Test szklanki pozwala na rozpoznanie groźnej choroby. Mama pokazuje, jak uratowała życie dziecka

2022-02-04 10:40

Pewne choroby i zagrożenia atakujące dzieci, przerażają rodziców wyjątkowo mocno. Sepsa, zapalenie opon mózgowych - każda mama odczuwa na samą myśl ukłucie w sercu. Właśnie dlatego, tak ważna jest świadomość w kwestii zakażenia meningokokami i znajomość prostego testu szklanki. Historia tej mamy pokazuje, jak w prosty sposób uratować dziecko.

chore niemowlę

i

Autor: Getty Images Ten test powinna znać każda mama chorującego dziecka.

Zazwyczaj głównymi symptomami, które budzą czujność rodziców i wzmożoną obserwację dziecka są gorączka i wymioty. Tych objawów nie da się przeoczyć. Jak się jednak okazuje, poważne choroby czasem nie dają na samym początku tak wyraźnych znaków, np. zakażenie menigokokami.

Pewna mama opisała historię swojego miesięcznego synka na Instagramie. Chłopczyk zachowywał się nieco nieswojo przez kilka dni, ulewał trochę więcej niż zwykle. Nie miał jednak gorączki ani poważniejszych wymiotów. Po kilku dniach, podczas kąpieli rodzice zauważyli jednak niewielką plamkę.

Na szczęście wiedzieli, jak wykonać test szklanki i dzięki temu niemowlęciu nic się nie stało.

Spis treści

  1. Co trzeba wiedzieć o meningokokach?
  2. Jak wygląda wysypka wybroczynowa?
  3. Test szklanki pomaga rozpoznać wysypkę wybroczynową
  4. Nie bagatelizuj tych objawów!
Jakie choroby wywołują meningokoki

Co trzeba wiedzieć o meningokokach?

Historia opisana w mediach społecznościowych to historia malca chorego na inwazyjną chorobę meningokokową. Co to za dolegliwość i co ją wywołuje?

Meningokoki mogą wywoływać zapalenie gardła, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia, zapalenie stawów i innych narządów. Jednak najgroźniejsze są ropne zapalenie opon mózgowych oraz sepsa. Objawy zakażenia meningokokami mogą przypominać na początku grypę - pojawia się gorączka, ból mięśni. Typowe objawy przychodzą później - są to sztywność karku i wysypka wybroczynowa.

Najwięcej choruje dzieci do 5. roku życia, jednak szczyt zachorowań przypada na 1 rok życia dzieci. Zakażenie meningokokami wymaga leczenia szpitalnego, podania wysokiej dawki antybiotyków. Błyskawiczna reakcja rodziców na niepokojące objawy może uchronić dziecko przed powikłaniami zakażenia meningokokami, a nawet uratować mu życie. 

Przeczytaj: Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) - przyczyny, leczenie, powikłania

Sepsa meningokokowa. Zakażenia meningokokowe u 3-latka w stolicy

Jak wygląda wysypka wybroczynowa?

Zdjęcia wysypki wybroczynowej, które można znaleźć w internecie, wyglądają tak, że każdy rodzic jest przekonany, że jej nie zbagatelizuje. Również gorączka, która ma się pojawić najpierw, da uważnym rodzicom do myślenia. 

Jak się jednak okazuje, temperatura nie zawsze pojawia się jako pierwsza, a wysypka nie zawsze jest uderzająca swoim wyglądem. Tak było w przypadku miesięcznego chłopca, który zaraził się meningokokami. Infekcja może skutkować inwazyjną chorobą meningokokową, a to stan zagrożenia życia.

Test szklanki pomaga rozpoznać wysypkę wybroczynową

Najprostszym, polecanym przez lekarzy testem, który da pewność o rodzaju plamek na ciele dziecka jest test szklanki. Właśnie ten test zastosowali rodzice chłopczyka. Wystarczy przyłożyć szklankę do skóry i nacisnąć na nią. Jeśli wybroczyny nie bledną pod naciskiem - mamy pewność, że doszło do zakażenia meningokokami i z dzieckiem należy niezwłocznie udać się do szpitala. 

Dowiedz się: Szczepionka na meningokoki - rodzaje, przeciwwskazania, cena

Nie bagatelizuj tych objawów!

Według badań 48-80% przypadków zakażenia meningokokami, w których pojawi się wysypka wybroczynowa to inwazyjna choroba meningokokowa. Śmiertelność wynosi ok. 10-15%, ale w przypadku wstrząsu septycznego może sięgać nawet 80%.

Statystycznie w Polsce, w ciągu jednego roku, rozpoznawanych jest około 300 do 500 przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej.