Krztusiec jest bardzo zaraźliwy. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

2024-04-02 10:09

Krztusiec jest niezwykle zaraźliwą chorobą, w wyniku kontaktu z osobą chorą zakazi się 80-90 proc. nieuodpornionych osób. Po wprowadzeniu szczepień masowych liczba zachorowań systematycznie się zmniejszała. Niestety, to jedna z tych "zapomnianych" chorób, o której znów robi się głośno.

Krztusiec jest bardzo zaraźliwy. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

i

Autor: Getty Images/screen Instagram @tatapediatra Krztusiec jest bardzo zaraźliwy. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Krztusiec to bakteryjna choroba zakaźna dróg oddechowych. Wywoływana jest przez pałeczkę Bordetella pertussis, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Charakterystycznym objawem jest silny, napadowy kaszel. Szczepionka na krztusiec znajduje się w Programie szczepień ochronnych (tzw. kalendarzu szczepień) - to jedno ze szczepień obowiązkowych.

Od kilku lat obserwowany jest wzrost zachorowań na krztusiec. Pediatra z Instagrama przypomniał, co powinnyśmy wiedzieć o tej chorobie.

Spis treści

  1. Co należy wiedzieć o krztuścu?
  2. Szczepionka przeciw krztuścowi
Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Co należy wiedzieć o krztuścu?

Łukasz Grzywacz, znany w sieci jako @tatapediatra, opublikował na Instagramie rolkę, w której przybliża nam tę chorobę. Jakie są cztery rzeczy, które powinnyśmy wiedzieć o krztuścu?

1. Przede wszystkim musimy pamiętać, że ta choroba dalej istnieje. Jak wskazuje pediatra, prawie zaginęła po wprowadzeniu szczepionek, jednak znów obserwujemy wzrost zachorowań. W Czechach jest najwięcej zachorowań od lat 60., a w Polsce sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Przeczytaj: Wraca zapomniana choroba zakaźna. Tysiące przypadków, tak źle nie było od 1963 roku.

2. Przed zachorowaniem lub ostrym przejściem tej choroby chroni szczepionka. Dr Grzywacz wskazuje, że prawdopodobnie byłyśmy zaszczepione.

Szczepionka lub przechorowanie nie daje odporności na całe życie i trzeba ją powtarzać. Jako dorośli powinniśmy powtarzać tę szczepionkę co 10 lat - przypomina @tatapediatra.

3. Krztusiec był dawniej nazywany kokluszem. Jest wywoływany przez bakterię Bordetella pertussis, która jest bardzo zakaźna.

Szacuje się, że jeden nosiciel jest w stanie zarazić 17 nowych osób - ostrzega pediatra.

4. Jak opisuje dr Grzywacz, choroba rozwija się po 7-10 dniach po kontakcie z chorym. Początkowe objawy to stan podgorączkowy, katar i delikatny kaszel (lub kaszel krtaniowy, jak ten towarzyszący zapaleniu krtani). Następnie pojawiają się napady duszącego kaszlu, które mogą prowadzić do wymiotów. Jesteśmy w stanie odkrztusić gęstą, lepką wydzielinę.

Jak zaznacza @tatapediatra, leczenie należy rozpocząć w pierwszych trzech tygodniach od rozpoczęcia objawów. - Mamy leki, antybiotyki makrolidowe, które w pierwszym okresie zmniejszają objawy, natomiast jeśli są włączone zbyt późno, nie zmniejszają objawów, lecz tylko hamują rozprzestrzenianie się krztuśca - wskazuje dr Grzywacz.

Przeczytaj także: Miesięczne niemowlę zmarło na krztusiec. Wiadomo, że matka nie była zaszczepiona

Szczepionka przeciw krztuścowi

Szczepienie na krztusiec to szczepionka skojarzona, przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (szczepionka DTP). Może zawierać pełnokomórkowy składnik krztuśca (tzw. DTwP) lub bezkomórkowy składnik krztuśca (tzw. DtaP). Schemat szczepień refundowanych:

  • 2. miesiąc życia - pierwsza dawka,
  • 4. miesiąc życia - druga dawka,
  • 5.-6. miesiąc życia - trzecia dawka,
  • 16.18. miesiąc życia - czwarta dawka.

Następnie, w 6., 14. i 19. roku życia podaje się dawki przypominające.

Dziecku możemy podać również szczepionki 5w1 lub 6w1 - wtedy wkłuć jest mniej, jednak za te szczepienia musimy zapłacić. Sprawdź kalendarz szczepień obowiązkowych i nieobowiązkowych w 2024 roku.

Przeczytaj także: WHO ogłasza "czerwony alarm dla zdrowia dzieci". Chodzi o szczepienia