Bezdech u dziecka i śmierć łóżeczkowa, która może być jego konsekwencją są postrachem rodziców. Gdy patrzysz na śpiące niemowlę, możesz mieć wrażenie, że w ogóle nie oddycha. Jest tak, gdyż jego oddech jest płytszy niż oddech dorosłego. Niekiedy dzieciom zdarza się jednak rzeczywiście "zapomnieć" o oddychaniu, wtedy mówimy o bezdechu u dziecka.
Spis treści
- Główne przyczyny bezdechu u niemowląt
- Bezdech u niemowlaka jak reagować?
- Jak kontrolować bezdech u dziecka?
- Jak uniknąć bezdechu u dziecka? Zasady dla rodziców
Przeczytaj również: Co zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej?
Bezdech wcześniaczy. Gdy dziecko nagle przestaje oddychać
Niemowlę chrapie - czy to normalny objaw, czy warto martwić się chrapaniem u dziecka?
Główne przyczyny bezdechu u niemowląt
Chwilowe zatrzymanie oddechu, czyli bezdech u dzieci może nastąpić z różnych powodów. Bezdechu doświadcza ponad połowa wcześniaków, co jest efektem niedojrzałości mechanizmu oddychania. U niemowląt o niskiej masie urodzeniowej bezdech może również wystąpić na skutek nadmiernego oziębienia organizmu.
U zdrowych niemowląt może pojawić się podczas infekcji, gdy drogi oddechowe stają się niedrożne. Epizody bezdechu najczęściej występują między 1. a 6. miesiącem życia, a zanikają po 12. miesiącu. Dlatego ryzyko śmierci łóżeczkowej zazwyczaj występuje do roku. Bezdech częściej zdarza się u dzieci, których matki paliły bądź palą papierosy, śpiących na brzuszku oraz takich, których rodzeństwo miało bezdech.
Czy każdy bezdech u niemowlaka powinien wzbudzać niepokój?
Jeśli bezdech nie trwa dłużej niż 15 sekund, zdarza się sporadycznie i nie wywołuje sinienia albo bladości twarzy, nie ma powodu do niepokoju. Jednak nawet wówczas warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie.
Bezdech u niemowlaka jak reagować?
Niebezpieczne są sytuacje, gdy przerwa w oddychaniu trwa 15–20 sekund, zwłaszcza jeśli zdarza się w nocy. Dziecko z powodu niedotlenienia może zrobić się sine i stracić świadomość (te objawy lekarze nazywają zespołem ALTE). K
onieczna jest wówczas natychmiastowa interwencja rodziców, gdyż bezdech jest jedną z głównych przyczyn SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci niemowląt (znanego również jako śmierć łóżeczkowa).
Jak wygląda pierwsza pomoc przy bezdechu u niemowlaka? Gdy znajdziesz się w takiej sytuacji, szybko wyjmij malca z łóżeczka i, pochylając buzią w dół, potrząśnij nim i mocno poklep po pleckach. Upewnij się też, czy nosek i buzia są drożne. Jeśli to nie pomoże, jak najszybciej wezwij pogotowie, stosując do jego przyjazdu sztuczne oddychanie metodą usta–usta.
Czytaj również: Monitor oddechu zapewnia dziecku bezpieczny sen - ranking
Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka. Mogą powodować SIDS!
Jak kontrolować bezdech u dziecka?
By rozpoznać, czy niemowlę oddycha, musisz przybliżyć twarz do jego buzi albo przez chwilę obserwować, czy unosi się klatka piersiowa. Jeśli masz wątpliwości, delikatnie pogłaszcz dziecko po buzi – tak, by wywołać reakcję malca, ale go nie budzić. Obserwacja jest metodą skuteczną, ale na dłuższą metę niepraktyczną. Któreś z rodziców co noc musiałoby obserwować malucha, by zauważyć początek bezdechu i w porę pospieszyć dziecku na ratunek.
Skuteczniejszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa dziecku są aparaty monitorujące oddech, które same wszczynają alarm, gdy malec przestanie oddychać na dłużej niż kilka sekund. Zazwyczaj monitoring oddechu składa się z dwóch części. Pierwsza to superczuła płytka, którą wsuwa się pod materac na wysokości pleców dziecka, i która wychwytuje najmniejsze zmiany w oddychaniu.
Druga to minikomputerek, który odbiera sygnały z płytki. Gdy przez kilkanaście sekund monitor nie zarejestruje ruchu, daje o tym znać rodzicom głośnym sygnałem. Od niedawna można też kupić modele wielkości pudełka od zapałek, które przypina się dziecku do śpiochów lub pieluszki.
Dodatkowo urządzenia te mają możliwość stymulacji oddechu dziecka poprzez wywołanie wibracji. Monitor oddechu lub matę bezdechu powinnaś kupić dla wcześniaka bądź jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki bezdechu i śmierci łóżeczkowej. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by takie urządzenie pojawiło się przy łóżeczku zupełnie zdrowego niemowlęcia, choćby po to, by zapewnić rodzicom maksimum komfortu.
Jak uniknąć bezdechu u dziecka? Zasady dla rodziców
- do snu układaj dziecko na pleckach – w tej pozycji bezdech zdarza się o połowę rzadziej
- nie dawaj dziecku poduszki. Śpiący maluch może głęboko wtulić w nią buzię. Dziecko oddycha wówczas wydychanym przez siebie powietrzem, zawierającym dwutlenek węgla – zbyt duża jego ilość we krwi jest przyczyną zaburzeń czynności układu nerwowego.
- śpij z dzieckiem w tym samym pokoju. Wówczas możesz szybko zareagować w razie potrzeby.
- nie przemęczaj dziecka w ciągu dnia. Niemowlę narażone na zbyt dużą ilość bodźców staje się pobudzone i zmęczone, co powoduje obniżenie napięcia mięśni górnych dróg oddechowych i łatwiejsze ich zapadanie się, a w konsekwencji zwiększa ryzyko problemów z oddychaniem.
- nie otulaj dziecka grubą kołdrą. Przegrzanie może spowodować tzw. stres termiczny, który zaburza krążenie i oddychanie.
- nie pozwalaj palić przy dziecku. Bierne palenie zmniejsza dopływ tlenu, może też powodować u dzieci infekcje i choroby płuc.
- na oparciu łóżeczka nie wieszaj niczego, co mogłoby w nocy zsunąć się na buzię dziecka. Sprawdzaj, czy dziecko przez sen nie przykryło sobie główki kołderką.
miesięcznik "M jak mama"