Spis treści
- Sprawdź: >> Kifoza u dzieci: krzywy kręgosłup, okrągłe plecy a nawet garb <<
- Przyczyny choroby Scheuermanna, czyli martwicy kręgosłupa
- Choroba Scheuermanna: objawy
- Czytaj też: >> Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa - przyczyny i leczenie <<
- Jak powinno przebiegać leczenie choroby Scheuermanna?
Choroba Scheuermanna, czyli jałowa martwica kręgosłupa znana też jako młodzieńcza kifoza to dość tajemnicza choroba - jej przyczyny wciąż nie są znane. Choroba ta należy do grupy jałowych martwic kości, w których kości obumierają bez udziału wirusów, grzybów i bakterii. Na szczęście nie ma problemu z postawieniem diagnozy i leczeniem tej choroby. Jałowa martwica kręgosłupa dotyka szczególnie dzieci i młodzież, bo nie mają one dostatecznych połączeń między trzonem a nasadą kości. Ponadto dzieci i młodzież narażone są szczególnie na urazy trzonów i nasad kości w trakcie skoków i zabaw.
Sprawdź: >> Kifoza u dzieci: krzywy kręgosłup, okrągłe plecy a nawet garb <<
Przyczyny choroby Scheuermanna, czyli martwicy kręgosłupa
Mimo, że źródła choroby Scheuermanna nie są znane, wiadomo, że martwica kości spowodowana jest przez niedostateczne ukrwienie tkanki kostnej. Do niedokrwienia części kości dochodzi w wyniku przerwania naczyń zaopatrujących tę część kości na skutek różnych procesów chorobowych, urazów, predyspozycji genetycznych i zaburzeń hormonalnych, przeciążenia kości. Konsekwencją tego niedokrwienia jest zaniżona odporność kości na działania mechaniczne. Choć tkanka ma tendencję do odbudowy, kości już nie – deformują się i tworzą krzywiznę.
Choroba Scheuermanna: objawy
Początkowo jałowa martwica kręgosłupa nie daje żadnych objawów, ale z czasem (w ciągu 2-3 lat) daje się zauważyć u dziecka zaokrąglenie pleców i tendencję do pochylania się. Dziecko może skarżyć się na bóle kręgosłupa, pojawiające się szczególnie po wysiłku oraz długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji, problemy ze zginaniem i prostowaniem kręgosłupa, uczucie zmęczenia.
Czytaj też: >> Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa - przyczyny i leczenie <<
Jak powinno przebiegać leczenie choroby Scheuermanna?
Niestety, wczesne rozpoznanie jest bardzo trudne, a postępująca choroba utrwala zmiany w tkance kostnej. Zwapnienie deformacji jest wątpliwe, dlatego pełne wyleczenie choroby Scheuermanna jest prawie niemożliwe. Pozostaje więc leczenie objawowe. Sposób leczenia jałowej martwicy kręgosłupa zależy od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli kifoza młodzieńcza zostanie zdiagnozowana w początkowym stadium a jej przebieg jest łagodny, lekarze koncentrują się na leczeniu zachowawczym. Dziecko nosi gorset ortopedyczny, wykonuje zalecone ćwiczenia mięśni grzbietu i stara sie zachować właściwą postawę, odciążyć kręgosłup, zapobiec deformacji kości i złagodzić ból. Często stosuje się:
- kinezyterapię - ćwiczenia ogólnokondycyjne, ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, korekcyjne,ćwiczenia oddechowe, i wyciągi bierne i czynno-bierne;
- fizykoterapię - elektrostymulację rozciągniętych i osłabionych mięśni grzbietu w odcinku piersiowym;
- zabiegi cieplne, poprawiające ukrwienie, odżywienie mięśni i przykurczowych więzadeł oraz stref wzrostowych;
- pole elektromagnetyczne - przyśpiesza procesy regeneracyjne w strefach wzrostowych trzonów kręgowych.
Zaawansowana postać jałowej martwicy kręgosłupa wymaga stosowania łóżeczka gipsowego (przez 2-3 miesiące) i gorsetu ortopedycznego (kolejne miesiące). Przy dużych deformacjach i dolegliwościach bólowych skuteczne może okazać się leczenie operacyjne.