Nigdy nie podawaj dziecku takich truskawek. Lepiej je wyrzucić

2023-06-26 11:16

Im cieplejsza temperatura powietrza, tym pojawia się częściej. Szczególnie narażone na nie są miękkie owoce, takie jak truskawki czy maliny. Specjaliści ostrzegają - nigdy nie podawaj ich dziecku, sama też ich nie jedz, lecz od razu wyrzuć. Lepiej stracić parę złotych niż zdrowie.

Dwóch chłopców jedzących truskawki

i

Autor: Getty images Nigdy nie podawaj dziecku takich truskawek. Lepiej je wyrzucić

Nigdy nie podawaj dziecku takich truskawek - ostrzegają eksperci i tłumaczą, że zjadanie owoców ze śladami pleśni może powodować problemy z trawieniem, reakcje alergiczne -w tym trudności w oddychaniu, ale przede wszystkim zwiększać ryzyko nowotworów. Wszystko przez substancje zawarte w pleśni, które są groźne dla zdrowia.

Jakich owoców nie wolno jeść i co zrobić, gdy w pojemniku truskawek znajdzie się kilka spleśniałych? Wyrzucać całość, czy zostawiać zdrowe? A może wystarczy odciąć spleśniałe fragmenty? 

Spis treści

  1. Czym jest pleśń na owocach?
  2. Dlaczego jedzenie spleśniałych truskawek jest groźne? 
  3. Takie truskawki od razu wyrzuć!
  4. Jak przechowywać owoce, aby nie spleśniały?
Beszamel: Truskawki - właściwości truskawek. Dlaczego warto jeść truskawki?

Czym jest pleśń na owocach?

Pleśń to rodzaj grzyba, który widoczny jest na pokarmach (owocach, warzywach, pieczywie czy orzechach) w postaci zielonego puchu czy "kożuszka". To ta widoczna część pleśni, bo jest jeszcze i druga, niewidoczna gołym okiem, która przenika w głąb owocu i zatruwa go.

Struktura pleśni wygląda bowiem jak gałęzie drzewa - cieniutkie nitki pleśni rosną w owocu i mogą dotrzeć głęboko. Nawet jeśli pleśń jest widoczna tylko na powierzchni truskawki, jej korzenie tkwią w jej wnętrzu, bo to doskonałe środowisko dla grzybów - miękkie, wilgotne i ciepłe. 

Dlatego zdjęcie pleśni z powierzchni truskawki lub nawet odkrojenie zepsutego kawałka z marginesem, nie ochroni nas przed zjedzeniem toksycznych substancji. A to niebezpieczne. Oczywiście, przypadkowe i jednorazowe spożycie zepsutej truskawki nas nie zabije, ale systematyczne jadanie takich owoców i warzyw może naprawdę zaszkodzić naszemu zdrowiu. Lepiej więc patrzeć, co jemy i podajemy dzieciom.

Dlaczego jedzenie spleśniałych truskawek jest groźne? 

Pleśń produkuje flatoksynę, rodzaj toksycznej substancji, która jest jednym z najsilniejszych czynników raka wątroby. Badania pokazują, że jej spożywanie w ilości 2,5 mg dziennie przez 90 dni może skutkować po ponad roku powstaniem nowotworu.

Ale to oczywiście tylko teoria - nikt nie zjada codziennie po 2,5 mg toksyn w postaci pleśni. Mimo to lekceważenie tego zagrożenia może sprzyjać powstawaniu komórek rakowych. Co ważne: aflatoksyna nie ginie podczas obróbki w wysokiej temperaturze, co oznacza, że np. zrobienie ze spleśniałych owoców kompotu czy dżemu nie zmniejsza niebezpieczeństwa. 

To nie wszystko, częstsze jest powstawanie reakcji alergicznych po zjedzeniu pleśni. Jak każdy grzyb, także pleść na owocach może powodować problemy z oddychaniem i inne objawy alergii. Nie trudno również o problemy żołądkowe - biegunka, ból brzucha to typowe, i na szczęście stosunkowo niegroźne skutki zjedzenia spleśniałej żywności.  

Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, których układ trawienny jest niedojrzały, i które często są uczulone na pleśnie i grzyby. 

Czytaj również: Nie odmawiaj sobie truskawek. Niewielkie ilości uodpornią dziecko na alergeny

Bakterie z zabawek kąpielowych zagnieździły się w oku 2-latka - mama mówi co z nimi zrobić

Takie truskawki od razu wyrzuć!

Spożywanie spleśniałych truskawek może powodować problemy zdrowotne, dlatego jeśli znajdziesz spleśniałe owoce w łubiance lub pojemniku z owocami, wyrzuć te zepsute oraz wszystkie te, które bezpośrednio ich dotykały - nitki pleśni mogły przejść z owocu na owoc. Resztę truskawek umyj i mocz w roztworze z octu, który zabija pleśń (jednej części białego octu na cztery części wody przez pięć minut). 

Pamiętaj, że pleśń łatwiej i szybciej rozchodzi się w miękkich owocach, dlatego wyrzuć z pojemnika wszystkie nadgnite i rozmiękczone owoce, które straciły swoją jędrność.

Jak przechowywać owoce, aby nie spleśniały?

Po pierwsze: w sklepie kupuj owoce świeże i twarde. Truskawki, które już na półce są miękkie i zbyt dojrzałe, szybciej spleśnieją. Nie kupuj owoców na zapas, bo jeśli nie zdążysz ich zjeść, zepsują się. Trzymaj je w lodówce, bo wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi grzybów.