Katar u dziecka jest równie męczący, a może nawet bardziej, niż u osoby dorosłej. Aby skrócić czas infekcji i ułatwić oczyszczanie nosa, należy rozrzedzać wydzielinę za pomocą inhalacji czy sprayów do nosa. Poleca się szczególnie zwykłą wodę morską, ale przy gęstszym katarze i innym podłożu infekcji, lekarz może zalecić mocniejszy lek, np. ze sterydem.
Jak używać sprayu do nosa, by lek działał?
Okazuje się jednak, że nie chodzi jedynie o to, by użyć sprayu do nosa, ale również o to, by robić to prawidłowo. "Jeśli zbyt płasko podacie lek, to on spłynie po tylnej ścianie do gardła" - radzi na Instagramie Tata Pediatra, czyli Łukasz Grzywacz.
Aby dobrze podać dziecku lek, trzeba to robić, gdy dziecko jest w pozycji pionowej i stoi z głową spuszczoną do dołu. Następnie prawą ręką psikamy do lewej dziurki, by lek rozszedł się na boki. Później zmieniamy rękę i psikamy tak samo do drugiej dziurki.
"Jeśli to zrobimy w ten sposób, lek zostanie tam, gdzie powinien, czyli na małżowinie nosowej, nie spłynie po tylnej ścianie gardła i nie osadzi się tylko z samego przodu" - radzi Tata Pediatra.
Jakich błędów nie popełniać?
Zgodnie z tym, co mówi pediatra, do podstawowych błędów należy:
- podanie maluchowi sprayu w pozycji poziomej. Wtedy spray nie dotrze do dalszej części nosa, a lek nie zadziała odpowiednio
- podanie leku, gdy głowa dziecka jest odchylona do tyłu — głowę należy skierować do podłogi.
Spray do nosa dla osoby dorosłej
Takie same zasady obowiązują osobę dorosłą. Jeśli katar ma nie tylko dziecko, ale i mama czy tata, trzeba stosować spray dokładnie tak samo. Ale uwaga — ze względu na bakterie każda osoba powinna mieć własny aerozol do nosa.
Ile trwa katar u dziecka?
Mówi się, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Nie da się go wyleczyć z dnia na dzień, ale można zrobić wiele, by skrócić czas infekcji. W tym celu warto nawadniać dziecko, regularnie wietrzyć pomieszczenia, inhalować malucha solą fizjologiczną i korzystać z wody morskiej.
Jeśli katar stanie się gęsty i zielony, trudny do usuwania z dróg oddechowych, a wydzielina będzie spływała po tylnej ścianie gardła, co poskutkuje kaszlem, należy zgłosić się do lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie mocniejszych leków.