Ból gardła to wyjątkowo powszechna dolegliwość, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Zazwyczaj wynika on z zakażenia wirusowego, które dość szybko mija bez konieczności wizyt u lekarza. Gdy jednak tak się nie dzieje, a obok bólu gardła pojawia się gorączka to wszystko wskazuje na infekcję bakteryjną, która wymaga już zastosowania antybiotykoterapii.
Nawet jeśli stan gardła nie jest tak poważny, warto ulżyć sobie w bólu. Zwłaszcza dzieci, które cierpią na tą dolegliwość bywają markotne, mają problemy z jedzeniem, a czasem nawet piciem. Jak im pomóc? Mama pięcioraczków z Horyńca poleca naturalny i co ciekawe, zewnętrzny sposób na bolące gardło.
Dowiedz się: "Z gardłem nie idzie się do lekarza" - rodzice i pediatra wyjaśniają, jak leczyć ból gardła u dzieci
Przeczytaj: „Bałam się, że mój dotyk zabije dziecko”. Dominika Clarke o długiej drodze pięcioraczków [WYWIAD]
Jodyna do stosowania zewnętrznego na ból gardła
Dominika Clarke od dawna interesuje się ziołolecznictwem. Jest też mamą aż 11 dzieci, więc wiadomo, że wiele już w swoim macierzyństwie widziała. Oprócz urodzonych w lutym 2023 pięcioraczków, wielodzietna mama ma też 13-letniego syna Philipa, 11-letniego Elliota, 8-letnich Tosię i Zygmunta, Charlotte i Alexandra w wieku 5 lat, a także 19-miesięczną Grace. Jedno jest pewne. Przy takiej gromadce ciężko uniknąć infekcji.
Znana mama zdradza, że stosuje wiele, naturalnych sposobów na ból gardła. Są to płukanki gardła wodą i solą, ssanie goździków, ale też "malowanie gardła". Co kryje się pod tą nietypową nazwą?
W filmiku wrzuconym przez mamę pięcioraczków na TikToka, widzimy, jak otwiera ona buteleczkę z jodyną i za pomocą patyczków do uszu "rysuje" linie na gardle. Jak zaleca, w miejscu gdzie boli najbardziej, używamy więcej produktu, jakby "kolorując" szyję.
"Jodyna ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. (...) Czy działa na ból gardła po nałożeniu na skórę? Nie ma naukowego potwierdzenia. Być może jest to trochę efekt placebo, ale po nałożeniu na szyję wyraźnie czuje się chłodek a potem ulgę, więc czemu nie?" - opowiada w swoim wideo Dominika Clarke.
Kto nie powinien stosować jodyny?
Wiadomo jednak, że jodyna to sprawdzony środek na skaleczenia i drobne rany. Jak zaznacza wielodzietna mama, sposobu nie powinny stosować osoby z nadczynnością tarczycy. A my dodamy też, że jodyny nie powinno się stosować u dzieci poniżej 3 roku życia, chorych na gruźlicę i choroby serca. Może się także zdarzyć, że jodyna wywoła uczulenie.
- Objawy uczulenia na jodynę zależą od dawki i drogi podania. Kontakt z jodem można mieć poprzez powłoki zewnętrzne w przypadku zastosowania jodyny – wtedy może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk tkanek w miejscu zetknięcia z jodyna. Niekiedy mogą wystąpić objawy ogólne w postaci tzw. obrzęku Quinckego – czyli obrzmienia gardła lub warg na tle uczuleniowym - czytamy wypowiedź dr n. med. Krystyny Knypl na Poradniku Zdrowie.
Źródło:
TikTok
poradnikzdrowie.pl