Dwuletni chłopczyk trafił do szpitala z powodu ciężkiego przebiegu grypy. Dziecko miało wysoką temperaturę ciała i trudności z oddychaniem. Rodzice chłopca są lekarzami, dlatego od razu wiedzieli, że dzieje się coś złego i zawieźli go do szpitala.
Nie zdążyli go zaszczepić
Para chciała zaszczepić chłopca przeciw grypie, ale nie zdążyła wykonać szczepienia. Dziecko zachorowało i przeszło grypę bardzo poważnie. "Apelujemy do rodziców dzieci w wieku dwóch, trzech lat, żeby jak najszybciej zaszczepili je przeciw grypie" - powiedzieli rodzice chłopca.
Na szczęście w tym przypadku cała historia skończyła się dobrze. Po dwóch dniach stan chłopca na tyle się poprawił, że mógł wrócić do domu.
Wzrost zachorowań na grypę
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) poinformowała, że w Wielkiej Brytanii nastąpił 70-procentowy wzrost hospitalizacji małych pacjentów z powodu grypy. Najczęściej do szpitala trafiają dzieci poniżej 5. roku życia. Niestety, wzrasta także odsetek dzieci, których rodzice nie szczepią na grypę.
Darmowe szczepienie na grypę
Od 1 września 2023 roku polskie dzieci mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Dzieciom do 8. roku życia podaje się dwie dawki szczepionki, a dzieciom po 9. roku życia, które były wcześniej szczepione na grypę, jedną dawkę. Aby skorzystać z darmowego szczepienia przeciw grypie, należy zarejestrować dziecko w przychodni POZ i poprosić lekarza o receptę na szczepienie. Druga dawka szczepionki powinna zostać podana w odstępie 4 tygodni od pierwszej.
Czy grypa może być groźna?
Grypa to choroba wirusowa, której nie leczy się antybiotykami. Może mieć bardzo ciężki przebieg, a do jej objawów zalicza się m.in. bóle kostno-stawowe, wysoką temperaturę, dreszcze, zlewne poty, osłabienie. W przebiegu choroby może wystąpić również kaszel, który zazwyczaj jest suchy i męczący. Chory nie ma kataru, nie odkrztusza również żadnej wydzieliny. Przy grypie mogą wystąpić również trudności z oddychaniem, dlatego choroby nie należy lekceważyć.