Nigdy nie bagatelizuj kaszlu, który brzmi w ten sposób. Medycy udostępniają nagranie

2023-10-13 12:33

Choć chyba każdy rodzic słyszał o groźnym kaszlu krtaniowym, to nie każdy wie, jak go dokładnie rozpoznać. Na jednym z profili w mediach społecznościowych medycy wrzucili wartościowe nagranie, na którym widać i słychać, czym taki kaszel się objawia. Każdy rodzic powinien zobaczyć to nagranie.

Nigdy nie bagatelizuj kaszlu, który brzmi w ten sposób. Medycy udostępniają nagranie

i

Autor: Getty images Nigdy nie bagatelizuj kaszlu, który brzmi w ten sposób. Medycy udostępniają nagranie

Na profilu @tinyheartseducation medycy ku przestrodze każdego rodzica wrzucili filmik z nagraniem kaszlu krtaniowego. Co ważne eksperci pokazali trzy różne jego stadia: łagodny, średni i ciężki. Warto go zobaczyć lub przynajmniej odsłuchać, by umieć go rozpoznać i w porę pomóc swojemu dziecku. Na początku sezonu infekcyjnego taka wiedza będzie na wagę złota.

Kaszel - rodzaje, przyczyny, leczenie

Tak brzmi kaszel krtaniowy. Medycy udostępnili nagranie

Kaszel krtaniowy to rodzaj kaszlu suchego, którego najczęstszą przyczyną są zakażenia wirusowe prowadzące do podłośniowego zapalenia krtani. Choroba ta najczęściej dotyka najmłodsze dzieci do 5. roku życia. Tego rodzaju kaszlu nie wolno bagatelizować, ponieważ w cięższych przypadkach może on zagrażać życiu dziecka. O kaszlu krtaniowym mówi się też „szczekający” ponieważ jego dźwięk może przypominać szczekanie psa. Niektórzy kojarzą go także z dźwiękami wydawanymi przez fokę. Po czym jeszcze go poznać? Kaszel ten ma także charakter napadowy i oraz męczący dziecko. Mogą towarzyszyć mu ponadto:

  • chrypka,
  • ciężki oddech/duszności,
  • charakterystyczny świst wdechowy.

Zobaczcie, czym dokładnie się objawia na poniższym filmiku:

Jak pomóc dziecku przy kaszlu krtaniowym?

Jak podkreślają medycy z profilu @tinyheartseducation kaszel krtaniowy to nie jest błahe przeziębienie, ale stan który wymaga natychmiastowej reakcji ze strony opiekunów. Pierwszej pomocy można udzielić dziecku już w warunkach domowych przez natychmiastowe otwarcie okna, wyjście z dzieckiem przed dom lub na balkon. Gdy jednak temperatura na zewnątrz nie jest zbyt niska, należy stanąć z dzieckiem przy otwartych drzwiach zamrażalnika. Chłodne powietrze potrafi zmniejszyć zaistniały obrzęk krtani. Pediatrzy zalecają też inhalację z zimnej soli fizjologicznej. Radzą, by zawsze mieć choć jedną ampułkę takiego roztworu w lodówce, na wypadek takich sytuacji. Jeśli kaszel krtaniowy stanie się poważny (dojdą np. trudności z oddychaniem), może być konieczne wezwanie karetki pogotowia do dziecka.

Każdy przypadek wystąpienia kaszlu krtaniowego należy skonsultować z lekarzem. Przy nawracających problemach tego typu pediatra zleci odpowiednie leki, które należy mieć zawsze w pogotowiu w domu.