W Hiszpanii mówi się już o poważnym kryzysie zdrowotnym, spowodowanym walką z krztuścem, który coraz częściej diagnozowany jest nie tylko u dzieci, lecz także u dorosłych. Także u naszych południowych sąsiadów wprowadzono zalecenia, by w przypadku wystąpienia przypadku krztuśca w danej klasie, pozostali niezaszczepieni uczniowie pozostali w domach.
Wraca zapomniana choroba - najpewniej przez niewystarczający poziom wyszczepienia.
Czytaj więcej: Wraca zapomniana choroba zakaźna. Tysiące przypadków, tak źle nie było od 1963 roku
Spis treści
Śmiertelna ofiara krztuśca w Hiszpanii
Ostatni raport Narodowego Centrum Epidemiologii Instytutu Zdrowia Carlosa III dotyczący przebiegu epidemii krztuśca w Hiszpanii pokazał, że w 2023 roku stwierdzono 2560 przypadków tej choroby. 111 osób trafiło do szpitali.
Głośno mówi się już o tym, że kryzys w Hiszpanii zaczyna przybierać rozmiary epidemii. Od początku stycznia tego roku liczba przypadków krztuśca jest dwukrotnie wyższa, niż liczba przypadków zdiagnozowanych w całym 2023 roku.
Opublikowany raport pokazał, że w drugiej połowie 2023 roku na krztusiec zmarło miesięczne niemowlę. Wiadomo, że jego matka nie szczepiła się w ciąży przeciwko tej chorobie. Instytut Zdrowia Carlosa III, który dostrzega, jak poważnym problemem staje się walka z chorobą, wezwał do szczepień dzieci w 1. roku życia oraz ciężarne.
Czytaj też: "Dla mnie brzmiało to jak zwykły kaszel". Ich synek zmarł mając zaledwie 32 dni
Szczepienie na krztusiec: dla dziecka i kobiety w ciąży
Krztusiec to choroba zakaźna, której charakterystycznym objawem są napady kaszlu. W przypadku niemowląt jest szczególnie niebezpieczna, bo oprócz duszącego kaszlu mogą wystąpić także okresy bezdechu.
– To straszna choroba, na którą można umrzeć – mówi profesor Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu cytowany przez "Fakty" TVN. Krztusiec jest bardzo zaraźliwy - jedna chora osoba może zarazić 15-17 kolejnych.
W Polsce liczba przypadków także jest dwukrotnie wyższa niż przed rokiem, dlatego eksperci apelują o to, by zgłaszać się na szczepienia. W ramach szczepień obowiązkowych dzieciom podaje się pięć dawek szczepionki. Niewielu dorosłych wie o konieczności przyjmowania dawki przypominającej - raz na 10 lat.
Ponieważ krztusiec jest niebezpieczny zwłaszcza dla maluszków, szczepienie zaleca się również ciężarnym. Wytworzone przeciwciała zostaną przekazane dziecku, co zwiększy jego odporność na chorobę i wystąpienie groźnych powikłań. Te mogą być poważne: zapalenia płuc, krwawienia ze spojówek, z uszu i nosa, omdlenia, złamania żeber. Kaszel krztuścowy jest tak silny, ze bywa nazywany studniowym.
– Kaszel może trwać nawet 100 dni. Czasami się mówi studniowy kaszel, czyli z jednej strony trwający 100 dni, a z drugiej strony głęboki jak ze studni – mówi dr hab. Ewelina Gowin.
Czytaj też: Szczepionka DTP przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi