Oczyszczanie nosa solą fizjologiczną za pomocą strzykawki to skuteczna metoda na usunięcie niechcianej wydzieliny z nosa polecana zarówno dzieciom jak i dorosłym. W Polsce rzadko stosowana, ale poniekąd znana zwłaszcza osobom, które często borykają się z chorymi zatokami. W wielu krajach na całym świecie, a zwłaszcza w Azji rodzice stosują ją rutynowo przy katarze i co ciekawe dzieci ją akceptują i dobrze znoszą. Choć oczywiście przyzwyczajenie robi swoje, im więcej tych zabiegów wykonamy, tym dziecko się lepiej z nimi oswoi.
Spis treści
- Jak wykonać irygację zatok u niemowląt?
- Oczyszczanie nosa dzieciom za pomocą strzykawki: potrzebne akcesoria
- Oczyszczanie nosa solą fizjologiczną: ilość roztworu
- Oczyszczanie nosa niemowlętom za pomocą strzykawki krok po kroku
- Jak bezpiecznie czyścić zatoki niemowlęcia solą fizjologiczną?
- Jak zakraplać nosek noworodka solą fizjologiczną?
- Od jakiego wieku irygacja nosa?
Jak wykonać irygację zatok u niemowląt?
Czyszczenie nosa solą fizjologiczną już najmłoszym dzieciom, to coraz popularniejsza metoda nie tylko w Azji, ale też w Europie czy USA. Choć wkładanie dziecku strzykawki do noska i płukanie zatok może wydawać się niemożliwe, wiele mam przekonuje, że nie ma nic prostszego.
Na zachętę zobaczcie fimik, jak sprawnie i skutecznie to robi jedna mama i jaka zadowolona przy tym jest jej mała córeczka:
Oczyszczanie nosa dzieciom za pomocą strzykawki: potrzebne akcesoria
Do wykonania tego zabiegu potrzebujesz soli fizjologicznej o stężeniu 0,9 proc. Najlepiej od razu kupić roztwór w większym opakowaniu.
Niezbędne też będzie odpowiednie narzędzie. Do wyboru masz 3 opcje:
- irygator/butelka do płukania nosa (do kupienia w aptece, stosowana do płukania zatok) – sprawdza się u starszych dzieci i u dorosłych,
- gruszka do czyszczenia nosa dla niemowląt – sprawdzi się zwłaszcza dla początkujących rodziców, gdyż łatwiej zaaplikować z niej sól do noska. Jest też bezpieczniejsza z uwagi na opływowy kształt końcówki,
- zwykła strzykawka, która sprawdza się u dzieci w wieku 0-8 lat.
Oczyszczanie nosa solą fizjologiczną: ilość roztworu
Zanim przystąpimy do działania musimy przygotować odpowiednią ilość soli. Dostosowujemy ją do wieku dziecka:
- od 2 ml do 5-10 ml dla dzieci w wieku 0-2 lata,
- od 5 ml do 15 ml dla dzieci w wieku 2-8 lat,
- od 10 ml do 15-20 ml dla dzieci powyżej 8 lat.
Podajemy ilości w widełkach, które należy indywidualnie dostosować w zależności od wieku dziecka. W przypadku starszych dzieci strzykawka może okazać się za mała i lepiej będzie użyć butelki do płukania nosa.
Oczyszczanie nosa niemowlętom za pomocą strzykawki krok po kroku
- Przygotuj dwie strzykawki z solą fizjologiczną – po jednej do każdej dziurki.
- Podłuż dziecku pod brodę ręcznik, który ochroni je przed zalaniem.
- Jedną ręką przytrzymaj czoło dziecka, a drugą delikatnie i stopniowo wstrzyknij całą zawartość strzykawki do pierwszej dziurki.
- Powtórz to samo z drugą dziurką.
- Jeśli dziecko zacznie płakać, zakryj mu usta. W ten sposób zmusisz dziecko do wzięcia głębokiego oddechu, dzięki któremu cała wydzielina z ust zostanie usunięta. Jeśli trzeba powtórz jeszcze raz tę czynność.
Oczyszczaj nos zawsze wtedy gdy zalega w nim wydzielina lub gdy dziecko nie może oddychać przez nos.
Jeśli mimo naszej instrukcji, masz jeszcze opory przed wykonaniem tego zabiegu, koniecznie zobacz ten filmik instruktażowy:
Jak bezpiecznie czyścić zatoki niemowlęcia solą fizjologiczną?
- Płukanek solą fizjologiczną nie należy wykonywać przy jednoczesnej infekcji ucha.
- Należy pamiętać, że zabieg ten tylko wtedy będzie bezpieczny, gdy oba przewody nosowe dziecka będą drożne (widzimy, że dziecko może oddychać obiema dziurkami bez problemu).
- Zabiegu też nie wolno wykonywać dziecku na siłę - w emocjach może się maluszek zachłysnąć.
- Przed jego wykonaniem najlepiej skonsultować się z pediatrą swojego dziecka - zdania na temat zasadności wykonywania takiego zabiegu są bowiem podzielone wśród lekarzy.
Jak zakraplać nosek noworodka solą fizjologiczną?
Dla osób, którym płukanie zatok wydaje się zbyt drastyczną metodą do wykonywanie niemowlęciu, przypominamy, że w katarze pomagają same nebulizacje solą fizjologiczną, które pomagają rozrzedzić wydzielinę i ułatwić udrożnienie noska.
Dobrą metoda jest też wkraplanie soli do noska prosto z buteleczki. Roztwór zakraplamy wtedy kładąc dziecko na boku. Po wbuszczeniu solanki do noska, kładziemy malca na brzuchu, by zalegająca wydzielina miała szansę spłynąć.
Od jakiego wieku irygacja nosa?
Choć mamy z Azji polecają płukanie noska strzykawką już dla maluchów w wieku kilku miesięcy, to na dostępne na rynku gotowe zestawy do irygacji przeznaczone są dla dzieci powyżej 4. roku życia. Zanim zaczniemy więc prowadzać tą metodę przed tym wiekiem, warto doradzić się pediatry.