Zęby u dzieci to temat, który stale interesuje rodziców. Najpierw czekamy na pierwszy ząbek, później na moment, gdy wypadnie. Do tego jeszcze codzienna higiena jamy ustnej i leczenie - zarówno zębów stałych, jak i mleczaków.
Rodzice mają wiele pytań i rozterek związanych z dziecięcym uzębieniem. Wątpliwości pomagają rozwiać stomatolodzy - nie tylko ci, których spotykamy w gabinetach, ale i ci aktywni w mediach społecznościowych.
Polecany artykuł:
Jednym z nich jest lek. dent. Michał Kaczmarek, specjalista stomatologii dziecięcej, który na profilu @tata_stomatolog dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, z której skorzystają rodzice dzieci w różnym wieku. Lekarz tłumaczył m.in. dlaczego mówienie młodemu człowiekowi, aby umył zęby od razu po jedzeniu to błąd, opowiadał o tzw. zębie jednorożcu, czyli o tym nadprogramowym, który może pojawić się zarówno obok mleczaków, jak i stałych zębów. A teraz podpowiada, co robić, gdy rusza się ząb mleczny.
Co robić, gdy rusza się ząb mleczny?
Zęby mleczne zaczynają wyrzynać się około szóstego miesiąca życia - jako pierwsze wychodzą dolne jedynki (pamiętajmy, że ząbkowanie to elastyczny temat: zęby mogą pojawiać się w różnym czasie, może zmienić się także ich kolejność - wpływ na to ma m.in. genetyka).
Polecany artykuł:
Mniej więcej w szóstym roku życia dziecka mleczaki zaczynają wypadać. Najpierw rozczulają nas pojedyncze „perełki” w jamie ustnej, kilka lat później bezzębny uśmiech znów wraca, ale w odrobinie innej formie. Zanim dziecko będzie szczerbate, mleczak musi wypaść. Są rodzice, którzy korzystają z dawnych metod (wyrywanie zębów nitką znamy nie tylko z „Dzieci z Bullerbyn”), są tacy, którzy zastanawiają się, czy mu jakoś pomóc. Co robić?
Z odsieczą przychodzi lek. dent. Michał Kaczmarek, który radzi, co robić, gdy rusza się ząb mleczny. Stomatolog podpowiada, aby:
- zachować spokój - Tata Stomatolog przypomina, że to normalny proces,
- zachęcić dziecko do ruszania zębem językiem lub palcem,
- dbać o higienę jamy ustnej, nawet jeśli mleczak „wisi na włosku”,
- podkreślić dziecku pozytywne aspekty utraty zęba - lekarz zaznacza, że maluchy, którym rusza się pierwszy mleczak mogą się bać, warto im powiedzieć nie tylko o tym, że wkrótce wyrośnie nowy ząb, ale i opowiedzieć o wróżce-zębuszce.
Pamiętaj też, że jeśli widzisz, że coś dzieje się z mleczakami, nie czekaj z leczeniem. Dbamy o nie tak samo, jak o zęby stałe - chociaż kiedyś wypadną, nieleczone mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia.
Próchnica to poważna choroba
Próchnica bywa bagatelizowana, a to choroba zakaźna, o której powinnyśmy myśleć tak, jak i o innych infekcjach. Zapobiegamy, zwracamy uwagę na niepokojące objawy, leczymy, pamiętamy o możliwych następstwach.
Próchnica może pojawić się w pierwszym roku życia (słyszałaś o próchnicy butelkowej?), między drugim a trzecim rokiem życia ma ją już 50 proc. maluchów.
Do dentysty na NFZ nie potrzebujesz skierowania. Gabinet odwiedzaj nie tylko wtedy, gdy coś się dzieje, dzięki regularnym przeglądom specjalista szybko wychwyci nieprawidłowość.