Grypa to zakaźna choroba wirusowa. Nie bez powodu nazywana jest sezonową - chociaż zachorować możemy o każdej porze roku, sezon na grypę zaczyna się jesienią, a szczyt zachorowań trwa od stycznia do marca.
Przeziębienie to również choroba zakaźna wywoływana przez wirusy, dość powszechna. I chociaż niektóre objawy są podobne, nie jest tak, że grypa jest po prostu „gorszą” wersją przeziębienia. I ta o standardowym przebiegu może porządnie dać się we znaki. Wiesz, jak odróżnić symptomy?
Grypa a przeziębienie u dziecka - objawy
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że jesteśmy w środku sezonu grypowego. Nie brakuje także zachorowań na przeziębienie, chyba każdy „pociąga nosem”. Na instagramowym profilu GIS-u znajdziemy grafikę, dzięki którym „posegregujemy” objawy tych dwóch chorób. Sanepid - a my razem z nim - podkreśla jednak, żeby nie zapominać o wizycie u lekarza.
Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Sprawdź objawy, ale pamiętaj, że ostateczną diagnozę stawia lekarz. Jeśli objawy są bardzo dokuczliwe i szybko się nasilają, nie zwlekaj z wizytą!
- czytamy na profilu @gis_gov_pl.
Jednym z charakterystycznych objawów przeziębienia jest katar, który nie zawsze pojawia się w przebiegu grypy. Z kolei tej chorobie często towarzyszy wysoka gorączka - a tej nie ma w przeziębieniu (tu raczej obserwujemy - jeśli już - stan podgorączkowy). Przeziębienie się rozkręca, grypa działa błyskawicznie. Jak jeszcze je od siebie odróżnić?
Częste objawy grypy to:
- suchy kaszel,
- gorączka,
- bóle głowy,
- bóle mięśni,
- zmęczenie,
- biegunka.
Częste objawy przeziębienia to:
- katar,
- drapanie w gardle,
- bóle mięśni,
- kichanie.
Podział symptomów dobrze obrazuje tabelka opublikowana przez GIS:
Niestety, dolegliwości, które powoduje grypa są bardzo nasilone, nawet w zwyczajnym przebiegu choroby.
Grypa to jest poważna infekcja. Wysoka gorączka trwająca dłużej niż przy innych infekcjach (z wyjątkami, gdy ktoś ma problemy z termoregulacją), bóle mięśniowe całego ciała i przynajmniej tydzień samopoczucia, jakby kogoś rozjechał walec - to nie jest ciężki przebieg grypy. To jest normalny przebieg grypy
- mówiła w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie specjalistka medycyny rodzinnej Joanna Zambonelli.
Powikłania po grypie
Najczęściej grypa - nawet gdy objawy są wyjątkowo dokuczliwe - przebiega bez powikłań. Jednak te mogą wystąpić, szczególnie u osób z obniżoną odpornością, np. dzieci.
Powikłania grypy to m.in.:
- zapalenie ucha środkowego,
- angina paciorkowcowa,
- zapalenie płuc,
- zapalenie mięśnia sercowego
- zapalenie mózgu i opon mózgowych.
Polecany artykuł:
Jak chronić się przed zachorowaniem?
Zarówno grypa, jak i przeziębienie rozprzestrzeniają się m.in. drogą kropelkową. Powinnyśmy pamiętać o regularnym myciu rąk, wietrzeniu pomieszczeń, czy o tym, aby nie dotykać rękami oczu, nosa, ust. Olbrzymim wsparciem jest również szczepienie przeciw grypie, skład szczepionki jest co sezon aktualizowany.
W tym sezonie dostępne są szczepionki inaktywowane, podawane we wstrzyknięciu. Bezpłatnie przysługują one:
- dzieciom (powyżej szóstego miesiąca życia do ukończenia 18 lat),
- osobom w wieku powyżej 65 lat,
- kobietom w ciąży i połogu.
Ile dawek szczepionki przeciw grypie powinni przyjąć najmłodsi?
Dzieci w wieku od sześciu miesięcy do ośmiu lat włącznie (tzn. do dziewiątych urodzin), które wcześniej nie były szczepione przeciw grypie sezonowej, powinny otrzymać dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej czterech tygodni
- czytamy na stronie szczepienia.pzh.gov.pl.
O przyjęciu szczepionki przeciw grypie powinny pamiętać również przyszłe mamy. O tym, jak duże znaczenie dla kobiet w ciąży mają szczepienia, mówił mi prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś. Naszą rozmowę znajdziesz tutaj: Tylko tak ochronisz dziecko jeszcze przed porodem. Prof. Wielgoś: Cudowny mechanizm.
Źródło:
- Główny Inspektorat Farmaceutyczny
- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny - Państwowy Instytut Badawczy
- Poradnik Zdrowie