Inhalujesz dziecko sterydem? To koniecznie musisz zrobić na koniec

Inhalator to sprzęt, który rodzice doskonale znają. Wykorzystujemy go nie tylko wtedy, gdy dziecko choruje przewlekle, ale i w wielu „zwykłych” sytuacjach, np. gdy chcemy rozrzedzić zalegającą w nosie wydzielinę. To także inhalacje ze sterydem, które rządzą się własnymi prawami. O tym pamiętaj, gdy je skończysz.

Dziecko podczas inhalacji

i

Autor: Getty Images Te trzy rzeczy musisz zrobić, gdy dziecko skończy inhalację sterydem

Dzisiejsze inhalacje to tak właściwie nebulizacje, ale wszyscy dobrze wiemy, o co chodzi. To zabieg, z którym miał do czynienia chyba każdy rodzic. „Para” jest pomocna na przykład podczas kataru, rozrzedza zalegającą w nosie wydzielinę, łatwiej jest jej się pozbyć. Za pomocą specjalistycznego sprzętu podajemy również leki przepisane przez pediatrę - to m.in. sterydy.

Aktywna w mediach społecznościowych lekarka przypomina zasady, o których powinni pamiętać rodzice, którzy inhalują dziecko sterydem. Warto zapamiętać - już niedługo inhalatory stale będą na wierzchu, a i sterydy wziewne staną się towarzyszami wielu z nas.

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

O tym pamiętaj, gdy inhalujesz dziecko sterydem

Lekarz Monika Działowska na Instagramie prowadzi popularny profil @pediatranazdrowie. Pediatra dzieli się z rodzicami wiedzą i doświadczeniem (które zdobywa nie tylko w gabinecie - sama jest mamą, więc dobrze wie, z czym mierzą się rodzice), m.in. podpowiadała, co robić, gdy u dziecka rozpoczyna się infekcja, wyjaśniała, czy profilaktyczne odrobaczanie to dobry pomysł.

Na swoim profilu poruszała już temat inhalacji, tłumaczyła, jak robić to prawidłowo. W najnowszej rolce znajdziemy wskazówki dotyczące tego, co należy zrobić po skończonej inhalacji sterydem. To proste czynności, ale nie możemy o nich zapomnieć. Dlaczego?

Nebulizacje ze sterydu na maseczce mogą powodować zapalenie spojówek, zmiany na twarzy, w miejscu gdzie ta para dotykała skóry, mogą się pojawić pleśniawki jamy ustnej i niestety sterydy też sprzyjają próchnicy zębów

- wymienia lek. Monika Działowska.

Co zrobić, aby uniknąć działań niepożądanych? Pediatra podpowiada, aby po skończonym zabiegu umyć dziecku:

  1. twarz,
  2. jamę ustną,
  3. zęby.

Jak tłumaczy na nagraniu lekarka, myjemy całą twarz, łącznie z oczami - możemy to zrobić „zwykłą” kranówką. Dziecko powinno dokładnie wypłukać buzię (wodę wypluwa, nie połyka), młodszym maluchom my dokładnie czyścimy jamę ustną.

Nakładamy gazik na palec, maczamy w wodzie i dotykamy całą jamę ustną, podniebienie, język, policzki, żeby zetrzeć ten steryd

- wyjaśnia pediatra.

Wskazuje także, że popijanie po sterydoterapii nie jest najlepszym sposobem, to ryzyko wystąpienia grzybicy przewodu pokarmowego. @pediatranazdrowie zaznacza, że to zagrożenie przy dłuższym stosowaniu, wtedy steryd może osiadać w przełyku.

Jeśli chodzi o konieczność mycia zębów po inhalacji sterydem, lek. Monika Działowska wskazuje, że ten punkt jest szczególnie ważny, gdy zabieg wykonujemy regularnie.

Jeżeli raz czy dwa razy zastosujemy steryd to przepłukanie jamy ustnej powinno wystarczyć, ale jeżeli stosujemy ją dłużej, albo często, czy w astmie bardzo często, to za każdym razem powinno się umyć zęby, oczywiście pastą z fluorem

- podkreśla lekarka.

Kiedy dziecko dostaje sterydy wziewne?

Sterydy wziewne są często stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego (np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy astmy, ale wskazania obejmują i np. zapalenie oskrzeli). Dzięki formie podania lek trafia głównie tam, gdzie powinien zadziałać. Ta forma leczenia jest często wykorzystywana, musimy jednak pamiętać, aby – jak zawsze – nie robić niczego na własną rękę i ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Więcej o sterydoterapii przeczytasz tutaj: Sterydy wziewne - kiedy je stosować i czy można podawać je dzieciom?

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"