Spis treści
- Sepsa u dzieci: jakie są objawy sepsy?
- Objawy sepsy: jak je odróżnić od innych chorób?
- Objawy sepsy: jak działa witamina C?
- Objawy sepsy: czy chorobie można zapobiec?
Objawy sepsy przypominają objawy innych chorób, które nie stanowią zagrożenia dla życia dziecka. To właśnie z tego powodu sepsa u dzieci jest tak niebezpieczna: zwykle zaczyna się niewinnie, a później bardzo szybko rozprzestrzenia.
Tak było u 5-latki z Rybnika, leczonej wstępnie na zapalenie gardła. Dziewczynce przepisano antybiotyk, który jednak nie zadziałał. Stan 5-letniej Natalii z godziny na godzinę się pogarszał. W końcu dziewczynka zmarła.
>> Sepsa czyli posocznica: przyczyny, objawy, leczenie sepsy u dzieci
Sepsa u dzieci: jakie są objawy sepsy?
Objawy sepsy, czyli posocznicy są niejednoznaczne. Choroba może rozpoczynać się zwykłym bólem głowy, gorączką, osłabieniem, bólami mięśni. Dziecko może uskarżać się również na ból gardła, brzucha, mdłości lub problemy z wydalaniem moczu. Na skutek pospolitości objawów sepsy, łatwo ją pomylić ze zwykłą grypą, wirusem jelitowym lub zapaleniem gardła - wszystko zależy od tego, które narządy zaatakowała choroba.
Objawy sepsy: jak je odróżnić od innych chorób?
Charakterystycznym objawem sepsy jest drobna wysypka, która pojawia się na rękach lub nogach. Może ona mieć kolor czerwonawy, ale może również siny. Gdy dziecko skarży się na ogólne dolegliwości, a leczenie nie pomaga, powinniśmy natychmiast zgłosić się do szpitala i poinformować lekarzy o stanie dziecka oraz wystąpieniu wysypki.
Warto wiedzieć, że sepsa (w warunkach pozaszpitalnych) najczęściej jest wywoływana przez zakażenia bakteryjne, m.in. meningokoki. Zakażenie menigokokowe mogą przypominać zwykłe przeziębienie, ale w szybkim tempie mogą wywołać u dziecka śmiertelne zagrożenie w postaci sepsy. Dlatego należy obserwować uważnie dziecko i nie lekceważyć takich objawów.
Na objawy sepsy lekarze powinni zareagować natychmiast. Gdy choroba zaatakuje jeden narząd, szybko rozprzestrzeni się na kolejne, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla życia dziecka. W razie podejrzenia sepsy lekarze powinni podać dziecku antybiotyki oraz uderzeniową dawkę witaminy C, która jest w stanie przywrócić prawidłowy przepływ krwi w zaatakowanych narządach.
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersity of Ontario oraz Lawson Health Research Institute wynika, że witamina C nie tylko jest w stanie zapobiec objawom sepsy, ale również je cofnąć.
>> Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci: objawy i leczenie opryszczki w jamie ustnej
Objawy sepsy: jak działa witamina C?
Witamina C jest polecana osobom, które mają naczyniową cerę. Zawiera rutynę, dzięki czemu uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, dodatkowo zwiększając ich przepuszczalność. To właśnie na tę cechę zwrócili uwagę naukowcy, badający wpływ witaminy C na zapobieganie i leczenie objawów sepsy.
Sepsę wywołują bakterie, które osadzają się w dowolnym narządzie i powodują powstawanie skrzepów. Skrzepy te blokują dopływ krwi i powodują niedotlenienie, a w krótkim czasie również obumarcie zaatakowanych narządów. Uderzeniowa dawka witaminy C jest w stanie udrożnić przepływ krwi i odwrócić śmiertelny proces.
Objawy sepsy: czy chorobie można zapobiec?
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia sepsy u dzieci do minimum, trzeba wzmacniać odporność, np. stosując witaminę C oraz nie nadużywać antybiotyków. To właśnie z tego drugiego powodu sepsa występuje coraz częściej. W Polsce co roku na sepsę zapada ok. 30 tysięcy osób, z czego 15 tys. umiera.
>> Bakteryjne choroby zakaźne u dzieci: szkarlatyna, błonica, krztusiec
Mjakmama24.pl