójny, gdyż zezowanie utrudnia, a czasem uniemożliwia wykształcenie się tzw. fuzji ‒ procesu, który umożliwia złączenie dwóch obrazów odbieranych przez oczy w jeden. Zez może prowadzić do niedowidzenia jednoocznego, bo obraz powstający w niewłaściwym miejscu siatkówki jest „tłumiony” w celu uniknięcia podwójnego widzenia.
Zez u dzieci: sposoby leczenia
Zależy od przyczyny, która wywołała zeza, zazwyczaj trwa kilka lat. Jeśli spowodowany jest wadą wzroku, dziecko musi nosić odpowiednio dobrane szkła korekcyjne, aby zlikwidować bądź zmniejszyć wadę. Niekiedy lekarze zalecają zasłanianie zdrowego oka. Leczenie często wspomagane jest przez ćwiczenia ortoptyczne (trening mięśni oka w poradni leczenia zeza). Czasem konieczny jest zabieg operacyjny przywracający równowagę mięśniową, zaś jeśli przyczyną zezowania jest uszkodzenie nerwu, leczeniem zajmuje się nie okulista, ale neurolog.
Zez u dzieci: rodzaje
- zez u dzieci: towarzyszący – zezujące oko ma stały kąt odchylenia, ale porusza się zgodnie z okiem zdrowym. Zależnie od kąta odchylenia, taki zez może być zbieżny, rozbieżny, skośny, ku górze albo ku dołowi. Jeśli pojawia się on raz w jednym, raz w drugim oku, nosi miano zeza naprzemiennego. Dochodzi do niego, kiedy dziecko, chcąc uniknąć podwójnego widzenia, używa na zmianę raz jednego, raz drugiego oka;
- zez u dzieci: zez ukryty – zezowanie pojawia się, gdy oczy są zmęczone, a w innym przypadku nie daje objawów;
- zez u dzieci: zez porażenny – dochodzi do niego na skutek uszkodzenia nerwu zaopatrującego mięsień okoruchowy (jego głównym objawem jest podwójne widzenie).
Zez u dzieci: co robić?
Jest tylko jedna droga – jak najszybsza wizyta u okulisty, najlepiej w poradni leczenia zeza. Przed wizytą trzeba koniecznie przypomnieć sobie, od kiedy dziecko zezuje, sprawdzić, które oko mu ucieka (a jeśli oboje, to które częściej), i ustalić, czy zez pojawił się nagle, czy stopniowo. Na spotkanie warto zabrać ze sobą zdjęcia z różnego okresu, by lekarz mógł ocenić, od kiedy zaczął się problem. Przyda się także książeczka zdrowia, bo okulista na pewno zapyta o przebieg porodu, przebyte choroby i urazy (zwłaszcza laryngologiczne i neurologiczne). Diagnozę postawi dopiero po dokładnych badaniach.
Sprawdź też: jak wyostrza sie wzrok niemowlaka>>>
Zez u dzieci: badania wzroku
Podstawowe z nich to ocena ostrości wzroku u dziecka, do skontrolowania której używane są specjalne tablice (dla dzieci są takie, na których zamiast cyfr i liter są obrazki). Konieczne będzie także zbadanie dna oka – umożliwia rozpoznanie niektórych groźnych przyczyn zezowania, np. nowotworów oka. Aby przeprowadzić badanie, trzeba zakroplić atropinę, która rozszerza źrenice. Lekarz prawdopodobnie zrobi też tzw. cover test – polega on na naprzemiennym zasłanianiu oczu zasłonka lub ciemnym szkłem i pozwala ocenić, które oko zezuje. Zbada także kąt zeza i widzenie obuoczne, oceni zdolność widzenia przestrzennego. Wszystkie te badania są konieczne, by stwierdzić rodzaj zeza, jego przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie.
miesięcznik "Zdrowie"