Niedawno wyjaśnialiśmy czy to możliwe, że dziecko może złapać zapalenie układu moczowego podczas zabawy w piaskownicy. Latem rodzice martwią się też o to, czy przeciąg może spowodować chorobę.
W upały warto pamiętać o tym, by klimatyzacji samochodowej i tej w pomieszczeniach używać z rozwagą. Zbyt duża różnica temperatur także może przyczynić się do tego, że dziecko rozboli gardło czy pojawi się chrypka.
Na pierwszym miejscu kaszel
Pediatra Łukasz Grzywacz, który na Instagramie prowadzi popularny profil @tatapediatra wymienił pięć najczęstszych objawów, które obserwował u swoich małych pacjentów w ostatnim tygodniu. Jako pierwszy, najczęstszy wymienia kaszel.
Lekarz dzieli ten kaszel na trzy rodzaje:
- kaszel spowodowany przez spływającą po tylnej ścianie gardła wydzielinę,
- kaszel z zapalenia oskrzeli, przechodzący w zapalenie płuc (gorączka przez 1-2 dni, później przez jeden dzień kaszel suchy, następnie mokry, który trwa długo),
- kaszel suchy szczekający (z zapalenia krtani).
Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj kaszlu, zwykle pojawia się on wieczorem i rano. Zazwyczaj nie jest zbyt intensywny, jest to raczej "pokasływanie". "Taki kaszel najczęściej jest wtedy, gdy dzieciaki się położą i automatycznie katar spływa po tylnej ścianie gardła" - tłumaczy @tatapediatra. Lekarz radzi, by w takim przypadku skupić się na udrażnianiu nosa, czyli usuwaniu wydzieliny. U maluchów, które nie potrafią same wydmuchać nosa, pomocne są więc aspiratory czy woda morska i inhalacje, które rozrzedzą wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją usunąć.
Po drugie: jelitówki
Latem dolegliwości ze strony układu pokarmowego, potocznie zwane jelitówkami, zdarzają się dosyć często. Jak wyjaśnia lekarz, w tym sezonie są one wyjątkowo uciążliwe, bo u niektórych dzieci biegunki mogą trwać nawet 10 dni.
"Mnóstwo dzieci przychodzi teraz z biegunkami. Często zaczyna się od wymiotów" - mówi pediatra Łukasz Grzywacz.
Stosuje się leczenie objawowe, ważne jest to, by pilnować odpowiedniego nawodnienia, warto stosować elektrolity dla dzieci.
Po trzecie: gorączki
Lekarz zwraca uwagę na to, że gorączki mogą mieć różne podłoże. W ostatnim tygodniu diagnozował u pacjentów:
- wysoką gorączkę bez innych objawów,
- gorączkę z bólem gardła,
- gorączkę z wysypką.
Jak wskazuje pediatra, najtrudniejsze jest diagnozowanie gorączki, której nie towarzyszą żadne inne objawy chorobowe. Zawsze jednak warto udać się do lekarza. "Nie dajcie sobie wmówić, że to od ząbkowania, że to przesilenie" - tłumaczy. Gdy innych objawów brak, warto wykonać morfologię, crp i badanie ogólne moczu.
Wysypki u dzieci - jakie mogą mieć przyczyny?
Kolejnym objawem, który u swoich pacjentów obserwował pediatra były wysypki. Dość popularna obecnie jest bostonka, a więc choroba dłoni, stóp i jamy ustnej, w przebiegu której krostki pojawiają się właśnie w tych obszarach.
Drugą chorobą, która może manifestować się wysypką jest rumień zakaźny. Na początku zaczerwienienie widać na policzkach, później także na udach i ramionach. Co ważne, przy rumieniu zakaźnym dzieci nie gorączkują.
Pediatra zdiagnozował także jeden przypadek ospy i sporą liczbę pogryzień. Latem, gdy insekty są w natarciu, warto stosować repelenty. Sam przyznał, że z rodziną walczą ze szczypawkami, które pojawiły się w domu. Polecił uważać na osy, a po spacerze koniecznie obejrzeć, czy nie złapaliśmy kleszcza.
Dzieci skarżą się na ból gardła
Sporo dzieci skarży się także na ból gardła. Pediatra wymienia dwie główne przyczyny:
- anginę ropną,
- wirusowe zapalenie gardła o typie opryszczki.
Czytaj też: Czy należy profilaktycznie odrobaczać dzieci? Pediatra wyjaśnia