HIV u dziecka – objawy. Jakie symptomy wskazują na zakażenie?

Zakażenie HIV u dzieci może przebiegać bezobjawowo. Częściej jednak symptomy są, ale nie zawsze łatwo przypisać je temu wirusowi. Dowiedz się, jakie objawy zakażenia wirusem HIV powinny zaniepokoić i wykonaj badanie w kierunku jego rozpoznania.

Hiv u dziecka

i

Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak przebiega zakażenie HIV u dzieci?
  2. Jak objawia się zakażenie wirusem HIV u dzieci?
  3. Jakie symptomy powinny zaniepokoić?
  4. Co warto wiedzieć, jeśli u dziecka zostanie rozpoznane zakażenie HIV?

Jak przebiega zakażenie HIV u dzieci?

W przeciwieństwie do przebiegu zakażenia u dorosłych, u dzieci progresja do AIDS jest szybsza i bardziej nieprzewidywalna. Nawet 10% najmłodszych dzieci zakażonych wirusem HIV (do 6. miesiąca życia) w ciągu 12 miesięcy może zachorować na AIDS.

Szybka progresja jest szczególnie zauważalna u dzieci z głęboką immunosupresją. Trzeba pamiętać, że dzieci zakażone wirusem HIV mają wyższą liczbę komórek CD4, przez co wirus u nich namnaża się zdecydowanie szybciej. Ponadto niemowlęta zakażone wirusem HIV mają niedojrzały układ immunologiczny, a także uszkodzone przez wirusa komórki macierzyste organizmu, w tym ośrodkowego układu nerwowego.

Jak objawia się zakażenie wirusem HIV u dzieci?

Objawy HIV u dzieci można podzielić na: łagodne, umiarkowane oraz pełnoobjawowe (AIDS).

Do pierwszej grupy symptomów zakażenia HIV zalicza się przede wszystkim: nawracające infekcje bakteryjne, przewlekłe biegunki, kandydoza jamy ustnej, infekcje górnych dróg oddechowych, zmiany atopowe na skórze i stany gorączkowe.

Wirus HIV namnaża się niezwykle szybko u dzieci, dlatego bez wdrożenia terapii antyretrowirusowej może dynamicznie przeobrazić się w postać umiarkowaną, a ostatecznie w AIDS i prowadzić w konsekwencji do zgonu.

W postaci umiarkowanej u najmłodszych dzieci do 12. miesiąca życia może dojść także do zatrzymania rozwoju psychomotorycznego i zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowego. U dzieci powyżej 1. roku życia, starszych i nastolatków może dojść do niedoboru wzrostu, opóźnionego dojrzewania płciowego, zespołu wyniszczenia oraz zakażeń oportunistycznych (np. gruźlicy).

Jakie symptomy powinny zaniepokoić?

Zdarza się, że kobiety nie są świadome zakażenia, a objawy zakażenia HIV u dziecka występują np. dopiero w okresie nastoletnim.

dr n. med. Tadeusz Oleszczuk – specjalista ginekolog

Dzieci z infekcją HIV będą miały osłabiony układ odpornościowy. Objawiać się to będzie ciężkim przebiegiem nawet pozornie niegroźnych infekcji. Takie nawracające epizody ciężkiego przebiegu choćby zwykłych przeziębień powinny być wyjaśnione, dlatego specjalista powinien wtedy zlecić odpowiednie badania krwi. W Polsce dzięki skutecznie prowadzonej profilaktyce antyretrowirusowej u noworodków urodzonych przez matki zakażone HIV znacznie zmniejszyła się liczba zakażonych dzieci. Przed 1989 rokiem było to 23% zakażeń dziecka od matki. Obecnie odnotowuje się mniej niż 1%.

Jak wygląda test na HIV?

Czytaj: HIV w ciąży - czy mając wirus HIV w ciąży można urodzić zdrowe dziecko?

Co warto wiedzieć, jeśli u dziecka zostanie rozpoznane zakażenie HIV?

U dzieci zakażonych wirusem HIV należy jak najszybciej rozpocząć leczenie antyretrowirusowe (niezależnie od poziomu wiremii i objawów klinicznych). Jeśli po porodzie badanie w kierunku zakażenia HIV potwierdzi je, leczenie wdraża się już podczas pobytu dziecka w szpitalu. Zgodnie z zaleceniami terapię najlepiej rozpocząć maksymalnie przed ukończeniem trzeciego miesiąca życia. Oprócz leków antyretrowirusowych niemowlę otrzymuje bezpłatnie szczepionki zgodnie z harmonogramem szczepień dla dzieci zakażonych wirusem HIV.

Sprawdź: Aktualny kalendarz szczepień

WAŻNE! Dziecko zakażone wirusem HIV nie stanowi zagrożenia dla innych dzieci. Powinno prowadzić taki sam tryb życia jak jego rówieśnicy. Może chodzić do żłobka, przedszkola, szkoły itd., a rodzice nie muszą informować placówek o zakażeniu.