Kaszel u dzieci może być suchy, mokry, szczekający

2011-10-28 11:34

Kaszel u dzieci to jeden z częstszych powodów wizyt u lekarza, który zazwyczaj zadaje pytanie o to, jaki kaszel męczy dziecko. Przeziębienie u dziecka to nie jedyny powód kaszlu, ale zawsze powinna być zdiagnozowana jego przyczyna. Jak rozpoznać czy kaszel u dziecka jest suchy czy mokry, szczekający czy alergiczny?

Wywiad: Dzieci trzeba szczepić

i

Autor: photos.com

Spis treści

  1. Kaszel suchy u dziecka
  2. Kaszel mokry u dziecka
  3. Kaszel u dziecka: późna reakcja alergiczna
  4. Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?
  5. Kaszel szczekający u dziecka

Kaszel u dziecka jest męczący zarówno dla niego, jak i dla otoczenia. Kaszlące dziecko wzbudza współczucie, może też cały dom postawić w nocy na nogi. Spróbuj określić, czy kaszel u dziecka jest suchy, mokry, szczekający, napadowy a może jego przyczyną jest alergia?

Kaszel suchy u dziecka

Kaszel suchy u dziecka, nazywany również bezproduktywnym, bo nie towarzyszy mu odkrzuszanie wydzieliny, jest bardzo męczący. Pojawia się początkowej fazie przeziębienia, gdy wirusy namnażają się w śluzówce dróg oddechowych. Dziecko kaszle, bo jego śluzówki są wysuszone i podrażniane dodatkowo przez wydzielinę z nosa, która spływa do gardła, co jest typowe przy przeziębieniu (infekcjach wirusowych). Kaszlowi suchemu dość często towarzyszy ból brzucha, a właściwie mięśni brzucha, wywołany wysiłkiem przepony. Osoba postronna ma wrażenie, że kaszel wydobywa się z głębi klatki piersiowej, a dziecko często twierdzi, że czuje ból płuc i skarży się na ból gardła. Trwa to zazwyczaj 2-3 dni.

Kaszel mokry u dziecka

Kaszel mokry u dziecka, nazywany również produktywnym, bo towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, pojawia się po 2-3 dniach kaszlu suchego. To właśnie gromadzący się w drogach oddechowych dziecka gęsty śluz, wymusza kaszel - w ten sposób organizm próbuje pozbyć się zalegającej flegmy. Mokry kaszel może utrzymywać się nawet kilka tygodni, dopóki drogi oddechowe nie zostaną zupełnie oczyszczone.

Kaszel u dziecka: późna reakcja alergiczna

Późna reakcja alergiczna u dzieci przejawia się nadreaktywnością oskrzeli i kaszlem. W tym przypadku kaszel u dziecka może utrzymywać się nawet do 4-6 tygodni po chorobie i może mu towarzyszyć świst wydechowy. Wielu rodziców niepokoi się, że ich dziecko ma początki astmy, ale niepotrzebnie. Nie jest to jednak astma. Napady kaszlu pojawiają się po wysiłku fizycznym, po powrocie ze spaceru do ciepłego pomieszczenia, w pomieszczeniach zadymionych czy przesyconych intensywnymi zapachami. Jeśli dziecko kaszle z powodu nadreaktywności oskrzeli, jego odporność jest niska, co zwiększa podatność na inne infekcje.

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?
Dobrze wiedzieć

Kaszel u dziecka podpowiada, co mu dolega:

  • suchy - początek infekcji, zakrztuszenie, alergia, zapalenie płuc
  • mokry - druga faza przeziębienia, zapalenie oskrzeli
  • świszczący - choroby krtani i płuc, astma
  • napadowy - alergia, astma, koklusz
  • szczekający - zapalenie krtani i tchawicy, choroby zakaźne.

Kaszel szczekający u dziecka

Kaszel szczekający u dziecka, któremu często towarzyszą trudności we wdechu (tzw. duszność wdechowa) jest objawem ostrego podgłośniowego zapalenia krtani i (lub) tchawicy. Ten rodzaj kaszlu może kojarzyć się ze szczekaniem psa lub pianiem koguta. Nasila się po położeniu do łóżka i rozgrzaniu się dziecka. Moze być na tyle intensywny, że w nocy stawia na nogi zarówno kaszlace dziecko, jak i rodziców. Co gorsza, towarzyszący mu ból gardła i uczucie duszność sprawiają, że dziecko boi się, a nawet może wpaść w panikę. Gdy dziecko ma atak kaszlu szczekającego, najważniejsze jest zachowanie spokoju - dziecko nie może wyczuć, że rodzice się denerwują, bo to może jedynie nasilić duszności. Do czasu pojawienia się lekarza należy umożliwić dziecku dostęp do świeżego powietrza lub nawilżyć to, które jest w pomieszczeniu choćby parą wodną unoszącą się z garnka z gorącą wodą.