Spis treści
- Kiedy nietrzymanie moczu u dziecka staje się problemem?
- Popuszczanie moczu u dziecka – co może oznaczać?
- Popuszczanie moczu przyczyny
- Co zrobić gdy dziecko moczy się w dzień?
- Polecamy wideo: Nasz ekspert omawia odpływ (refluks) pęcherzowo-moczowodowy u dzieci
Kiedy nietrzymanie moczu u dziecka staje się problemem?
Moczenie dzienne u dziecka jest bardziej niepokojące niż samo moczenie nocne, choć często mu towarzyszy. W nocy, podczas snu dziecko ma mniejszą kontrolę nad swoimi potrzebami fizjologicznymi i nauka powstrzymywania ich oraz sygnalizowania ich nadejścia jest o wiele trudniejsza niż w ciągu dnia. W dzień nauka jest o wiele prostsza. Trzylatek ma zazwyczaj rozwiniętą kontrolę nad wypróżnianiem i potrafi powstrzymać na parę minut oddanie moczu. Jeśli dziecko nie trzyma moczu w dzień, choć ma już skończone 3 lata (nie mówimy tu o sporadycznych „wpadkach”), problem wymaga porady specjalisty, który skieruje dziecko na odpowiednie badania.
Przeczytaj również: Jak pobrać próbkę moczu od dziecka?
Popuszczanie moczu u dziecka – co może oznaczać?
Na początku warto zadać sobie pytanie, czy moczenie dzienne u naszego dziecka jest objawem, który pojawił się nagle, czy też jest stałym przyzwyczajeniem od okresu niemowlęcego? Jeśli dziecko sika w majtki mimo swoich 3 i więcej lat, nie potrafi informować otoczenia o zbliżającej się potrzebie wypróżnienia zarówno w dzień, jak i w nocy, możemy podejrzewać opóźnienie dojrzewania różnych procesów w organizmie, czasem uwarunkowane genetycznie. Jeśli dziecko jest upośledzone, moczenie dzienne może być jednym z objawów opóźnienia rozwojowego. Za częste siusianie u dzieci może także odpowiadać wada wrodzona układu moczowego np. refluks moczowy. By stwierdzić nieprawidłową budowę układu moczowego niezbędne są specjalistyczne badania. Jeśli dziecko jest zdrowe i w pełni rozwinięte na swój wiek, za moczenie tego typu może też odpowiadać rodzic lub opiekun, który zaniedbał naukę kontrolowanego wypróżniania się dziecka i nie nauczył go korzystania z nocnika.
Popuszczanie moczu przyczyny
Trudniejsza sprawa jest z nagłym wystąpieniem nietrzymania moczu u dziecka. Chociaż dziecko nabyło wcześniej umiejętność sygnalizowania swoich fizjologicznych potrzeb, nagle na skutek jakiegoś zdarzenia, bądź choroby ten nawyk się cofa. Tego typu moczeniu towarzyszą inne objawy, które powinny nas zaniepokoić, choć mogą one wskazać przyczynę.
- Moczenie dzienne: podłoże psychologiczne
Silny stres związany np. z jakąś nagłą zmianą w życiu dziecka może być przyczyną nietrzymania moczu przez dziecko. Częstą sytuacją stwarzającą ten problem są narodziny rodzeństwa lub zmiana otoczenia (przeniesienie do nowego przedszkola, szkoły). Wg psychologii, moczenie się dzieci w sytuacjach stresogennych jest wyrazem pragnienia powrotu dziecka do bezpiecznego okresu prenatalnego. Gdy dziecko popuszcza mocz w obecności tylko konkretnych osób, może to znaczyć, że manifestuje w ten sposób swoją obecność i stara się zwrócić na siebie uwagę danej osoby. W przypadku stresu, nietrzymaniu moczu towarzyszą czasem inne objawy nerwowe takie jak np. obgryzanie paznokci, kołysanie się, jąkanie.
- Moczenie dzienne: podłoże medyczne
Jeżeli dziecko nietrzyma moczu w dzień, a nie ma to związku z żadną stresującą sytuacją, powinniśmy podejrzewać przyczynę medyczną. Do najczęstszych chorób, z którymi może współwystępować nietrzymanie moczu, zaliczamy wszelkiego rodzaju infekcje dróg moczowych, a nawet cukrzycę. W przypadku stanów zapalnych, infekcji dróg moczowych występują liczne objawy towarzyszące takie jak: temperatura, bolesność przy oddawaniu moczu, częste oddawanie moczu. Częste popuszczanie moczu przez dziecko może być jednym z pierwszych objawów rozwijającej się cukrzycy. Towarzyszy temu duże pragnienie, a z czasem dołączają: osłabienie, głód i zmniejszenie masy ciała dziecka.
Przeczytaj również: 3-letnie dziecko: rozwój i wychowanie
Co zrobić gdy dziecko moczy się w dzień?
Przede wszystkim nie powinniśmy bagatelizować problemu. Nietrzymanie moczu przez dziecko w ciągu dnia to dość poważna sytuacja wymagająca szybkiego działania. Jeśli mimo naszych starań w nauce nocnikowania, u kilkuletniego dziecka wciąż nie widzimy postępów, powinniśmy wykluczyć wszelkie wady układu moczowego lub nerwowego. Dzisiejsza medycyna potrafi radzić sobie z wieloma ciężkimi dysfunkcjami organizmu, więc nie powinniśmy zwlekać z ich rozpoznaniem. W przypadku nagłego wystąpienia powtarzającego się moczenia dziennego, reakcja powinna być niemal natychmiastowa. Po dokładnej obserwacji dziecka, ustalenia innych objawów towarzyszących, niezwłocznie należy się udać do lekarza. W tym przypadku zwłoka działa na naszą niekorzyść. Im szybciej zostanie rozpoznany stan zapalny, tym łatwiejsze będzie jego leczenie.