Inhalacje na kaszel są jedną z technik wziewnego leczenia kaszlu – na drodze inhalacji możliwe jest dostarczenie różnych substancji, w formie aerozolu, do wnętrza dróg oddechowych.
Ten sposób podawania leków służy leczeniu różnych schorzeń układu oddechowego – inhalacje ma kaszel znajdują zastosowanie np. u chorych na astmę, na mukowiscydozę czy u pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.
Podawanie leków w postaci inhalacji na kaszel może łagodzić duszność i zmniejszać natężenie dręczącego pacjentów kaszlu.
Spis treści
- Jak robić inhalacje na kaszel?
- Inhalacje na suchy kaszel
- Inhalacje na mokry kaszel
- Inhalacje na kaszel: zachowaj ostrożność u dziecka
- Jak przeprowadzać inhalacje na kaszel?
- Inhalacje na kaszel przy użyciu nebulizatora
Jak robić inhalacje na kaszel?
Inhalacje na kaszel można przeprowadzać zarówno z wykorzystaniem gotowych preparatów farmaceutycznych, jak i z użyciem środków naturalnych, którymi są np. różnego rodzaju zioła. Istotne jest jednak to, aby uważnie dobierać stosowane preparaty – inne są bowiem inhalacje na kaszel suchy, a inne na kaszel mokry.
Dobór substancji do inhalacji na kaszel zależny jest też od tego, kto będzie wdychał leczniczy aerozol – inne środki podaje się bowiem dzieciom, a inne osobom dorosłym.
Inhalacje na suchy kaszel
W przebiegu suchego kaszlu najbardziej dokuczliwe dla pacjentów jest zazwyczaj to, że jego napady w ogóle się pojawiają – a napady takie potrafią być wyjątkowo uciążliwe, zdarzać się także może, że przez suchy kaszel pacjent nie może spać.
Inhalacje na suchy kaszel powinny przede wszystkim nawilżać podrażnione błony śluzowe dróg oddechowych. W tym celu do inhalacji wykorzystuje się przede wszystkim substancje naturalne – pomocne może być wdychanie:
- naparu z rumianku
- rozmarynu
- wdychanie par preparatów soli morskiej.
Czytaj: Rodzaje kaszlu. Co oznacza kaszel suchy, mokry, alergiczny, krtaniowy
Sposoby na kaszel w ciąży - co na uciążliwy kaszel w ciąży?
Inhalacje na mokry kaszel
Kaszel mokry związany jest z odkrztuszaniem jakiejś wydzieliny – może ona mieć charakter śluzowy, jak i ropny. W przypadku tego rodzaju kaszlu oddziaływania lecznicze skupiają się na tym, aby ułatwić pacjentowi odkrztuszanie. Z tego względu inhalacje na kaszel mokry można przeprowadzać z wykorzystaniem tzw. mukolityków, czyli leków rozrzedzających wydzielinę – przykładem takiej substancji jest ambroksol.
Podobnie jak w przypadku kaszlu suchego, inhalacje na kaszel mokry można wykonywać również z wykorzystaniem naturalnych środków o działaniu pobudzającym usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych. W tej sytuacji skorzystać można z inhalacji:
- z naparów ziołowych z tymianku
- podbiału
- kopru włoskiego,
- z olejków eterycznych: z olejku sosnowego
- olejku eukaliptusowego.
Inhalacje na kaszel: zachowaj ostrożność u dziecka
Inhalacje ogólnie uważane są za bezpieczną metodę leczenia kaszlu, warto jednak pamiętać o tym, że i tak szczególną ostrożność należy zachować w przypadku przeprowadzania inhalacji u dzieci. Zasadniczo głównym przeciwwskazaniem do inhalacji jest uczulenie pacjenta na substancję, która miałaby podlegać inhalowaniu.
Dzieci stanowią szczególnie wrażliwą populację pacjentów i istnieje u nich stosunkowo duże ryzyko, że inhalacje preparatami ziołowymi – zamiast doprowadzić do złagodzenia kaszlu – tylko go nasilą.
Jeżeli lekarz zaleci dziecku stosowanie leków drogą wziewną, to wtedy rzeczywiście należy podążać za zaleceniami specjalisty. Z kolei w przypadku, gdy rodzice sami rozważają zastosowanie inhalacji z ziół u swojego dziecka, to przed dokonaniem tego najkorzystniej jest się jednak skonsultować z lekarzem – znający dziecko pediatra będzie najprawdopodobniej w stanie powiedzieć, czy dane zioła lub olejki rzeczywiście mogą być bezpiecznie zastosowane do inhalacji na kaszel u dziecka.
Jak przeprowadzać inhalacje na kaszel?
Domowe inhalacje na kaszel przeprowadza się tak naprawdę stosunkowo łatwo. Jeśli nie masz inhalatora nic nie szkodzi. Potrzebne są do tego miska oraz ręcznik. Do miski wprowadza się środek do inhalacji (np. napar z któregoś ze wspomnianych ziół czy podgrzany roztwór soli morskiej) i następnie – przez 5 do 10 minut – należy spokojnie i powoli oddychać.
Wymieniony wcześniej ręcznik służy temu, aby okryć głowę i miskę – ma to za zadanie sprawić, aby mniej leczniczych par omijało drogi oddechowe pacjenta. Wyraźnie trzeba tutaj nadmienić to, że temperatura substancji do inhalacji nie może być zbyt wysoka.
Wdychanie gorącego naparu mogłoby bowiem nie zmniejszyć natężenie kaszlu, a jedynie skutkować podrażnieniem, a czasami nawet oparzeniem, dróg oddechowych – z tego właśnie względu roztwór służący inhalacji powinien być po prostu ciepły.
Uwaga! W czasie inhalacji istnieje ryzyko oparzeń! Dlatego przy inhalowaniu, zwłaszcza dzieci, trzeba być ostrożnym.
Inhalacje na kaszel przy użyciu nebulizatora
Ryzyka oparzeń podczas inhalacji na kaszel nie ma natomiast wtedy, kiedy terapia wziewna przeprowadzana jest z użyciem nebulizatora. Jest to urządzenie przeznaczone typowo do wykonywania inhalacji. Na drodze nebulizacji podawać można pacjentom różne leki – nie tylko wykrztuśne, takie jak ambroksol, ale i preparaty służące m.in. łagodzeniu objawów astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Oprócz nich, przy pomocy nebulizatora można wykonywać również i inhalacje z soli fizjologicznej. Zaletą nebulizacji jest chociażby to, że cząsteczki leków przez nie rozpraszanych mają odpowiednie rozmiary, dzięki czemu docierają one do docelowych rejonów dróg oddechowych.
Inhalacje z użyciem nebulizatora są bezpieczne i można stosować je u dzieci – zakup takiego urządzenia można rozważyć szczególnie wtedy, kiedy pociecha często zmaga się z napadami kaszlu czy też wtedy, gdy dziecko cierpi na jakieś przewlekłe schorzenie układu oddechowego.
Czytaj również: Kaszel u niemowlaka: jak pomóc pokasłującemu niemowlęciu