Udrożnienie dróg oddechowych wygląda inaczej u małych, a inaczej u starszych dzieci. Reanimację starszego dziecka należy rozpocząć od sprawdzenia, czy rzeczywiście jest ono nieprzytomne. Być może oddycha samodzielnie, ale delikatnie i na pierwszy rzut oka odnieśliśmy wrażenie, że ten oddech zanikł. Potrząśnijmy więc delikatnie dzieckiem i sprawdźmy, czy jest przytomne.
Jeśli dziecko nie reaguje, musimy przystąpić do reanimacji. W tym celu należy położyć swoją rękę na czoło dziecka, przyłożyć dwa palce pod brodę i odchylić głowę. Dzięki temu nastąpi udrożnienie dróg oddechowych.
Następnie należy pochylić się i słuchać przez 10 sekund, czy dziecko oddycha. Jeżeli po 10 sekundach dziecko nie oddycha prawidłowo, zatykamy jego nos i wykonujemy 5 oddechów. - Nie musimy pompować dużo powietrza, wystarczy, że poszkodowanemu drgnie klatka piersiowa - radzi ratownik medyczny Ariel Szczotok.
Po wykonaniu tych czynności ponownie sprawdzamy czy dziecko oddycha. Jeśli nie, kontynuujemy reanimację starszego dziecka i przystępujemy do uciskania klatki piersiowej. Ponownie odchylamy głowę poszkodowanego, żeby udrożnik drogi oddechowe i jedną ręką wykonujemy 30 uciśnięć.
Jak je wykonać? Kiedy powiadomić pogotowie ratunkowe? Zobaczcie film!
Dzień Dobry TVN/x-news