Spis treści
Enterowirusy to cała grupa wirusów, do której należą m.in. wywołujący chorobę Heinego-Medina (polio), czy powodujący żółtaczkę pokarmową (wirusowe zapalenie wątroby typu A). Nowo odkrywane enterowirusy oznaczane są kolejnymi numerami, np. enterowirus 68, 69 itd.
Enterowirus objawy
Objawy zakażenia enterowirusem zależą od jego odmiany. Na przykład enterowirus 68 wywołuje grypopodobne objawy takie jak osłabienie, ból głowy, gorączka, trudności z oddychaniem, świszczący oddech. Symptomy te są na tyle niespecyficzne, że zakażenie jest mylone z zapaleniem oskrzeli czy ucha, a także niepotrzebnie leczone antybiotykami, co dodatkowo osłabia organizm (antybiotyki działają tylko na infekcje bakteryjne, a nie wirusowe). Czasem infekcja przebiega bezobjawowo, co dodatkowo sprzyja zakażeniom. Enterowirus 68 jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i dzieci chorych na astmę. Infekcja zwykle przebiega łagodnie, ale u niektórych dzieci może wywołać zaburzenia neurologiczne. Część dzieci może wymagać leczenia szpitalnego. Enterowirusy atakują głównie pod koniec lata, wczesną jesienią.
Inne odmiany enterowirusa mogą dawać następujące objawy:
- ostre zapalenie gardła – silny ból gardła, pęcherzyki lub grudki na łukach podniebiennych, podniebieniu miękkim, języczku
- pęcherzyki lub grudki na dłoniach i stopach
Enterowirusy mogą też wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Objawy tych enterowirusów to:
- bóle głowy, gałek ocznych i mięśni
- wysoka gorączka
- wymioty
- sztywność karku
- światłowstręt
Enterowirus zakażenie: kiedy do lekarza
Zakażenia enterowirusami leczy się zwykle objawowo. Gdy gorączka jest bardzo wysoka lub objawy utrzymują się ponad 5 dni, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. W przypadku zachorowania u niemowlęcia niezbędne jest leczenie szpitalne, podobnie gdy dziecko zachoruje na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, mięśnia sercowego.
Enterowirus: jak uniknąć zakażenia
Nie ma szczepionki na większość enterowirusów (z wyjątkiem wirusów wywołujących polio i WZW typu A). Najlepszą profilaktyką, aby uniknąć zakażenie enterowirusami jest mycie rąk, unikanie kontaktu z zarażonymi, dbanie o odporność i dobrą kondycję dziecka.