Z badania opublikowanego w czasopiśmie Current Psychology wynika, że prawie jedna czwarta dzieci i nastolatków cierpi na uzależnienie od smartfona. Zdaniem ekspertów, by do tego nie dopuścić, ważne jest monitorowanie korzystania przez dziecko z urządzeń i baczne przyglądanie się ich wpływowi na zachowanie dzieci. Ustalenie granic i rozmowa są ważne, by dziecko nauczyło się mieć zdrowe relacje z technologią i mediami społecznościowymi.
O oznakach uzależnienia, mówił dziennikarzom New York Post, ekspert do spraw cyfryzacji, Trevor Cooke. Na jakie zachowania dziecka warto zwrócić uwagę?
Przeczytaj też: Pełzające nastolatki w galeriach. „Stworzyliśmy młodym ludziom idiotyczną rzeczywistość”
Spis treści
- Wahania nastroju
- Problemy ze snem
- Zaniedbywanie obowiązków
- Porzucenie hobby
- Wycofanie społeczne
- Niechęć do aktywności fizycznej
- Ciągła potrzeba obecności w sieci
Wahania nastroju
Ten symptom łatwo przeoczyć, bo można go powiązać z różnymi innymi sytuacjami w życiu dziecka. Gdy jednak dziecko coraz częściej wykazuje drażliwość, niepokój lub smutek mogą to być objawy przestymulowania mediami społecznościowymi lub grami, zwłaszcza w przypadku spadku adrenaliny, po odłożeniu komórki.
- Takie zachowanie może być oznaką objawów odstawienia, które wskazują na uzależnienie – zauważa ekspert.
Problemy ze snem
Nadmierne korzystanie z gier i mediów społecznościowych, szczególnie przed snem, może zakłócać rytm snu u osób w każdym wieku, szczególnie u dzieci.
Według wielu badań, spędzanie czasu przed ekranem w późnych godzinach nocnych jest główną przyczyną tzw. społecznego opóźnienia czasowego, które znacznie zwiększa ryzyko problemów psychologicznych wśród nastolatków. Przez nocne przesiadywanie przed telefonem lub komputerem, dzieci są zmęczone w ciągu dnia, oddalają się od grupy rówieśniczej i w efekcie czują się jeszcze mocniej związane z technologiami.
Zaniedbywanie obowiązków
Dzieci uzależnione od gier i mediów społecznościowych mogą zacząć zaniedbywać ważne zadania, takie jak prace domowe czy obowiązki domowe jak chociażby spacery z psem. Takie naginanie norm, których wcześniej dziecko przestrzegało, to typowe zachowanie osób uzależnionych.
Porzucenie hobby
Gdy dziecko dawniej bardzo lubiło np. zajęcia dodatkowe z malarstwa czy z szachów, a nagle przestało się nimi interesować, chodzi na nie z przymusu lub prosi o wypisanie, to kolejny sygnał świadczący o uzależnieniu. Warto wówczas zainstalować na komórce dziecka aplikacje sprawdzające czas, jaki spędza ono na graniu czy scrollowaniu mediów społecznościowych. Być może właśnie to jest jego nowym, niebezpiecznie wciągającym zajęciem.
Wycofanie społeczne
Bardzo podobnie rzecz ma się z przyjaźniami, które uzależnione dzieci często zaniedbują, bo wolą poświęcać czas na technologie. Komunikacja twarzą w twarz staje się dla nich coraz bardziej niewygodna i wolą chować się za ekranem.
Niechęć do aktywności fizycznej
Tak samo jest z aktywnością fizyczną. Uzależnione dzieci przestają lubić granie w piłkę czy jazdę na rowerze. Unikanie aktywności fizycznej i czasu na świeżym powietrzu, wiąże się z chęcią pozostania w domu i przeglądania mediów społecznościowych lub grania w gry.
Ciągła potrzeba obecności w sieci
Gdy dziecko czuje się zagrożone i zaniepokojone, gdy nie może sprawdzić komunikatorów, odczytać powiadomień na Instagramie, sprawdzić komentarzy i polubień pod swoim zdjęciem, to także ważny sygnał świadczący o patologicznej relacji z technologiami.
„Ta ciągła potrzeba walidacji może mieć wpływ na ich samoocenę i zdrowie psychiczne” – ostrzega Cooke dla NY Post. „Ważne jest, aby poinformować je, że te rzeczy nie mają nic wspólnego z ich wartością jako osób ani z tym, jak bardzo lubią je inni ludzie”.
Zobacz: Te dzieci są najbardziej narażone na child grooming. Terapeutka radzi, jak je chronić