Grzybica stóp - czy są na nią narażone również dzieci?

2020-10-26 14:46

Grzybica stóp jest często spotykaną chorobą skóry wywołującą dokuczliwy świąd i pieczenie stóp. Jest to choroba, która występuje częściej u dorosłych, jednak także dzieci są narażone na jej wystąpienie. Czy grzybica stóp u dzieci to częsta choroba? Czy da jej się zapobiegać?

Grzybica stóp - czy są na nią narażone również dzieci?

i

Autor: Getty images

Grzybica stóp może dotknąć również dzieci. Zwłaszcza te, które chodzą boso, nie tylko w domu, ale i w przebieralni szkolnej czy na basenie itd. Jakie są przyczyny występowania grzybicy stóp u dzieci i jak się przed nią uchronić?

Spis treści

  1. Co wywołuje grzybicę stóp u dzieci?
  2. Jak dziecko może się zarazić grzybicą stóp?
  3. Jakie są objawy grzybicy stóp?
  4. Diagnostyka i leczenie grzybicy stóp
  5. Jak ustrzec się przed grzybicą stóp?

Co wywołuje grzybicę stóp u dzieci?

Za występowanie grzybicy stóp u dzieci odpowiadają grzyby należące do dermatofitów – najczęściej występującymi gatunkami są Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes. Są to dermatofity szeroko rozpowszechnione w środowisku, dlatego grzybica skóry jest tak częstą chorobą.

Jak dziecko może się zarazić grzybicą stóp?

Do zakażenia grzybiczego stóp dochodzi najczęściej w miejscach o dużej wilgotności i dużych skupiskach ludzkich – są to najczęściej baseny, szatnie, prysznice np. na siłowniach, przebieralnie czy przymierzalnie w sklepach. Niezwykle istotne dla uniknięcia zachorowania na grzybicę stóp jest unikanie chodzenia w takich miejscach boso.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na grzybicę stóp jest nieodpowiednie obuwie. Infekcje grzybicze bardzo szybko rozwijają się w środowisku wilgotnym i niewentylowanym, dlatego, aby ich uniknąć należy dbać o to, aby dziecko nosiło obuwie z przewiewnych materiałów, w których stopa nie będzie się nadmiernie pocić.

Ważne jest również, aby stopy po kąpieli były dobrze wysuszone, by uniknąć zakładania skarpetek i butów na wilgotną jeszcze stopę dziecka.

Grzybica stóp jest chorobą zakaźną, która bardzo szybko rozprzestrzenia się wśród domowników poprzez używanie tych samych ręczników, kapci czy korzystanie z prysznica. Należy pamiętać, że grzybica stóp częściej występuje u osób dorosłych i to właśnie one najczęściej zakażają grzybicą dzieci.

Jeżeli u domowników występuje grzybica stóp należy zwracać uwagę na to, aby inni domownicy nie korzystali z tych samych ręczników czy obuwia.

Warto wiedzieć

Niektóre choroby mogą również zwiększać ryzyko zachorowania na grzybicę stóp u dzieci – należą do nich niedobory odporności i cukrzyca. Dzieci z tymi schorzeniami powinny zwracać szczególną uwagę na stan swoich stóp i dbać o ich odpowiednią pielęgnację.

Jakie są objawy grzybicy stóp?

Wyróżnia się trzy typy grzybicy stóp, z których każdy wyróżnia się specyficznymi objawami.

  1. Pierwszym typem grzybicy stóp jest grzybica międzypalcowa. Ten typ choroby zajmuje najczęściej przestrzeń między III a IV palcem stopy, charakteryzuje się on zaczerwienieniem, nadmiernym rogowaceniem i maceracją skóry w przestrzeniach międzypalcowych.
  2. Kolejnym typem jest grzybica potnicowa, dotykająca najczęściej okolice śródstopia. Charakteryzuje się występowaniem rumienia i pęcherzy wypełnionych płynem.
  3. Grzybica złuszczająca występuje najczęściej na powierzchni podeszwowej stóp, charakteryzuje się nadmiernym rogowaceniem naskórka i suchą, łuszczącą się skóra.

Wspólnymi objawami dla wszystkich typów grzybicy stóp jest świąd, pieczenie i nadmierne złuszczanie się skory stóp. Należy także pamiętać, że każda grzybica stóp może objąć także powierzchnię paznokci.

Grzybica paznokci objawia się najczęściej zmianą koloru płytki paznokciowej na żółty, brązowy, a nawet czarny, odkształceniem płytki paznokciowej, łamliwością i kruchością paznokci, a w przypadku bardzo zaawansowanej grzybicy paznokci wystąpić może nieprzyjemny zapach i oddzielenie się płytki paznokciowej.

Diagnostyka i leczenie grzybicy stóp

W przypadku podejrzenia grzybicy stóp u dziecka warto udać się do lekarza dermatologa, który dobierze odpowiednie, skuteczne leczenie pozwalające na szybkie wyleczenie.

Jest to niezwykle ważne szczególnie dla dzieci chodzących do żłobka, przedszkola czy szkoły, należy bowiem pamiętać, że grzybica stóp jest chorobą zakaźną, która ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się.

Diagnostyka grzybicy stóp opiera się na oglądaniu skóry w ciemnym pomieszczeniu specjalistyczną lampą, nazywaną lampą Wooda. Obraz ukazujący się w lampie pozwala na ocenę przyczyny dolegliwości.

Potwierdzenie rozpoznania uzyskuje się poprzez wykonanie badania mykologicznego zeskrobin z powierzchni skóry. Preparat taki badany jest pod mikroskopem i hodowany na specjalnych podłożach. Należy pamiętać, że wzrost grzybów na podłożu trwa aż 3 tygodnie, dlatego wynik badania mykologicznego otrzymuje się dopiero po tym czasie.

W większości przypadków jednak grzybica stóp manifestuje się w bardzo charakterystyczny sposób, pozwalający na postawienie rozpoznania na podstawie objawów klinicznych, bez konieczności wykonywania badań dodatkowych.

Leczenie opiera się na stosowaniu maści, kremów, sprayów i lakierów zawierających substancje przeciwgrzybicze – najczęściej jest to terbinafina, itrakonazol lub flukonazol.

Leczenie grzybicy stóp jest procesem długotrwałym, może trwać nawet pół roku. Powodzenie zależy w dużej mierze od motywacji i współpracy pacjenta z lekarzem, ponieważ poza stosowaniem leków zgodnie z zaleceniami równie ważne jest ochrona i odpowiednia pielęgnacja stóp.

Jak ustrzec się przed grzybicą stóp?

  1. Używaj własnych ręczników
  2. Unikaj chodzenia boso na basenach, w szatniach i przebieralniach
  3. Zadbaj o higienę stóp – myj dokładnie stopy, również w przestrzeniach międzypalcowych, a po umyciu dokładnie je wytrzyj
  4. Wybieraj wygodne buty i skarpetki, najlepiej wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów
  5. Wdrożenie tych prostych nawyków w życie dziecka pozwoli na uniknięcie zachorowania na grzybicę stóp.

Czytaj: Grzybicze zapalenie gardła

Stopy w ciąży: dlaczego puchną stopy i jak radzić sobie z problemami ze stopami w ciąży?

Świerzb u dzieci - objawy, odmiany, leczenie

Alergia na grzyby i pleśnie – objawy i leczenie