Nebulizatory, tuż obok termometrów i aspiratorów do nosa, to chyba najczęstsze apteczne urządzenia w domach, w których mieszkają małe dzieci. Już niemowlętom zaleca się nebulizacje, choć czasem trudno namówić dziecko do tego, by podczas inhalacji siedziało spokojnie.
W przypadku zatkanego nosa pomocne okazują się inhalacje solą fizjologiczną, w przypadku zapalenia krtani pediatrzy polecają czasem, by była to sól fizjologiczna wyjęta z lodówki.
Polecany artykuł:
Oprócz popularnej soli wziewnie można podawać dzieciom leki. Pamiętaj, że po steroidy wziewne sięgamy wyłącznie wtedy, gdy tak zaleci pediatra. Są to leki na receptę.
Można się nimi wspomóc w nagłych przypadkach np. przy dusznościach u dziecka, ale to nie oznacza, że można stosować je profilaktycznie tylko dlatego, że mamy je akurat w domowej apteczce, bo zostały po ostatniej kuracji.
Nebulizacja u dziecka - o tym pamiętaj
By nebulizacja była skuteczna, dziecko nie powinno płakać, wiercić się, być trzymane na siłę. Nie powinno także spać ani nawet leżeć. W przypadku niemowląt warto oprzeć dziecko o swój brzuch tak, by jego głowa była nieco wyżej. Inaczej lek wlany do nebulizatora nie będzie prawidłowo rozpylany.
Maseczka nebulizatora powinna dobrze przylegać do twarzy, ustnika można używać dopiero po 3. roku życia (dziecko musi wówczas przez ustnik oddychać). Ponadto warto pamiętać o tym, że około 15 minut po nebulizacji należy oklepać dziecko.
To nie wszystko. Przez dość popularny błąd podczas nebulizacji można sprawić, że infekcja u dziecka wydłuży się.
Podajesz dziecku steryd w inhalacji? O tym pamiętaj
W przypadku inhalacji solą fizjologiczną nie ma potrzeby przepłukiwania ust dziecka wodą. Jednak już w przypadku sterydów wziewnych jest to obowiązkowe. Od razu po zakończeniu nebulizacji należy umyć buzię dziecka w środku, wyszczotkować ząbki i przemyć twarz. W przeciwnym razie istnieje dość duże ryzyko, że u dziecka rozwinie się grzybica jamy ustnej lub gardła.
Pleśniawki nie znikną same - konieczna będzie kolejna wizyta u lekarza i leczenie.
W przypadku niemowląt przepłukanie jamy ustnej jest trudne - wówczas warto podać dziecko wodę do picia, a wnętrze buzi przetrzeć zwilżonym wacikiem nałożonym na palec.
Polecany artykuł:
Gdy do inhalacji używamy maseczki, warto przedtem posmarować twarz dziecka kremem, co zabezpieczy skórę przed podrażnieniem.
Przed otwarciem ampułki z lekiem należy nią wstrząsnąć. Otwartą ampułkę należy zużyć w przeciągu 12 godzin. Ampułki są pakowane dodatkowo w aluminiowe torebki i w nich powinny być przechowywane. termin ważności po rozdarciu aluminiowej torebki zwykle wynosi 3 miesiące. Pamiętaj też o tym, że nebulizator powinien być czysty i suchy.