Katar u dziecka czy kaszel, lekki ból brzuszka lub gardła teoretycznie nie są powodem, dla którego dziecko powinno zostać w domu. Zwykle takie dolegliwości nie przeszkadzają w zabawie, nauce czy wyjściu na dwór - z katarem można spacerować.
Mimo to czasem lepiej zostawić takie dziecko w domu i nie posyłać do przedszkola lub żłobka. Dlaczego? Bo jego choroba może się rozwinąć lub może zarazić nią inne zdrowe dzieci. Ale jak rozpoznać, czy dolegliwość, na którą cierpi dziecko jest na tyle poważna, że stwarza takie ryzyko?
Spis treści
- Chore dziecko nie może iść do przedszkola
- Jak rozpoznać, czy dziecko jest zbyt chore, aby puścić je do żłobka?
- Kiedy dziecko jest zbyt chore, by iść do żłobka lub przedszkola?
Chore dziecko nie może iść do przedszkola
Dziecko z katarem do pasa, które „ma alergię” lub malec z rotawirusem, który „wczoraj przejadł się ciastkami” – to wymówki rodziców, którzy beztrosko posyłają chore dzieci do przedszkola. Znają je wszystkie przedszkolanki i apelują: "Zostawiajcie chore dzieci w domu, aby nie zarażać innych dzieci i nas, ich opiekunek".
Okres pandemii nauczył nas, jak łatwo i szybko zarazić się wirusem i dlaczego warto ograniczać kontakt chorego dziecka ze zdrowymi rówieśnikami. Ale nie wszyscy byliśmy pojętnymi uczniami. Oczywiście, choroba dziecka oznacza konieczność wzięcia zwolnienia lub urlopu w pracy, ale czasem warto to zrobić, aby zatrzymać kaskadowe rozprzestrzenianie się wirusów.
Czytaj również: Kto może towarzyszyć dziecku podczas wizyty u lekarza?
Gorączkujące dziecko. Kiedy trzeba jechać do lekarza, gdy dziecko ma gorączkę?
Jak rozpoznać, czy dziecko jest zbyt chore, aby puścić je do żłobka?
Rodzice znają swoje dzieci najlepiej, dlatego wiedzą, czy malec udaje chorobę, aby się trochę nad nim poużalać, czy dokucza mu jakiś niezbyt istotny problem zdrowotny, czy też zaczyna się u niego poważna infekcja. To rodzice wiedzą najlepiej, jak malec reaguje na różnego rodzaju dolegliwości – czy jest wrażliwy na ból i przejaskrawia wszystkie objawy, a także od czego zwykle zaczyna się u niego choroba – np. wiele dzieci zaczyna każdą infekcję od problemów trawiennych.
Dlatego to my sami musimy zadecydować, czy maluch powinien iść do przedszkola czy zostać w domu. Ale nie zawsze jest to takie proste. Warto wtedy kierować się zasadami podanymi przez lekarzy, którzy mają doświadczenie w ocenie zdrowia dzieci.
Kiedy dziecko jest zbyt chore, by iść do żłobka lub przedszkola?
Twoje dziecko nie powinno chodzić do żłobka ani przedszkola, jeśli:
- ma gorączkę, czyli temperaturę powyżej 38°C. Może iść do żłobka dopiero po dobie przeżytej z normalną temperaturą 36,6.
- ma infekcję górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli lub grypa. Kaszel, katar lub ból gardła to powód do pozostania w domu, dopóki choroba nie minie. Jeśli malec dostał antybiotyk, powinien zostać w domu przynajmniej do zakończenia leczenia.
- ma biegunkę i wymioty. Musisz zatrzymać je w domu przez 48 godzin po ostatnich objawach infekcji rotawirusowej. Odwodnienie jest najczęstszym powikłaniem związanym z tą chorobą, co jest kolejnym powodem, dla którego maluch powinien przebywać w domu.
- zapalenie spojówek - jeśli jest spowodowane alergią, nie przeszkadza w pójściu do żłobka, jeśli jednak w grupie szaleje epidemia zapalenia spojówek, pozostaw malca w domu, aby nie roznosił dalej wirusa.
- na jego skórze pojawiła się wysypka - jeśli nie towarzyszy jej gorączką ani żadne inne objawy, malec może pójść do żłobka. Jeśli jednak wiesz, że w placówce panuje epidemia ospy, a dziecko prócz wysypki ma gorączkę i źle się czuje – możesz spodziewać się, że to nie alergia, ale choroba zakaźna wieku dziecięcego.
- ból brzucha - jeśli dziecko uporczywie płacze, napina się i chwyta okolice brzucha, może odczuwać ból. Lepiej nie posyłać go do przedszkola, bo nie skorzysta z zabawy, a dodatkowo - w przypadku problemów trawiennych - może odczuwać dyskomfort w casie korzystania z przedszkolnej toalety.