Spis treści
- Krew w kale dziecka: szczelina odbytu
- Krew w kale dziecka: zapalenie jelita grubego wywołane alergią
- Krew w kale dziecka: polipy jelita grubego
- Krew w kale dziecka: nieswoiste zapalenie jelita
Przyczyną krwi w kale u dziecka może być szczelina odbytu, zapalenie jelita grubego wywołane alergią pokarmową, polipy czy nieswoiste zapalenie jelita. Przeczytaj co oznacza krew w kale u dziecka.
Krew w kale dziecka: szczelina odbytu
Szczelina odbytu to pęknięcie lub owrzodzenie błony śluzowej, wyściełającej skórę odbytu. Jak do niego dochodzi? Gdy dziecko oddaje twardy, zwarty stolec, powodujący właśnie podrażnienie błony. Krew w stolcu u dziecka może się pojawić już po jednym tego rodzaju wypróżnieniu. Rodzic może zauważyć niewielkie plamki krwi na pieluszce, a dziecko może bać się oddawać stolec. Towarzyszy temu bowiem palący ból. Jak ulżyć niemowlęciu, którego dotyczy ta przypadłość? Lekarz może zalecić leki, które spowodują rozluźnienie stolca, dobrym pomysłem jest również zastosowanie wyciągu z kasztanowca na obolałe miejsca. Warto pamiętać, że mimo pojawienia się krwi w stolcu u niemowlaka, należy dbać o regularne wypróżnianie się dziecka.
Krew w kale dziecka: zapalenie jelita grubego wywołane alergią
Alergiczne zapalenie jelita grubego występuje u niemowląt dosyć często. Pojawia się u dzieci, które są karmione mlekiem krowim, ale również mlekiem mamy, która mleko krowie spożywa i które podczas karmienia piersią przedostaje się też do organizmu dziecka. Krew w stolcu u dziecka wywołana alergicznym zapaleniem jelita grubego objawia się zmniejszeniem wagi dziecka, a także krwią w kupce - jest ona jasnoczerwona, może występować w pasmach, zazwyczaj pojawia się w niewielkiej ilości. W stolcu występuje śluz, ma on luźną formę. Leczenie w tym przypadku polega na wyeliminowaniu mleka krowiego z diety dziecka, mamy karmiące piersią również z niego rezygnują. Najczęściej objawy znikają po około 2 tygodniach.
Przeczytaj również: Problemy z trawieniem u niemowląt - 7 najczęstszych przyczyn
Krew w kale dziecka: polipy jelita grubego
Krew w stolcu u dziecka może się również pojawić na skutek polipów jelita grubego. Choć polipy jelita zdarzają się najczęściej u dorosłych, mogą pojawić się i u czteroletnich dzieci. Polipami nazywamy uwypuklenie błony śluzowej, w stronę światła jelita, nad powierzchnię. Objawy polipów to ból brzucha, może się też pojawić biegunka oraz śluz i krew w stolcu. Krew ma postać smużek, prawdopodobne jest również delikatne krwawienie z samego odbytu. Te objawy mogą się także pojawiać przy innych chorobach układu pokarmowego - lekarz powinien więc zlecić badania: morfologiczne krwi, USG jamy brzusznej, posiew kału i badanie kału na krew utajoną. Wykonuje się również kolonoskopię, która u dzieci zawsze odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Jako że istnieje ryzyko rozwoju polipów jelita w rak jelita grubego, usuwa się je za pomocą badania endoskopowego.
Przeczytaj również: Kupka niemowlaka - prawda o jego zdrowiu
Krew w kale dziecka: nieswoiste zapalenie jelita
Nieswoiste zapalenie jelita to choroba, która może mieć postać wrzodziejącego zapalenia jelita bądź choroby Leśniowskiego-Crohna. Obie przypadłości występują u dzieci i dorosłych, a ich przyczyny nie są jeszcze do końca znane. Wrzodziejące zapalenie jelita objawia się krwistymi biegunkami i bólami brzucha. U niektórych osób, co utrudnia zdiagnozowanie choroby, nie ma tych objawów, dochodzi jednak do ubytku masy ciała, utraty apetytu, może również wystąpić gorączka. Choroba Leśniowskiego-Crohna może zlokalizować się w dowolnym miejscu cewy pokarmowej, na to, że pojawiła się w okolicy odbytu wskazują: jasnoczerwona krew i śluz w kale, częsta potrzeba wypróżniania się, ból brzucha. Wypróżnianie się sprawia ból, mogą się pojawić owrzodzenia.
W przypadku obu chorób powodujących krew w stolcu u dzieci wykonuje się badanie histologiczne i kolonoskopię. Leczenie jest farmakologiczne, żywieniowe - szczególnie ważne w przypadku dzieci - oraz chirurgiczne.
Dołącz również do dyskusji w jednym z tematów dotyczących... kupy dziecka na forum Mjakmama24.pl