W szkołach już rozpoczęły się szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Od września programem bezpłatnych szczepień objęto dzieci już od 9. roku życia, a nie jak dotychczas - powyżej 14. roku życia.
Choć to rodzice wybierają preparat, którym zostanie zaszczepione dziecko i to oni wyrażają zgodę na szczepienie, wciąż jest wielu takich, którzy nie rozumieją sensu tych szczepień. Oprócz obaw związanych z samym szczepieniem w szkole pojawiają się te od rodziców chłopców. Dlaczego oni także powinni zostać zaszczepieni?
Szczepienie przeciwko HPV chroni przed rakiem szyjki macicy
Z pewnością słyszałaś o tym, że wirus HPV jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. Niemal wszystkie notowane zachorowania poprzedza infekcja wirusem HPV, a ryzyko, że zarazimy się nim podczas życia sięga kilkudziesięciu procent.
Aż 80% aktywnych seksualnie osób zaraża się wirusem HPV, często już w pierwszych miesiącach aktywności seksualnej. To dlatego warto szczepić dzieci i młodzież, którzy jeszcze z wirusem nie mieli kontaktu.
− Rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić. To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci
- mówiła o akcji szczepień ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Profilaktyka raka szyjki macicy to nie wszystko, bo wirus brodawczaka ludzkiego jest groźny nie tylko dla kobiet.
Po co szczepić chłopców przeciwko HPV?
Lekarka Marzena Zwiahel, która na Instagramie prowadzi profil @lekarka.nad.morzem postanowiła odpowiedzieć właśnie na to pytanie. Odniosła się zarówno do kwestii profilaktyki raka szyjki macicy u kobiet, jak i innych groźnych nowotworów, które zagrażają męskiej części populacji.
− Szczepienie chłopców również pośrednio przyczynia się do ograniczenia występowania nowotworu szyjki macicy u kobiet poprzez zahamowanie transmisji wirusa
- pisze lek. Marzena Zwiahel. Wymienia też inne choroby, które może wywoływać wirus HPV:
- rak odbytu,
- rak prącia,
- rak prostaty,
- nowotwory w obrębie szyi i głowy,
- kłykciny kończyste,
- brodawki skóry i błon śluzowych.
Wirus HPV odpowiada za 90% nowotworów odbytu, około 64-100% stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 30% nowotworów prącia.
U dzieci od 9. do 14. roku życia zalecane są dwie dawki szczepienia, u młodzieży powyżej 15. roku życia zalecane są trzy dawki.