Rodzice, u których pociechy stwierdzona zostanie konieczność korekty zgryzu, stają dość często przed nie lada wyzwaniem – aparatów ortodontycznych wyróżnia się naprawdę wiele. Jaki z nich wobec tego wybrać i czy istnieje możliwość skorzystania z refundacji, czy też rodzice sami muszą zapłacić za aparat ortodontyczny dla dziecka?
Spis treści
- Kiedy dziecko potrzebuje aparatu na zęby?
- Jaki aparat na zęby wybrać - aparaty ruchome
- Jaki aparat na zęby wybrać – aparaty stałe
- Aparat na zęby dla dzieci – refundacja
- Aparat na zęby dla dziecka – koszt
Kiedy dziecko potrzebuje aparatu na zęby?
Aparaty ortodontyczne kojarzone są z tym, że noszą je te osoby, u których istnieją wyraźnie widoczne wady zgryzu. Owszem, tak rzeczywiście bywa, ale nie zawsze – pewne wady nie są wcale zauważalne na pierwszy rzut oka, a mimo to ich obecność może prędzej czy później doprowadzić do bardzo nawet niekorzystnych następstw.
Mało kto tak naprawdę zdaje sobie z tego sprawę, jednakże nieleczone wady zgryzu mogą skutkować zarówno wadami wymowy, jak i chorobami przyzębia czy schorzeniami stawu skroniowo-żuchwowego. Warto tutaj wspomnieć i o tym, że niedokonanie korekty wady zgryzu we wczesnych latach życia może w dorosłości sprzyjać wypadaniu zębów.
Ostatecznie leczenie ortodontyczne u dzieci, w razie zaistnienia ku niemu wskazań, zdecydowanie warto podejmować. Udający się do ortodonty wraz z pociechą rodzice mogą się jednak zdziwić wtedy, kiedy zostanie im zadane pytanie, jakiego rodzaju aparat na zęby dla dziecka chcieliby oni nabyć. Okazuje się bowiem, że dostępne są różne rodzaje aparatów ortodontycznych i każdy z nich posiada pewne zalety, jak i różne wady.
Zobacz także: Kiedy wychodzą zęby mleczne i czy mleczaki trzeba leczyć?
Jaki aparat na zęby wybrać - aparaty ruchome
Aparaty ruchome to nic innego, jak zakładane czasowo do jamy ustnej aparaty ortodontyczne. Należy nosić je w nocy oraz przez kilka, zazwyczaj około 4-6, godzin w ciągu dnia. Podstawową ich zaletą jest właśnie to, że są one wyjmowane – dzięki temu ograniczone jest ryzyko uszkodzenia przez nie zębów i dziąseł, ale i zdecydowanie łatwiejsza staje się dokładna higiena jamy ustnej (przed umyciem zębów aparat wyciąga się z jamy ustnej, dzięki czemu możliwe jest usunięcie wszelkich resztek pokarmowych).
W sytuacji, gdy aparat nieszczęśliwe ulegnie uszkodzeniu, jego naprawa jest możliwa w stosunkowo krótkim czasie. Dla wielu rodziców zaletą aparatów ruchomych jest również to, że ich cena jest niższa niż aparatów stałych.
Tak jak aparaty ruchome bywają skuteczną metodą leczenia wad zgryzu u dzieci, tak mają one jednak pewne wady. Przede wszystkim wspomnieć tutaj trzeba o tym, że działają one wyłącznie wtedy, gdy są używane – jeżeli więc rodzice nie dopilnują pociechy i będzie ona unikała korzystania z aparatu w ciągu dnia czy w ciągu nocy, to wszelkie starania i poniesione koszty nie przyniosą oczekiwanych efektów.
O tym zaś, że część pociech może być bardzo negatywnie nastawiona do ruchomych aparatów ortodontycznych, przekonywać nikogo nie trzeba – w trakcie noszenia go chociażby mówienie jest wyjątkowo utrudnione.
Zdrowe zęby to także zdrowy uśmiech! Zobacz galerię najpiękniejszych dziecięcych uśmiechów:
Jaki aparat na zęby wybrać – aparaty stałe
Stałe aparaty ortodontyczne kojarzone są z wyraźnie widocznym elementami aparatu na przedniej powierzchni zębów, w praktyce jednak nie wszystkie z nich są skonstruowane w ten sposób – dostępne są również i takie aparaty, których elementy rozmieszczone są na wewnętrznej powierzchni zębów.
Aparat stały jest dobrym rozwiązaniem m.in. wtedy, gdy dziecko ma znaczną wadę zgryzu, oprócz tego wybrać go warto również i dla tych pociech, u których istnieją znaczne obawy dotyczące tego, że nie będą one chciały regularnie korzystać z aparatu ruchomego.
Aparaty stałe mają swoje zalety, mają one jednak niestety również i pewne wady. Dla wielu rodziców barierą może być cena, która jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku aparatów ruchomych.
Osoby mające założony taki aparat muszą szczególnie dbać o czystość w jamie ustnej, ponieważ drobne nawet zaniedbania higieniczne mogą w krótkim czasie doprowadzić do chociażby próchnicy. Z noszeniem stałego aparatu ortodontycznego związana jest konieczność częstych wizyt u ortodonty, a w razie jakiegokolwiek jego uszkodzenia niezbędna jest pilna naprawa aparatu.
Aparat na zęby dla dzieci – refundacja
Rodzice, u których dziecka konieczne jest leczenie ortodontyczne, nierzadko zastanawiają się nad tym, czy możliwa jest refundacja aparatu ortodontycznego przez NFZ. Dobra informacja jest taka, że jest to możliwe, zła jest z kolei taka, że tylko do pewnego wieku.
Ogólnie z refundacji leczenia ortodontycznego mogą skorzystać dzieci do 13. roku życia – w przypadku starszych pociech cały proces leczenia finansują ich rodzice.
Choćby taka właśnie zależność dokładnie pokazuje to, że o zdrowie dziecka – w tym o zdrowie jego jamy ustnej – trzeba dbać od samego początku i dlatego należy udawać się do stomatologa już z kilkulatkiem, a później, w razie zauważenia nieprawidłowości przez dentystę, nie odwlekać leczenia ortodontycznego.
Aparat na zęby dla dziecka – koszt
Ceny aparatów ortodontycznych dla dzieci bywają bardzo różne i zależne są zarówno od rodzaju aparatu, jak i od miasta, w którym odbywa się leczenie ortodontyczne.
Ogólnie najtańsze są aparaty ruchome, które kosztują zwykle w granicach 500-1000 złotych. Zdecydowanie droższe są zaś aparaty stałe, których cena wahać się może od 2000 do nawet 6000 złotych.
Warto tutaj nadmienić, że leczenie ortodontyczne to nie tylko zakup aparatu na zęby, ale i koszty wizyt kontrolnych u ortodonty.