Spis treści
- Jałowa martwica kości u dzieci: objawy
- Jałowa martwica kości u dzieci: leczenie
- Jałowa martwica kości u dzieci: rokowania
Jałowa martwica kości u dzieci najczęściej dotyka nasady rosnących kości: głowy kości udowej, guzowatości kości piszczelowej, guza piętowego oraz głowy drugiej kości śródstopia. Nekroza może obejmować też inne kości, np. kręgosłupa czy miednicy.
>>Bóle kości dziecka: bóle wzrostowe i przeciążeniowe>>
Jałowa martwica kości u dzieci: objawy
Martwica tkanki kostnej u dzieci powoduje ból, ustępujący po odpoczynku, zmniejsza ruchomość chorego stawu, może być przyczyną utykania, obrzęków i bolesności uciskowej. Ból często promieninuje na inne części ciała np. przy martwicy kości biodrowej ból promieniuje do pachwiny czy też na dół do kolana.Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu z dzieckiem i po wykonaniu badania radiologicznego.
Jałowa martwica kości u dzieci: leczenie
Leczenie nekrozy u dzieci polega na ograniczeniu aktywności ruchowej dziecka, by ochronić obumarłą kość przed niekorzystnymi obciążeniami mechanicznymi, co ma zapobiec zgnieceniu nasad i umożliwić jak najbliższą prawidłowej odbudowę martwej kości. Dziecku podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny towarzyszący nekrozie kości. Ostatnio okazało się, że bifosfoniany, stosowane w leczeniu osteoporozy, spowalniają proces martwiczy kości. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.
Jałowa martwica kości u dzieci: rokowania
Jałowa martwica kości u dziecka może trwać od roku do czterech lat. Martwice pozastawowe można wyleczyć całkowicie, martwice powodujące zmiany w stawach szanse na to, że choroba nie pozostawi po sobie śladów sa mniejsze. A jeśli do tego nekroza została rozpoznana zbyt późno lub była źle leczona, doprowadza do zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających.
Zobacz film: Łagodzenie bólu u niemowląt