Związek między miesiącem urodzenia, a skłonnością do zapadania na pewne choroby badali między innymi naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Zebrali dane medyczne od niespełna 1,7 mln osób, które pomiędzy 1985, a 2013 rokiem leczyły się w szpitalu akademickim.
Podobne badanie, na sporo mniejszą skalę, bo tylko u 30 tys. badanych przeprowadzili naukowcy z hiszpańskiego uniwersytety Alicante. Ich praca została opublikowana w piśmie naukowym Medicina Academica.
Obydwie grupy doszły do podobnych wniosków. Jak chorowite będzie dziecko względem miesiąca urodzenia?
Spis treści
- Z czego wynika związek między miesiącem urodzenia, a skłonnością do chorób?
- Jakie choroby dotykają dzieci urodzone w danych miesiącach?
- Co ma największy wpływ na zdrowie dzieci?
Z czego wynika związek między miesiącem urodzenia, a skłonnością do chorób?
Według ekspertów, znaczny wpływ na skłonność do pewnych chorób ma poziom ekspozycji na słońce i wytwarzania witaminy D3, alergeny występujące w danym okresie, a także zmiany w promieniach ultrafioletowych i krążące w powietrzu wirusy. Wszystko to oddziałuje na dziecko, już w łonie matki, a także tuż po narodzinach.
Przeczytaj: Choroby wieku przedszkolnego - to dziecko może przynieść do domu
Jakie choroby dotykają dzieci urodzone w danych miesiącach?
- styczeń i luty
Dzieci z tych miesięcy częściej zapadają na choroby układu krążenia i miewają problemy z sercem. Według amerykańskich naukowców może mieć to związek z przeziębieniami ich matek w końcowych etapach ciąży, które nie pozostają bez wpływu na płód.
- marzec i kwiecień
Dzieci z tych miesięcy, są zdrowsze od rówieśników, jednak chorują nieco częściej niż te majowe.
- maj
Według obydwu badań, dzieci z tego miesiąca są znacznie zdrowsze od swoich rówieśników z innych miesięcy.
- czerwiec
Badania z Alicante wykazały, że czerwcowe dzieci należą do tych zdrowszych. Co więcej mają dużo mniejszą skłonność do depresji od ich rówieśników z innych miesięcy.
Przeczytaj: Kiedy gorączka u dziecka jest niebezpieczna?
- lipiec
Wyniki hiszpańskich badań pokazały, że dzieci z tego miesiąca, zwłaszcza dziewczynki, są bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi niż ich koleżanki z innych miesięcy.
- sierpień
Według hiszpańskich badań, dzieci urodzone w sierpniu mają aż dwukrotnie większe od dzieci ze stycznia ryzyko zachorowania na astmę.
- wrzesień
Zgodnie z badaniami Hiszpanów, dzieci wrześniowe, zwłaszcza chłopcy, mają trzy razy większe ryzyko zapadnięcia na choroby związane z tarczycą niż dzieci styczniowe, u których z kolei problemy z tarczycą są najrzadsze.
- październik i listopad
Dzieci z tych miesięcy częściej zapadają na choroby układu oddechowego - od angin, zapaleń płuc, aż po astmę. Częściej też dotyka ich ADHD.
Dowiedz się: Zapalenie oskrzeli u dziecka: objawy i leczenie
- grudzień
Dzieci urodzone w grudniu mają słabsze kości, a w późniejszym wieku większą skłonność do reumatyzmu - zgodnie z badaniami hiszpańskimi.
Co ma największy wpływ na zdrowie dzieci?
Z obydwu badań wyszła jednoznaczna konkluzja - dzieci z okresu od marca do czerwca są najzdrowsze, a te urodzone między październikiem, a lutym - chorują najczęściej. Mimo to jednak naukowcy uspokajają. Na występowanie chorób znacznie większy wpływ mają uwarunkowania genetyczne, dieta i styl życia.
Dowiedz się: Choroby wieku dziecięcego - wiesz, na co choruje twoje dziecko?