Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? 4 skuteczne sposoby na naukę wydmuchiwania noska

2021-09-10 12:16

Choć z pozoru wydmuchanie nosa wydaje się banalną i wręcz naturalną czynnością, każda mama doskonale wie, że nie jest to takie proste zadanie. Dopóki dziecko jest małe, można używać aspiratora. Co jednak zrobić, gdy podrośnie? Zobacz, jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos.

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?

i

Autor: Getty images Jak nauczyć dziecko dmuchać nos?

"Jak nauczyć dziecko smarkać?" - to pytanie często zadają rodzice małych dzieci, które męczy katar. Wbrew pozorom, nauka tej prostej czynności wcale nie jest taka prosta, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z małym dzieckiem.

Teoretycznie przed ukończeniem 2. roku życia dziecko powinno potrafić samodzielnie wydmuchiwać nos. W rzeczywistości, jak wiadomo, bywa różnie. Na szczęście, dzięki kilku prostym sposobom można łatwo i przyjemnie nauczyć dziecko dmuchać nos! Jakie to sposoby? Podpowiada lek. med. Marty Kolek-Mizia – specjalista chorób dzieci.

Polecamy: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?

Sposoby na katar u dziecka

4 skuteczne sposoby, aby nauczyć dziecko wydmuchiwać nos 

  1. Zacznij, zanim nadejdzie infekcja. Naukę wydmuchiwania nosa rozpocznij, gdy dziecko nie jest chore. Poproś, aby udawało, że zdmuchuje świeczki na urodzinowym torcie. Możesz też pobawić się w zdmuchiwanie dmuchawców czy też małych kawałków papieru ze stołu. Kiedy dziecko nauczy się i zrozumie o co chodzi w dmuchaniu, zaproponuj te same zabawy, ale z wypuszczaniem powietrza przez nos.
  2. Daj mu przykład. Dzieci uwielbiają naśladować swoich rodziców. Pokaż dziecku, jak prawidłowo dmucha się nos. Wytłumacz przy tym, jak bardzo jest to ważne, kiedy ma się katar. Kto wie – być może to w zupełności wystarczy.
  3. Kup kolorowe chusteczki. Pamiętaj, że chusteczki z ulubionymi postaciami z kreskówek, czy też małe nagrody za prawidłowo wydmuchany nosek mogą bardzo skutecznie zachęcić dziecko do oczyszczenia nosa.
  4. Użyj roztworu z soli fizjologicznej. Rozrzedzi wydzielinę i ułatwi wydmuchiwanie nosa. Po aplikacji solą fizjologiczną posadź dziecko na swoich kolanach, weź jednorazową chusteczkę higieniczną, zatkaj jedną dziurkę nosa i poproś, by dmuchnęło. Tą samą czynność powtórz przy drugiej dziurce. Bardzo ważne jest, by dziecko nie dmuchało nosa z dwóch dziurek jednocześnie. Może to bowiem doprowadzić do przemieszczenia się wydzieliny przez trąbkę słuchową do ucha środkowego i zakażenia ucha.

Czytaj: Katar u dziecka: co zrobić, gdy dziecko ma katar?

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie