Ile dziecko powinno pić w upały? Pediatra podaje konkretne liczby

2024-07-16 10:43

Dzieci się pocą, to coś normalnego. W upały organizm traci wodę, ale nie tylko - wraz z potem znikają elektrolity. Czy należy dbać nie tylko o odpowiednie nawodnienie, ale i o uzupełnianie cennych pierwiastków? Pediatra wyjaśnia, ile powinno pić dziecko i czy konieczne są dodatkowe źródła elektrolitów.

Ile dziecko powinno pić w upały? Pediatra podaje konkretne liczby

i

Autor: Getty Images Ile dziecko powinno pić w upały? Pediatra podaje konkretne liczby

Wysoka temperatura daje się we znaki i małym, i dużym. Większość z nas stara się po prostu przetrwać, czekając na chłodniejsze dni. Czymś, o czym nie możemy zapominać podczas upałów, to nawodnienie. Dorośli mają też z tyłu głowy, że trzeba pamiętać również o uzupełnianiu elektrolitów, które tracimy wraz z potem. Dlatego chętnie sięgamy nie tylko po wodę, ale i po izotoniki. Czy to istotne również w przypadku najmłodszych? Wyjaśnia to znany w sieci pediatra.

Spis treści

  1. Czy dziecko powinno uzupełniać elektrolity?
  2. Ile powinno pić dziecko? Oblicz zapotrzebowanie na płyny
  3. Domowy izotonik i inne napoje na upały

Czy dziecko powinno uzupełniać elektrolity?

Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko to pediatra i immunolog, który jest znany nie tylko tym, którzy odwiedzają go stacjonarnie w gabinecie. Jego instagramowy profil @dr_feleszko to solidna dawka wiedzy, a publikowane tam porady dotyczą spraw, które aktualnie trapią rodziców.

Jedna z ostatnich rolek na jego profilu poświęcona jest poceniu się dzieci latem, a dokładniej - czy istnieje zagrożenie utraty elektrolitów? Pediatra podkreśla, że najważniejszą rzeczą jest picie wody, elektrolity zostaną uzupełnione dzięki warzywom i owocom, które są obecne w diecie dziecka.

Rekomendujemy picie wody, ale domyślamy się, że dziecko będzie uzupełniało sobie elektrolity, takie jak sód, potas, chlor czy fosforany przez jedzenie

- wskazuje dr Feleszko.

Musimy pamiętać, że dzieci nie uprawiają wyczynowo sportów itp., nie pocą się tak bardzo, jak dorośli. Nie ma ryzyka utraty elektrolitów, zostaną one uzupełnione - najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie.

Ile powinno pić dziecko? Oblicz zapotrzebowanie na płyny

Dr Feleszko w swoim wpisie podaje ogólne wytyczne, które mogą nam pomóc zorientować się, ile płynów dziecko powinno wypijać dziennie. To:

  • do 10 kg: 100 ml/kg masy ciała,
  • powyżej 10 kg: 1 litr + 50 ml/kg masy ciała powyżej 10 kg,
  • powyżej 20 kg: 1,5 litra + 20 ml/kg masy ciała powyżej 20 kg.

Czyli dziecko, które waży 10 kilogramów, powinno wypijać minimum litr płynów dziennie. Pediatra podkreśla, że te wartości są orientacyjne i należy dostosować je do indywidualnych potrzeb.

Ważne jest, aby dziecko piło regularnie, nawet jeśli nie odczuwa pragnienia. W gorące dni lub podczas wzmożonej aktywności fizycznej, dziecko potrzebuje więcej płynów

- czytamy na profilu @dr_feleszko.

Domowy izotonik i inne napoje na upały

Chociaż na co dzień nie musimy dodatkowo uzupełniać elektrolitów, wystarczy zdrowa, zrównoważona dieta, możemy o tym pomyśleć np. gdy szykuje nam się dłuższa wycieczka, a wraz z nią większy wysiłek i... więcej potu. O tym, jak przygotować taki "wspomagacz" pisałyśmy tutaj: Rewelacyjny domowy izotonik dla dziecka. Zrobisz go z 3 składników.

A co pić w upały? Wiadomo - wodę. Dzieci, które piją ją "od zawsze" zazwyczaj chętnie po nią sięgają i nie mają problemu z tym, że "to tylko woda" (to dla starszych bywa trudnością, dla maluchów to naturalny wybór).

Jeśli jest taka potrzeba, wodę możesz urozmaicić, dodając do niej różnego rodzaju dodatki, np. miętę, sezonowe owoce. Wrzuć je tak po prostu albo wcześniej zamroź, a do napoju dodaj kostki lodu. Polecam korzystanie z dzbanków z koszyczkami, aby do szklanki trafiała już tylko dosmaczona woda.

Twoje dziecko nie chce pić wody? Przeczytaj, jak je do tego zachęcić:

Zobacz także: Nowa plaża na Mazurach zachwyca. To raj dla wszystkich dzieci [ZDJĘCIA]

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

W tym quizie matematycznym komplet zdobędą nieliczni. Poradzisz sobie?

Pytanie 1 z 11
Prawidłowy wynik to:
Zadanie matematyczne