Szczepienia ochronne to najskuteczniejsze narzędzie w walce z groźnymi chorobami zakaźnymi. Ich efekt działania jest szybki, chronią przed powikłaniami oraz ciężkim przebiegiem choroby. Nowoczesne szczepionki są dobrze tolerowane i bardzo rzadko notuje się efekty uboczne.
Dzięki nim udało się wyeliminować wiele chorób. Za te obowiązkowe w kalendarzu szczepień (m.in. przeciwko gruźlicy, WZW B, odrze, śwince, różyczce, błonicy, krztuścowi czy tężcowi) rodzice nie muszą płacić. Lista szczepień obowiązkowych (a przy tym bezpłatnych) rośnie. W ostatnich latach najmłodsze dzieci szczepi się także przeciwko zakażeniom pneumokokowym i rotawirusom.
Jak leczy się RSV? Szczepionki dla dzieci nie ma
Warto wiedzieć, że dzieci (tak jak kobiety ciężarne i seniorzy) przeciwko grypie szczepią się bezpłatnie. Niestety szczepionki przeciwko RSV, która chroniłaby dzieci, wciąż nie opracowano.
Trwają badania nad nowym preparatem, jednak obecnie jedynym sposobem ochrony dzieci pozostaje szczepienie przeciwko wirusowi RS w ciąży, które kosztuje sporo (około 1000 zł) i zabezpiecza niemowlę tylko do ukończenia 6. miesiąca życia (najwyższą ochronę daje w pierwszych trzech miesiącach).
Dla dzieci z grup najwyższego ryzyka (wcześniaków i dzieci z niektórymi chorobami przewlekłymi) dostępna jest terapia ochronna RSV. Dzieci otrzymują w sezonie zakażeń gotowe przeciwciała monoklonalne – paliwizumab (immunoglobulinę), które neutralizuje wirusa. Muszą jednak spełniać odpowiednie kryteria.
Najmłodsze dzieci nierzadko wymagają hospitalizacji, głównie z powodu niebezpiecznej duszności. Wirus RSV najgroźniejszy jest dla dzieci do 2. roku życia, szacuje się, że infekcja wystąpi w tym czasie u 70% dzieci. Może przerodzić się w zapalenie płuc.
Coraz więcej zakażeń wirusem RSV. Jakie daje objawy?
Pediatra Łukasz Grzywacz zaobserwował, że w ostatnim tygodniu liczba dzieci z infekcją wywołaną przez wirusa RSV przewyższyła liczbę dzieci z objawami grypy.
Zaczyna dominować RSV czyli zapalenie oskrzelików. To jest wirus dość silny, jeden z najsilniejszych wirusów jakie możemy złapać w trakcie całego sezonu, szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych dzieci.
- mówi pediatra Łukasz Grzywacz, który na Instagramie prowadzi popularny profil @tatapediatra.
Jak tłumaczy lekarz, z reguły gorączka u dziecka nie jest zbyt wysoka (do 37.5 - 38 stopni). Od razu pojawia się suchy kaszel, który szybko przechodzi w bardzo mokry.
Kilkoro małych pacjentów lekarza trafiło do szpitala, ponieważ były to wcześniaki, u których po 2-3 dniach leczenia ambulatoryjnego w domu nie zaobserwowano znaczącej poprawy.
W przypadku infekcji wirusem RSV może wystąpić także wyższa temperatura (jak przy grypie), jednak zdarza się to rzadko. W pierwszych dniach objawów choroby warto wykonać test combo, jednak jak zauważa pediatra, choć w przypadku grypy testy te są dość czułe, w przypadku wirusa RSV wymagają powtarzania.
Według mnie grypa wychodzi dość czuła, RSV trzeba powtarzać z tego względu, że początkowo wychodzi bardzo dużo fałszywie ujemnych wyników. Zdarzało mi się, że u rodzeństwa, które miało tę samą infekcję, u jednego wyszło ujemne, u drugiego dodatnie
- mówi pediatra Łukasz Grzywacz.