Wygląda na to, że sezon infekcyjny na dobre się rozkręca. Coraz więcej dzieci choruje, trudno znaleźć malucha, któremu nie dokuczałby choćby katar. Warto jednak wiedzieć, że nawet z pozoru niewinny katar może rozwinąć się w poważniejszą infekcję.
Czytaj też: "A gdzie czapeczka?" Ratownik wyjaśnia, czy zimą jest dziecku potrzebna
Spis treści
Długie kolejki do lekarzy pediatrów nie zachęcają do wizyt w przychodni. Tym bardziej, jeśli dziecku dolega "tylko" kaszel czy katar, rodzice mogą obawiać się, że kontakt z innymi chorymi dziećmi narazi ich pociechę na kontakt z wirusami. Czasem jednak lepiej nie czekać, ale odwiedzić pediatrę jak najszybciej. Lekarz tłumaczy, o czym może świadczyć duszący, niekończący się kaszel u dziecka.
Coraz więcej dzieci u pediatrów
Pediatra Łukasz Grzywacz raz w tygodniu zdaje raport ze swojego gabinetu. W ten sposób dzieli się swoimi obserwacjami dotyczącymi najczęstszych objawów, z jakimi zgłaszają się mali pacjenci. Na profilu instagramowym @tatapediatra wspomniał ostatnio o "niekończącym się, duszącym kaszlu". Czego może on być objawem?
Lekarz przekazał, że bardzo często u dzieci rozwija się przeziębienie. Jednym z objawów infekcji jest zatkany nos, jednak kataru lepiej nie lekceważyć, bo może spływać po tylnej ścianie gardła i dawać mokry wykrztuśny kaszel. Wydzielina może też przemieszczać się w stronę uszu, co grozi zapaleniem ucha.
Zobacz też: 8 naturalnych metod leczenia. Lekarze zalecają je na przeziębienie i grypę
Innym, częstym powodem wizyty u pediatry są także pokrzywki i alergie. Winowajcą bywa smog, dlatego w przypadku astmatyków i dzieci uczulonych na kurz warto śledzić alerty smogowe, zanim wyjdziemy na spacer.
Niekończący się, duszący kaszel - czego jest objawem?
Lekarz jako jedną z możliwych przyczyn wymienia zapalenie oskrzelików, które może przejść w zapalenie płuc. "Długi, dudniący, napadowy, mokry szczególnie z rana" - wymienia pediatra Łukasz Grzywacz. I poleca, by udać się z dzieckiem do pediatry. Młodego pacjenta warto osłuchać.
Z kolei kaszel suchy napadowy, również duszący, ale pojawiający się raczej w nocy może sugerować zapalenie krtani. Kaszel taki szybko ustępuje po inhalacjach.
Czytaj też: Stosujesz u dziecka sól fizjologiczną? Pan Tabletka zdradza banalny trik