Nocne lub zimne poty u dziecka – dlaczego malec budzi się mokry od potu?

2022-08-17 15:22

Przyczyn nocnych potów medyczna literatura podaje bardzo wiele. Kluczowe jest jednak to w jakim wieku znajduje się osoba, która doświadcza tego typu dolegliwości. Jest to związane z faktem, że zarówno dzieci jak i dorośli chorują na innego typu choroby, które manifestować się mogą właśnie poprzez nocne poty.

Nocne poty u dziecka – dlaczego malec budzi się mokry od potu?

i

Autor: Getty images Nocne poty u dziecka – dlaczego malec budzi się mokry od potu?

Nocne poty u dziecka mogą mieć wiele przyczyn. Najczęstszym powodem tego, że dziecko nudzi się mokre od potu są wszelkiego rodzaju infekcje, ale również inne bardziej groźne dolegliwości. Jakie są przyczyny nocnych potów u dziecka i jak radzić sobie z tym objawem?

Spis treści

  1. Przyczyny nocnych potów u dziecka
  2. Inne przyczyny nocnych potów u dzieci
  3. Nocne poty – jak wygląda diagnostyka?
  4. Leczenie nocnych potów u dziecka
  5. Nocne poty – co powinno zwrócić twoją uwagę?
Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Przyczyny nocnych potów u dziecka

Nocnym potom u dziecka najczęściej sprzyjają infekcje - szczególnie te, które przebiegają z wysoką gorączką. Mogą zatem pojawić się w przypadku infekcji wirusowych (takich jak np. grypa lub ospa wietrznej) czy też bakteryjnych - jak ma to miejsce dla przykładu w przypadku anginy.

Przyczyna infekcyjna nocnych potów częstsza jest w przypadku dzieci, jednak zdarza się również u osób dorosłych. Co więcej, źródłem nocnych potów, jeżeli chodzi o różnego rodzaju infekcje może, być także wirus HIV, borelioza lub gruźlica.

W przypadku zgłoszenia przez pacjenta lub rodzica takiego objawu jak nocne poty, lekarze najbardziej obawiają się nowotworu układu krwionośnego. Symptom ten jest szczególnie charakterystyczny dla chłoniaka Hodgkina, jednak może pojawiać się również w przypadku innych chłoniaków czy też białaczek.

Nowotwory układu krwionośnego występują zarówno u dorosłych jak i u dzieci, jednak w przypadku młodszych pacjentów są najczęściej występującą grupą nowotworów w tej grupie wiekowej. Co więcej, noce poty mogą pojawić się nie tylko w przypadku chłoniaków czy białaczek ale również innych nowotworów np. wywodzących się z układu pokarmowego. Jeżeli zatem zauważysz ten objaw u siebie lub u osoby bliskiej, nie czekaj i reaguj.

Inną nieprawidłową przyczyną nocnych potów, mogą być przewlekłe choroby reumatologiczne. Wśród nich najczęściej diagnozowane jest reumatoidalne zapalenie stawów, popularnie określane skrótem RZS. W przypadku tych chorób dorośli stanowią znaczną większość pacjentów, dlatego też to w ich przypadku lekarz, przy zgłaszaniu nocnych potów, podejrzewać będzie właśnie układowe choroby reumatoidalne.

Źródłem nocnych potów przy układowych chorobach przewlekłych może być także nadczynność tarczycy oraz niewyrównana bądź rozpoczynająca się cukrzyca.

Czytaj również: Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Dlaczego gorączka nasila się wieczorem?

Inne przyczyny nocnych potów u dzieci

Oczywiście objaw taki jak nocne poty w znacznej większości przypadków nie świadczy o poważnej chorobie. Przede wszystkim należy zdefiniować, czym tak naprawdę są nocne poty i kiedy możemy uznać, że dziecko cierpi na ten objaw.

Specjaliści uznają, że o nadmiernej produkcji potu w trakcie nocy możemy mówić w momencie, kiedy konieczna jest zmiana ubrania lub pościeli. Jeżeli do takich zdarzeń nie dochodzi, nie mamy do czynienia z nadmiernym poceniem się w nocy.

Bardzo często nocne poty spowodowane są przez zbyt wysoką temperaturę panującą w pomieszczeniu, gdzie śpi dziecko bądź dorosły. Z tego względu warto w trakcie snu zadbać o optymalną temperaturę w sypialni bądź pokoju dziecka.

Nocne poty – jak wygląda diagnostyka?

Podstawą diagnostyki jest dokładne zebranie wywiadu przez lekarza. Będzie on z pewnością pytał o takie rzeczy jak temperatura w mieszkaniu, częstotliwości występowania nocnych potów oraz o to, czy w trakcie nocy konieczna jest wymiana ubrania lub pościeli. Następnie lekarz zbada twoje dziecko.

Samo badanie w gabinecie lekarskim może już nakierować lekarza bądź lekarkę na wstępne rozpoznanie. Aby jednak postawić diagnozę, konieczne jest przede wszystkim wykonanie badań z krwi takich jak morfologia z rozmazem, oznaczenie hormonów tarczycy czy też pomiar stężenia glukozy na czczo.

Potrzebne mogą okazać się również badania obrazowe takie jak USG jamy brzusznej czy rentgen klatki piersiowej. Pamiętaj jednak, że to lekarz ostatecznie decyduje jakie badania są konieczne do wykonania w danym przypadku.

Leczenie nocnych potów u dziecka

Leczenie nocnych potów zależne jest od przyczyny ich wystąpienia. Jeżeli ich pojawienie związane jest z infekcją bakteryjną, konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyku przepisanego przez lekarza. W przypadku infekcji wirusowej lekarz zleci najpewniej leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

W momencie zdiagnozowania przez lekarza choroby nowotworowej, leczenie onkologiczne dobierane jest do potrzeb i stanu zdrowia każdego pacjenta, czym zajmuje się lekarz specjalista z dziedziny onkologii.

Potencjalnych przewlekłych chorób, które powodować mogą wystąpienie nocnych potów jest tak wiele, że opisywanie leczenia każdej z nich znacznie wykracza poza ramy tego artykułu. Pamiętaj jednak, że w trakcie leczenia cukrzycy stosowane są specjalne leki przeciwcukrzycowe oraz insulina, przy nadczynności tarczycy różnego rodzaju tyreostatyki, natomiast przy chorobach reumatoidalnych najczęściej wykorzystywane będą leki immunosupresyjne.

Czytaj również: Miałam chłoniaka, ale urodziłam zdrowe dziecko - opowieść Marty

Choroby wieku przedszkolnego - to dziecko może przynieść do domu

Nocne poty – co powinno zwrócić twoją uwagę?

W przypadku groźnych dla zdrowia chorób, nocne poty są najczęściej jednym z objawów. Powinnaś zatem zwrócić uwagę na pozostałe oznaki płynące z organizmu bliskiej ci osoby świadczące o niepokojącym stanie zdrowia. Objawami na które powinnaś uważać są m.in.:

  • duszność,
  • nagłe osłabienie,
  • utrata masy ciała
  • bóle kostne.

Wspomniane dolegliwości mogą świadczyć o procesie nowotworowym, najczęściej o białaczce lub chłoniaku.

Szybki ubytek masy ciała, wytrzeszcz oczu czy przyspieszona akcja serca mogą natomiast sygnalizować problemy związane z tarczycą. Przy układowych, przewlekłych chorobach takich jak np. RZS, charakterystyczny będzie ból stawów, wzrost ich ucieplenia czy też zaburzenie ich ruchomości w godzinach porannych, czyli tzw. sztywność poranna.

Pamiętaj jednak, że choroby powodujące nocne poty mają różny przebieg u poszczególnych osób, a co za tym idzie, mogą manifestować się na różne sposoby.