Kwarantanna z dzieckiem z powodu COVID zdarza się coraz częściej. Dzieci również mogą zakazić się koronawirusem, ale często przechodzą chorobę dużo łagodniej, a nawet bezobjawowo. Bez względu jednak na objawy lub ich brak muszą przebywać na kwarantannie lub w izolacji. Z kolei domowników w każdym przypadku obowiązuje kwarantanna. Jakie są zasady kwarantanny z dzieckiem?
Spis treści
- Kwarantanna czy izolacja - czym się różnią?
- Kwarantanna z dzieckiem - zasady
- Zasiłek opiekuńczy - co warto wiedzieć?
- Co robić z dzieckiem w czasie kwarantanny?
Kwarantanna czy izolacja - czym się różnią?
Kwarantanna dotyczy osoby zdrowej, która ma lub miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, czyli obejmuje np. rodzica lub opiekuna chorego dziecka. Kwarantanna trwa 10 dni, ale może zostać przedłużona (kiedy, piszemy o tym niżej).
Izolacja natomiast dotyczy osoby, która otrzymała pozytywny test na koronawirusa. Izolacja trwa 10 dni w przypadku braku objawów, ale od momentu uzyskania pozytywnego wyniku na koronawirusa. Jeśli objawy pojawią się dopiero po kilku dniach trwania izolacji, to może zostać ona wydłużona, a jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. W czasie ostatnich trzech dni izolacji nie mogą występować żadne objawy choroby.
Warto także wiedzieć, że domownicy automatycznie są kierowani na kwarantannę, gdy dziecko otrzymuje pozytywny wynik testu na koronawirusa i jest kierowane na izolację.
Kwarantanna z dzieckiem - zasady
Gdy test na koronawirusa u dziecka jest pozytywny, to bez względu na to, czy występują objawy, dziecko kierowane jest na izolację, natomiast domownicy trafiają na kwarantannę. Zasady postępowania różnią się jednak nieco w przypadku wystąpienia objawów u dziecka lub ich braku.
Gdy dziecko przechodzi chorobę bezobjawowo, to jego izolacja trwa 10 dni. Jest to wtedy również pierwszy etap kwarantanny rodziców. Po 10 dniach, gdy wciąż nie wystąpiły żadne objawy, izolacja dziecka zostaje zakończona, natomiast rodzice i pozostali domownicy przechodzą na drugi etap kwarantanny, który trwa kolejne 7 dni. Wynika to z faktu, że u starszych domowników wciąż jest ryzyko wystąpienia objawów w tym czasie.
Jeśli jednak u nikogo z domowników nie wystąpiły objawy choroby, to kwarantanna kończy się po 7 dniach. Natomiast w sytuacji, gdy objawy wystąpiły, należy skontaktować się z lekarzem, który skieruje na test. Trzeba się wtedy oczywiście liczyć z tym, że zostanie się objętym izolacją, która potrwa kolejnych 13 dni od momentu wystąpienia objawów.
Jak wyglądają zasady postępowania, gdy dziecko ma objawy koronawirusa? Wtedy jego izolacja zostaje przedłużona o 13 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Może to oznaczać, że izolacja w sumie będzie trwać 23 dni, gdyby dziecko zaczęło odczuwać objawy 10 dnia izolacji. Należy jednak dodać, że koniec izolacji dziecka to również koniec pierwszego etapu kwarantanny domowników.
Gov.pl informuje jednak, że jednocześnie domownicy zaczynają drugi etap kwarantanny, który trwa 7 kolejnych dni, ponieważ w tym czasie jeszcze mogą zauważyć objawy choroby u siebie. To nie dotyczy już jednak dziecka.
Informacje dotyczące izolacji dziecka można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta.
⁃ Jeśli Twoje dziecko posiada numer PESEL ma również Internetowe Konto Pacjenta. Dostęp do niego ma rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS. Kiedy zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, w zakładce dzieci (widocznej po kliknięciu na głównej stronie IKP w prawą, górną zakładkę pt. „Uprawnienia”) pojawia się profil dziecka - czytamy na stronie gov.pl.
Zasiłek opiekuńczy - co warto wiedzieć?
Gdy dziecko zostaje skierowane na kwarantannę (bo miało kontakt z osobą zakażoną) lub izolację (bo otrzymało pozytywny wynik testu na COVID-19), to rodzicowi lub opiekunowi należy się zasiłek opiekuńczy, ponieważ w myśl przepisów ustawy zasiłkowej dziecko jest chore. Dotyczy to opieki nad dzieckiem do 14. roku życia oraz nad dzieckiem, które posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy wypełnić oświadczenie dla pracodawcy. Gov.pl informuje, że oświadczenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko ubezpieczonego,
- numer PESEL ubezpieczonego, jeśli go posiada,
- dane dziecka lub innego członka rodziny pod opieką, który odbywa obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych: imię i nazwisko, numer PESEL, jeśli go posiada,
- dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia,
- podpis ubezpieczonego.
Wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem objętym kwarantanną lub izolacją można znaleźć na stronie gov.pl.
Czytaj również: Katar u dziecka a koronawirus - czy katar może być objawem COVID-19?
Czy szczepić dziecko w czasie pandemii koronawirusa?
PIMS-TS - powikłanie po COVID-19 przypominające chorobę Kawasaki. Rodzice muszą być czujni
Co robić z dzieckiem w czasie kwarantanny?
Wszystko zależy zarówno od stanu zdrowia i samopoczucia dziecka, jak i również jego wieku. Jeśli dziecko przechodzi chorobę bezobjawowo lub skąpoobjawowo, to może mieć siłę oraz chęć na różnego typu aktywności, gry i zabawy. W czasie kwarantanny, a tym bardziej izolacji, nie wolno opuszczać z dzieckiem domu.
Dziecko można zająć na wiele sposobów, a najlepszym z nich są kreatywne zajęcia. Można więc zainteresować dziecko tradycyjnym malowaniem lub rysowaniem, lepieniem figurek z modeliny lub plasteliny. Ciekawym pomysłem jest także zabawa w małego projektanta i barwienie ubrań metodą tie dye lub tworzenie wzorów na ubraniach specjalnymi farbami lub markerami do ubrań.
Ze starszym dzieckiem można wspólnie przygotowywać proste potrawy lub wykonywać przedmioty z masy papierowej. Oczywiście zawsze dobrym pomysłem jest wspólne czytanie ulubionych książek. Nie mówimy również nie edukacyjnym bajkom lub programom przyrodniczym. Zawsze należy mieć jednak na uwadze ograniczenie liczby spędzonych przed telewizorem godzin.