W tym sezonie do grona zapalonych morsów dołączą prawdopodobnie kolejni zwolennicy zanurzania się w lodowatych akwenach. Na zdjęciach i filmikach przedstawiających morsów, zobaczymy też morsów juniorów.
Po lepsze krążenie, dłuższą młodość i świetną zabawę
Morsosceptycy tego nie zrozumieją, ale... morsowanie może mieć naprawdę mnóstwo zalet. Hartowanie organizmu, lepsze krążenie krwi, odmładzające działanie - to tylko niektóre powody, dla których z roku na rok przybywa morsów.
Niemal wszyscy oni podkreślają, że morsowaniu towarzyszy eksplozja endorfin, który trudno porównać do czegokolwiek innego. Dlatego wielu morsów nie może doczekać się początku sezonu, którzy najczęściej przypada na październik lub listopad. Właśnie wtedy też najwięcej osób rozpoczyna swoją przygodę z morsowaniem.
Przeciwwskazania do morsowania
Podczas zimnych kąpieli bez odpowiedniego przygotowania, największym ryzykiem jest hipotermia. Każdy prawdziwy mors wie jednak doskonale jak zadbać o to, by ustrzec się przed niebezpiecznym wyziębieniem. Przede wszystkim chodzi o stopniowe wydłużanie sesji w wodzie. I oczywiście jak najszybsze ogrzanie się po wyjściu z wody.
Wielu ludzi, zanim dołączy do fanów morsowania, upewnia się, że stan ich zdrowia na to pozwala. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy cierpią z powodu przewlekłych chorób serca, płuc lub innych.
Polecany artykuł:
Małe morsy: czy morsowanie dzieci jest bezpieczne?
Według ekspertów, morsować mogą nawet naprawdę małe dzieci. Właśnie one mają najmniej oporów, by zanurzyć się w zimnej wodzie. Dlatego swoją przygodę z morsowaniem zaczynają maluchy już w wieku 3 lub 4 lat. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dziecka oraz o tym, że małe dzieci nie mogą przebywać w zimnej wodzie tak długo jak dorośli.
Dzieci mają mniejszą masę mięśniową oraz tłuszczową i mniej korzystny stosunek powierzchni ciała do masy. Dlatego szybciej tracą ciepło i mają zmniejszoną tolerancję na zimno i przyspieszoną reakcję na zanurzenie w zimnej wodzie. W związku z tym w tej grupie wiekowej należy stosować mało intensywne protokoły morsowania. Idealnie, by było to zanurzenie w wodzie o temperaturze około 15 st. Celsjusza przez maksymalnie 5–10 minut.
- uważa dr hab. n. med. Ernest Kuchar w artykule na łamach Medycyny Praktycznej.Lekarz z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz:
Ponieważ zanurzenie w zimnej wodzie może wywołać odruchową bradykardię, co grozi omdleniem i utopieniem, dzieci mogą morsować tylko pod opieką dorosłych. Ryzyko związane z morsowaniem można porównać z ryzykiem towarzyszącym nurkowaniu i wspinaczce górskiej.