Malinowy język zwany też truskawkowy język to charakterystyczny objaw wielu poważnych chorób. Mocno zaczerwieniony język to szczególny objaw między innymi szkarlatyny.
Wzrost zakażeń na szkarlatynę powinien niepokoić, gdyż choruje na nią coraz więcej dzieci. Według danych epidemiologicznych w 2022 roku zachorowało na nią 12 628 osób. Dla porównania w 2021 roku odnotowano tylko 2 649 przypadków. W 2023 roku zaobserwowano niemal czterokrotny wzrost zachorowań na szkarlatynę.
Szybka diagnoza jest niezbędna. Co więcej, zaleca się, aby po zakończeniu leczenia, dziecko raz jeszcze obejrzał lekarz. Wszystko po to, aby uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań.
Jednym z charakterystycznych objawów szkarlatyny jest malinowy język i wysypka.
Zobacz także: Na co najczęściej chorują dzieci? Które choroby zakaźne są najczęstsze? [WYWIAD]
Spis treści
- Malinowy język (truskawkowy) u dziecka - jak wygląda?
- Malinowy język - przyczyny
- Malinowy język przy szkarlatynie
- Malinowy język objawem innych chorób
Malinowy język (truskawkowy) u dziecka - jak wygląda?
Malinowy język u dziecka to charakterystyczny objaw choroby, ale nie choroba sama w sobie. Malinowy język znany również pod nazwą truskawkowy język to stan zapalny brodawek języka. To właśnie on sprawia, że język zmienia kolor na bardziej intensywną czerwoną barwę.
Jak wygląda malinowy język u dziecka? Poza intensywnym czerwonym kolorem na języku mogą pojawić się pofałdowania i powiększone brodawki. Nie sposób przeoczyć truskawkowego języka u dziecka. Warto jednak pamiętać, że zmiana języka nie jest poważnym problemem zdrowotnym. W tym przypadku zagrożenie stanowi choroba, która powoduje ten objaw.
Malinowy język - przyczyny
Wśród przyczyn malinowego języka wymienia się infekcje wirusowe. Wśród nich warto wymienić infekcje wirusowe brodawczaka ludzkiego (HPV). Warto jednak wiedzieć, że przyczyną malinowego języka są także infekcje bakteryjne – gronkowiec, paciorkowce.
Zdarza się, że przyczyną malinowego języka jest także zespół wstrząsu toksycznego.
Malinowy język przy szkarlatynie
Malinowy język to częsty objaw przy szkarlatynie. Warto wiedzieć, żę to bardzo poważna choroba, której nie należy ignorować. Przy szkarlatynie obserwuje się też wiele innych objawów, które przypominają anginę. Pojawia się silny ból gardła i wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza. Migdałki dziecka są wyraźnie zaczerwienione, a dodatkowo mogą pojawić się bóle brzucha i wymioty.
Warto zwrócić uwagę także na biały nalot na języku, który po kilku dniach zmienia kolor na malinowy lub truskawkowy.
Objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest również wysypka. Pojawia się u dziecka na piersiach, pośladkach, pachwinach i brzuchu. Wysypka ma postać czerwonych kropek, które rozlewają się na tułowiu. Może mieć odcień od jasnoróżowego po intensywnie czerwony.
Okres inkubacji trwa od 2 do nawet 4 dni od kontaktu z osobą zakażoną. Wysypka może pojawić się dopiero po 2-3 dniach od czasu, gdy dziecko dostało gorączki.
Dziecku podaje się antybiotyk przez 10 lub 14 dni oraz leki na obniżenie gorączki. Należy pamiętać, aby ściśle przestrzegać zalecań lekarza i przyjmować lekarstwa o wyznaczonej porze. Niezbędne jest również przyjmowanie dużej ilości płynów.
Jeżeli zauważymy już pierwsze objawy, które nas niepokoją, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Szybkie podjęcie leczenia jest tu kluczowe. Niezbędna jest również kontrola po jego zakończeniu, aby wykluczyć ewentualne powikłania.
Niestety choroba może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego nie powinniśmy jej bagatelizować. W ostrym przebiegu może bowiem dojść do zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia węzłów chłonnych szyjnych, zapalenia stawów, kłębkowego zapalenia nerek, a nawet do zapalenia ucha środkowego.
Malinowy język objawem innych chorób
Choroby, które objawiają się malinowym językiem u dzieci, to:
- szkarlatyna (płonice),
- choroba Kawasaki,
- odra.
Szkarlatyna (płonica) jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Wywołuje ją bakteria paciorkowca grupy A.
Choroba Kawasakiego dotyka małych dzieci poniżej 5. roku życia. Choroba Kawasakiego jest związana z zapaleniem małych i średnich naczyń krwionośnych. Schorzeniu towarzyszą również zaczerwienione spojówki, wysoka gorączka, zaczerwienienie całej jamy ustnej, a także wysypka na kończynach i tułowiu.
Malinowy język wywołany przez odrę ma swoje podłoże z infekcją wirusową. Powoduje go paramyksowirusów i tu także chorobie towarzyszą inne objawy, jak nieżyt nosa, wysoka gorączka, zapalenie spojówek, kaszel i przebarwienia na błonie śluzowej policzków. Odra kojarzona jest również z ciemną, drobniejszą wysypką na ciele.
Czytaj także: Ból gardła u niemowlaka — jak go rozpoznać?
Angina paciorkowcowa a wirusowe zapalenie gardła. Różnice, objawy, leczenie