"Mnóstwo dzieci z bólem ucha po weekendach”. Lekarz radzi rodzicom, co robić

2023-10-25 12:37

Infekcje uszu są typowymi chorobami wieku dziecięcego. Według statystyk, na zapalenie ucha środkowego w ciągu dwóch pierwszych lat życia, przynajmniej raz choruje aż 65 proc. dzieci, a ok. 30 proc. więcej niż trzy razy. Przy zmiennej, jesiennej aurze choroby uszu u dzieci są jeszcze częstsze. Jak sobie z nimi radzić?

Infekcje uszu u dzieci są teraz bardzo częste

i

Autor: Getty Images Infekcje uszu u dzieci są teraz bardzo częste

W jakich sytuacjach ból ucha u dziecka, to problem z którym poradzimy sobie domowymi sposobami, a kiedy konieczne już jest udanie się do lekarza? Tematem coraz częstszych w okresie jesiennym infekcji uszu u dzieci zajął się na swoim Instagramie pediatra, Łukasz Grzywacz. Co radzi specjalista? 

Przeczytaj też: 10 najczęściej zadawanych pytań pediatrom na temat uszu niemowlaka

Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci [WEBINAR]

Dowiedz się: Czerwona kreska za uchem dziecka. To nieoczywisty objaw, którego nie wolno lekceważyć

Zaczął się sezon na infekcje uszu

Lekarz pediatrii, Łukasz Grzywacz mówi o fali infekcji uszu po każdym weekendzie. Ma dla rodziców kilka rad, do których warto się zastosować.

- Jeśli wasze dziecko boli ucho, a jest mnóstwo dzieciaków z bólem ucha po weekendzie, koniecznie musicie zrobić kilka rzeczy.  (...) Mnóstwo dzieci choruje. Na szczęście u większości jest to lekki stan zapalny, który udaje się wyprowadzić bez antybiotyku - opowiada specjalista. - Niektóre są już takie ropne, że sorry, ale działamy mocniej - dodaje Łukasz Grzywacz.  

Co robić, gdy dziecko boli ucho?

Co zdaniem pediatry powinien zrobić rodzic, gdy dziecko boli ucho? 

  • Wprowadzić Ibuprofen

Zdaniem lekarza, przez pierwsze 48-72 h, do czasu wizyty u lekarza pediatry należy podawać ibuprofen, który podziała przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Należy wybrać pełną dawkę 10 mg/ kg masy ciała na dawkę. 

  • Czyścić nos

Nos należy oczyszczać wodą morską, albo nawet ksylometazoliną zwężającą naczynia krwionośne podawaną w dawce określonej na opakowaniu. Przy katarze, gdy nos jest nieoczyszczony, poprzez trąbkę słuchową można pogorszyć stan zapalny w uchu. 

Co robić, gdy infekcja się utrzymuje?

Przeciągający się ból ucha nie powinien być przez rodziców bagatelizowany. Zwłaszcza u młodszych dzieci ciężko jest niekiedy zorientować się, że to właśnie ucho stanowi centrum dolegliwości dziecka. A nieleczony stan zapalny może nieść za sobą powikłania.

Szacuje się, że u 1 proc. chorych na zapalenie ucha środkowego dochodzi do zapalenia wyrostka sutkowatego. Skutkiem źle leczonej choroby może być zapalenie błędnika, porażenie nerwu twarzowego, a nawet zapalenie opon mózgowych.

Jak zorientować się, że niemowlę cierpi z powodu bólu ucha?

Starsze dziecko powie nam konkretnie, gdzie odczuwa ból. Gorzej jest z maluszkami, które jeszcze nie mówią, a nawet nie potrafią nam pokazać, co się z nimi dzieje. Na co zwrócić uwagę u takich maluchów w kwestiach infekcji uszu? Niemowlę, któremu doskwiera ból ucha zachowuje się specyficznie. Możemy zaobserwować:

  • próby pociągania uszu,
  • unikanie leżenia na danej stronie twarzy,
  • obrzęk i zaczerwienienie za uszami,
  • odstawanie małżowiny usznej.