Katar u dziecka to niewątpliwie objaw infekcji. Pierwszy sygnał, że organizm dziecka walczy z wirusem. Sam katar często nie jest uważany za poważny problem. Jest to jednak dość uciążliwa dolegliwość, która może zamienić się w poważne schorzenie.
Często to właśnie zielony katar u dziecka jest uważany za ten gorszy, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Lekarz Marcin Król na swoim koncie na TikToku @dr_marcinkrol wyjaśnia, czy rzeczywiście zielony katar to już poważna infekcja bakteryjna.
Spis treści
- Katar u dziecka. Kiedy do lekarza z katarem?
- Co oznacza zielony katar u dziecka? Czy jest gorszy od przezroczystego?
- Zielony katar u dziecka. „W szkołach już panika”
Katar u dziecka. Kiedy do lekarza z katarem?
Wirus atakujący błonę śluzową nosa sprawia, że zaczyna się tworzyć charakterystyczna wydzielina. Zatyka nos, utrudnia oddychanie i często wycieka. To właśnie katar, który nie tylko u małych dzieci jest niezwykle dokuczliwym objawem infekcji.
W przypadku małych dzieci budowa ich nosogardzieli może jednak doprowadzić do poważnych skutków kataru. Z początku drobny i mało szkodliwy katar może zamienić się w zapalenie ucha u dziecka.
Lekarze podkreślają bowiem, że jama nosowa jest połączona z zatokami, a trąbka Eustachiusza z uchem środkowym. Warunki do rozprzestrzeniania się infekcji z nosa i gardła do ucha są niestety większe.
Co oznacza zielony katar u dziecka? Czy jest gorszy od przezroczystego?
Wydawałoby się, że katar zielony jest objawem poważniejszej infekcji. Wręcz bakteryjnego schorzenia, które u dzieci może szybko doprowadzić do poważnych komplikacji. Lekarz Maciej Król wyjaśnia jednak, że katar prawie zawsze jest spowodowany przez wirusy, a nie bakterie. Co więcej, to nie zielony katar jest pierwszą fazą choroby.
– Pierwszą fazą takiej infekcji jest napływ przezroczystej, lejącej się wydzieliny z nosa, która dopiero po paru dniach zmienia kolor na żółty, zielony, mieszany – podkreśla specjalista.
Wyjaśnia jednocześnie, że ta zmiana koloru kataru jest spowodowana napływaniem białych krwinek. Walczą one z wirusami, które przyczyniły się do powstania infekcji.
– Absolutnie nie można traktować zmiany koloru tego kataru, jak pogorszenie stanu zdrowia, nadkażenie bakteryjne, bo jest wręcz przeciwnie – obala popularny mit dr Król.
Podkreśla, że druga faza infekcji, a zatem zmiana koloru kataru, to tak naprawdę faza zdrowienia.
Zielony katar u dziecka. „W szkołach już panika”
Pod postem lekarza pojawiło się setki komentarzy. Wielu internautów nie ma wątpliwości, że to nagranie powinni obejrzeć nauczyciele.
„A w szkołach przy takim kolorze już panika i każą zabierać dzieciaki do domu” – podkreśla jedna z internautek.
„Powinni zobaczyć to wszyscy nauczyciele w przedszkolach i opiekunki w żłobkach” – przyznaje inna.
Część internautów do takiego podejścia odniosło się jednak sceptycznie. Zwracali uwagę na zapach i intensywność żółtej i zielonej wydzieliny. Dzielili się informacją, że w ich przypadku zielony, gęsty katar był oznaką zakażenia bakteryjnego i lekarz przepisywał antybiotyk.
Przypominamy jednak, że w przypadku zakażenia bakteryjnego katarowi towarzyszą również inne dolegliwości, takie jak kaszel u dziecka, ból głowy, wysoka temperatura.